BÜYÜKŞEHİR’İN MESLEK FABRİKASI, ÜNİVERSİTE Mİ OLUYOR ?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, meslek fabrikası olarak kullanılan eski DGM binasını, İstanbul’dan bir vakıf üniversitesine devrediyor. Edinilen bilgilere göre, YÖK’ten binanın üniversite olarak kullanılması için onay alındı.

Gündem 16.06.2021 - 22:44 17.06.2021 - 01:05

Halime Erdoğan / Yenigün 2004 yılına kadar Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) olarak kullanılan, Anayasa değişikliğiyle DGM’lerin kaldırılmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen, şu anda Meslek Fabrikası olarak kullanılan bina, İstanbul’dan bir Vakıf Üniversitesine devredileceği bilgisine ulaşıldı. Edinilen bilgilere göre, İstanbul'dan bir vakıf üniversitesi ile Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) arasında, meslek fabrikası binasına ilişkin yapılan görüşmeler olumlu sonuç verdi. YÖK’ün verdiği, ünivesite rektörlük binası olarak uygunluk onayının ardından, üniversite yetkilileri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile görüşme gerçekleştirerek, binanın tahsisini istedi. Başkan Soyer'in de bu isteğe sıcak bakarak, meslek fabrikası için yeni bir yer arayışına girilmesi talimatını verdiği öğrenildi. Halkapınar, Şehitler Caddesinde yer alan taş binada, 2006 yılında, istihdama destek amacıyla meslek edindirme ve beceri kursları verilmeye başlanılmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, belediye ortaklığında bir üniversite projesi olduğu, uzun zamandır belediye kulislerine yansıyan bilgiler arasında yer alıyordu. YÖK onayının ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklığında, İstanbul’dan bir vakıf üniversitesi İzmir’e mi geliyor sorusu doğdu.

 

Öte yandan İstanbul'dan gelen üniversite heyetinin geçtiğimiz aylarda, meslek fabrikası binasını keşfe geldikleri bilgisi edinildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@