Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çakmak: Milli piyango nostalji olsun

Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Odası Başkanı Paşa Çakmak, Ahmet Özsoy’un sunduğu Gündem Özel programının konuğu oldu. Şans Oyunları Lisansının Varlık Fonu tarafından üçüncü şahıslara devrine ilişkin çalışmalar kapsamında işyerinin kiralık olması gerekçesiyle bazı şubelerin kapatılması kararından etkilenen şubeler için, bu kararın durdurulmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi

Çakmak: Milli piyango nostalji olsun

Milli Piyango ve Şans Oyunları Bayileri Odası Başkanı Paşa Çakmak, Ahmet Özsoy’un sunduğu Gündem Özel programının konuğu oldu. Programda konuşan Paşa Çakmak, “Biz yaptığımız mücadelenin haklı olduğunu ve alınan kararın doğru olmadığını savunduk. Antalya’da bir tane Milli Piyango bayisi var ve bunun kapatılması bütün Akdeniz’i mağdur edecek. Bunun için bize destek veren devlet büyüklerimize, Birlik Başkanımız Zekeriya Mutlu’ya ve yanımızda olan yerel basınımıza teşekkür ediyorum” dedi. Hiçbir zaman taşkınlık yaparak kendilerini ifade etmeyi düşünmediklerini söyleyen Çakmak, “Biz hiçbir zaman çok kişi getirelim, yürüyüşler yapalım, protesto edelim diye düşünmedik. Biz mağduriyetlerin önlenmesini istedik. Eğer bizde diğer sendikalar gibi ‘haklıyız, hakkımızı alacağız’ diye bağırırsak haksız hale geliriz. Biz tersine haklı olduğumuzu devlet büyüklerimize duyurmaya çalıştık. Biz hiçbir zaman taşkınlık yapmadık. Milli Piyango Genel Müdürlüğümüz ve bayiliklerimiz kapatılana kadar biletlerimizi satacağımızı, devlete vergi geliri sağlayacağımızı söyledik” dedi.


“NOSTALJİ OLARAK KALSIN”
Konak Şubesi’nin kapatılması kararının bir yıl daha durdurulduğunu söyleyen Çakmak, “Bir bayi şu anda 100-150 bilet satamıyor. Bunu bu seviyelere getirdiler. Bunu da asparagas haberlerle itibarımızı bitirerek yaptılar. Bu asparagas haberler bu ülkede binlerce insanı mağdur ediyor. Örneğin, 70 milyon hala Milli Piyango İdaresi’nde duruyor ama şuna çıktı, vakıfa gitti, aynı kişiye çıkardılar gibi birçok haber çıkarıyorlar. Bu yaptıkları tamamen cahillikten kaynaklanıyor. Alınmamış paranın kime çıktığı nerede biliniyor. Milli Piyango’nun sitesinde paranın alınıp alınmadığı, alındıysa ne zaman, saat kaçta alındığını görebilirsiniz. Sendikalar da bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Sendika başkanlarının her şeyin maaş olmadığını bilmesi gerekiyor. Bir şeyler üretmesi gerekiyor. Sendikaların mücadele etmesi gerekiyor. Türkiye’de sadece kağıt olarak elde satılan milli piyango Türkiye’de var, kapatılmasın ve bir nostalji olsun” diye konuştu.


“KUMAR BAĞIMLILIĞI KANAYAN YARAMIZ”
Milli Piyango bileti satan bayilerinin büyük bir kısmının engelli ve yaşlılardan oluştuğunu söyleyen Çakmak, “70 yaşında bayimiz var ve emekli değil. Sosyal güvenliğe başvurmamış. Milli Piyango bayilerimizin yüzde 60’ı emekli, geriye kalanların hiç kaydı yok.  Yasa dışı oyunlar arttı. Yasa dışı tombala oynatılıyor. Yasaklamalar çözüm olmuyor. Kumarı teşvik etmiyoruz tabiki ama yasa dışı olduğunda devletin parasından gidiyor. Yasal hale getirilirse bayilik verilirse para kaçmaz. Yasaklamalarla bir yere gidemeyiz. Yer altına inince çözümü de mümkün olmuyor. Devletin bakış açısının değişmesi gerekiyor. İnsanlar Türkiye’den Gürcistan’a kumar oynamaya gidiyor. Kumar bağımlılığı kanayan bir yara. Kumarla ilgili üniversitelerde, hastanelerde birim açsın. Devlet, Türkiye Jokey Kulübü, Sayısal Loto’dan küçük paralar kessin ve bu paralar kumar bağımlısı insanların tedavisinde kullanılsın” açıklamalarında bulundu. 


“İnternetten oyunlar yasaklansın”
İnternetten oynanan TJK, Süper Loto, Sayısal, Milli Piyango’nun durdurulması gerektiğini ifade eden Çakmak, “Kredi kartıyla iddia oynamak yasak ama internetten oynanabiliyor. Burada bir dengesizlik var. İnternetten oyunların kapatılması lazım. İnsanlar geceleri de oynuyor ama bayiler belli bir saatte kapanıyor. İnternetten bu oyunlar oynatılmasın, çünkü internetten oyunun yasaklanması demek en az 20 bin tane esnafın dükkan açması demektir, bu da işsizliğe ve istihdama katkı sağlar. Devletimizin çok kazancı olur. İşsizliğe büyük darbe vurur ve gelirle kumar müptelaları da sağlığına kavuşabilir. Şans oyunlarının bir yerde toplanması gerekiyor. Sayısal, iddia, TJK bayilikleri bir yere toplanmalı. Ancak bu şekilde esnafa katkı sağlar” ifadelerini kullandı.

“PİYANGO BİLETLERİNİZİ SAKLAYIN”
Yılbaşı biletlerinin basılacağını söyleyen ve bayilerin içlerinin rahat olmasını söyleyen Çakmak, “Bu biletlerin bir kısmı sayısal bayilerinde bir kısmı bildiğimiz gibi bilet olarak satılacak. Milli piyango eski biletleri atılmasın, o kağıtlar çok değerli. İnternette çok yüksek fiyatlara alıcı bulunuyor. Bu biletlerin koleksiyonerler arasında büyük değeri var. Sahte bilet sözlerine kulak asmayın” dedi. Özelleştirme durumunda sayısalcıların sıkıntı yaşayacaklarını söyleyen Çakmak, “Sayısal makineleri artacak ve Pazar payı düşecek. İnternet olmasa 100 bin makine de olsa kurtarır ama artık oyunların yüzde 60’ı internetten oynanıyor. Olaylara sadece basit bir piyango satıcılığı gözüyle bakmamak gerekiyor. İnternet olayı çözülmeli. 50 milyar dolar internet oyunlarında kaybolup gidiyor. Milli piyango on binlerce insana ekmek kapısı açıyor” dedi. Milli piyango bayilerinin sayısal loto bayiliği alamaması konusuna değinen Çakmak, “Sayısal loto bayiliği için 23 bin 600 hibe ve 90 gram altın teminat isteniyor. Bu nedenle bizim bayilerimiz bayilik alamıyor. Bu konuda pozitif ayrımcılık yapılmalı. Kazı kazan bayiliği dağıtılıyor ama büyük şirketlere veriliyor. Amaç milli piyango şubelerini kapatmak. Sendikalar burada çalışan personel için harekete geçmeli” ifadelerini kullandı.

Next page

Gazete Yenigün