Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 30 Aralık 2019 - 17:16

ÇAĞAZDER'den Hemreylik Günü kutlaması

Yaklaşık dört ay önce kurulan Çağdaş Azerbaycan Kültür Derneği (ÇAĞAZDER), ilk büyük yemekli toplantısını 28 Aralık 2019 Cumartesi günü Karşıyaka'da gerçekleştirdi.

Yaklaşık 450 davetlinin katıldığı organizasyonda konuşma yapan Çağdaş Azerbaycan Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Cemal Kerim Mehmethanoğlu, bu özel günün dünyanın her yerinde Azerbaycan dernekleri tarafından 31 Aralık tarihine yakın tarihlerde Hemreylik Günü olarak kutlandığını söyledi. Bu günün Azerbaycan Türkler'i için çok önemli bir gün olduğunu belirten Mehmethanoğlu, “Azerbaycan Türkler'i olarak dünyanın her yerine yayılmış durumdayız.

Bu bayramımız, dünyada 50 milyondan fazla Azerbaycan Türk'ünün bir olma idealini ifade ediyor. Buradan Borçalı'dan Tebriz'e, İzmir'de, Ege Bölgesi'nde yaşayan Azerbaycan Türkler'i olarak Hemreylik Günü'nü kutluyoruz. Halklarımız birleşemedi ama fikir olarak birleşme arzumuzu ifade ediyoruz” dedi.

 

KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ

Borçalı Cemiyeti Başkanı Zelimhan Memmedli, Borçalı'dan sanatçı Aşık Nargile Mehtiyeva ve Tevriz'den sanatçı Cavit Tebrizli'nin katıldığı davette, Kuzey Azerbaycan ve Bakülü sanatçılardan oluşan orkestra sahneye çıktı. Derneğin amacını da anlatan Cemal Kerim Mehmethanoğlu, “İzmir'de yaşayan Azerbaycan Türkler'inin öz kültürlerini geliştirmek, birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak, Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerinde yaşayan Azerbaycan Türkler'iyle dayanışma içerisinde olmak istiyoruz. Bu gece de o bakımdan çok anlamlı. Dünyadaki tüm Azerbaycan Türkler'i ile dayanışma içerisinde olacağız. İleri zamanlarda çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Ekim ayının sonunda Türkiye'de yaşayan Azerbaycan Türkler'inin birinci kurultayını toplayacağız. Eylül'ün ilk haftasında ise tüm Türkiye'yi kapsayacak Azerbaycan Kültür Festivali'ni gerçekleştireceğiz. Derneğimizin bir diğer amacı da; İzmir ile Bakü, 1980'li yıllarda kardeş olmuş. Ama bu kardeşlik unutuldu. Şu an canlı değil.

Biz bunu tekrar canlandıracağız. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile bu konuyu görüşeceğiz, kendisinin katkı sunacağından eminiz. Bir de İran'daki Azerbaycan Türkler'iyle, Tebriz ile kardeşlik bağı kurmaya çalışacağız. Yeni yılda tüm insanların huzur, barış içerisinde yaşamalarını diliyorum. Yeni yılın Azerbaycan Türkler'i ve tüm dünya insanları için mutluluk, sağlık, barış getirmesini diliyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından gecenin gerçekleşmesine katkı veren sponsorlara plaket takdim edildi