Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Büyükşehir’de gergin meclis

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı üçüncü oturumu CHP ve AK Parti grupları arasında yaşanan “Gündem dışı konuşmalar” ve ulaşım zammı sebebiyle gergin başladı. Başkanvekili Özuslu, “Meclisi ben yönetiyorum. Gündem dışı konuşmalar yazılı iletilecek” dedi. AK Partili Hızal ise bunun antidemokratik olduğunu savundu.

Büyükşehir’de gergin meclis

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin üçüncü oturumu Pandemi sebebiyle Kültürpark’ta Başkanvekili Mustafa Özuslu yönetiminde gerçekleştirildi. Eylül ayı üçüncü oturumuna “Gündem dışı konuşmalar” tartışması danga vurdu. AK Parti grubu gündem dışı konuşmaların bugüne olduğu gibi sürdürülmesi gerektiğini savunurken, Başkanvekili Özuslu ise yazılı verilmesini uygun bulduğunu ifade etti. AK Parti Grup Başkan vekili Özgür Hızal, “Biz birçok defa şehrin yönetimiyle alakalı savunma getirdiğimizde Sayın Soyer, “Büyükşehir’in 9 ilçeye baktığını şimdi ise 30 ilçeye baktığını’ ifade etti, ettiniz. Devasa bir kentten bahsediyoruz. Önümüze gündem geliyor, bu gündem, Büyükşehrin gündemi, bir de bu şehrin, insanların gündemi var. Siz çıkan birkaç tartışmadan dolayı ortaya koymak durumunda olduğunuz demokratik davranıştan uzaklaşmış olursanız. Bugüne kadar olan uygulamanın aynı şekilde devam etmesini istiyoruz. 3-5 dakika süre aşımları bu mecliste olabilir. Çünkü biz İzmir’in gündemini konuşuyoruz. Belki saatlerce sürecek bu sorunları konuşmak. Biz ‘Bu kenti dünya kenti yapalım’ diyoruz. Bizim amacımız bu meclisi kilitlemek, çalışamaz hale getirmek değil. Biz bu niyette değiliz. Biz her zaman meclisin önünü açmak için çaba gösterdik. Teamüller neyi gerektiriyorsa aynı şekilde devam edilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

“YÖNETMELİK NEYSE O UYGULANSIN”

AK Partili Hızal’a cevap veren CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “Biz diğer meclisler de bu konuyu tartıştık. Görüyoruz ki çoğu zaman bu konudan tartışmalar çıkıyor, seviye aşağıya düşüyor. Hukuk devletiyiz, yazılı kurallara bağlıyız. Yazılı kuralların aleyhine davranmak zaten suç teşkil eder. Biz bakanlığın çıkarmış olduğu meclis çalışma yönetmeliğinin uygulanmasını istiyoruz. Meclisin huzuru için bunu yapmalıyız” açıklamasında bulundu.

“MECLİSİ BEN YÖNETİYORUM”

Meclisi yöneten Başkanvekili Özuslu, “Burada kim oturursa otursun öncelikle yönetmeliklere bakacaktı. Dolayısıyla bunun dışında bir uygulamada bulunmak, bu meclisin sağlıklı yönetilmesi açısından mümkün değildir. Yönetmelik olmak mecburiyetinde. Baktığımız zamana üyelerimiz İzmir’i ilgilendiren gündemlerde hiçbir kısıtlamaya maruz kalmadan, önemli konularda görüş arz ediyorlar. Bu da normal, eleştiri yapılıyor. Mutabık kalınan konular oluyor, olmuyor. Meclis işlevini yerine getiriyor. 176 kişilik meclisten bahsediyoruz. Gündem dışı konuşmalar da yönetmelikle düzenlenmiş. Şimdiye kadar bununla ilgili yönetmeliğin gereklerini pek yapmadık. Yazılı talep alma kuralı uygulanmadı. Bu uygulanmayacak anlamına gelmez. Bugün meclisi ben yönetiyorum. Sağlıklı bir meclis için gündem dışı konuşma taleplerinin yazılı olarak tarafıma verilmesini talep ettim. Bunu uygulayacağım, vazgeçmeyeceğim. Bu sorumluluğu ben üstleniyorum. Bugün meclisi yöneteceğim belli olunca, bu meclisin güzel başlayıp sonuçlanması için demokratik müzakerelerin olabilmesi adına yönetmeliğin bana verdiği bu hakkı kullanacağım. Bu antidemokratik değildir. Bir kısıtlamadan bahsetmiyoruz. Gündemle ilgili maddelerden bahsetmiyoruz. Sadece gündem dışı konuşmalarda bir saat, bir buçuk saat tartışılan konulardan sonra daha uzun tartışılan gündem dışı tartışmalar oldu. Böyle bir şey mümkün değil. Diğer ilçe meclislere baktığımızda böyle bir şey yok. Dolaysıyla bu konudaki iradem böyle tecelli edecek. Gündem dışı konuşma yapmak isteyenler yazılı olarak bildirsinler, 5 dakika söz vereceğim” dedi.

HIZAL: “TÜM SAVCILAR HAREKETE GEÇSİN”

Gündem dışı konuşmaların yazılı verilmemesi için ısrar eden AK Partili Hızal, “Sayın Başkanım biz 4 grup başkanvekili olarak Büyükşehir Belediye Başkanıyla yaptığımız toplantıda karar almıştık. Bu mecliste hiçbir zaman seviye düşmedi, sesler yükseldi, güldük, kızdık, sinirlendik ama seviyeyi düşürmedik. Ne CHP, ne İYİ Parti, Ne MHP ne de AK Parti üyeleri tarafından hiçbir zaman seviyeyi düşürmedik. Biz alınan kararla o zaman, gündem dışı konuşmalarla ilgili suç işledik. Tüm savcılar harekete geçsin o zaman. Biz bir hata yapmadık, suç ilemedik. Geçen mecliste bir arkadaşımız çıkıp komisyon raporuyla ilgili ‘çok önemli bir belge geliyor’ dediğinde suç olmuyor. Ama konuşmak suç oluyor. İzmir’e yapılacak en büyük haksızlığı yapıyoruz. Gündem dışı konuşmalarda bugüne kadar kimi arkadaşımız şiir, şarkı okudu, okuyabilir. Ama genellikle Sayın Soyer’i, geçmişini, icraatlarını, hükümeti konuştuk. Bunlar olacak. Bana 5 dakika başka arkadaşa 3 dakika vereceksiniz. Bizim vaktimiz var, sizin de olduğunu düşünüyorum. Oturalım İzmir’i konuşalım” diye konuştu. Gerginliğin artması üzerine meclisin yönetimini üstlenen Başkanvekili Özuslu 10 dakika ara verdi. Aranın ardından gündem maddelerinin numaralandırılarak oylanmasına, oy birliğiyle karar verildi.

“ULAŞIMDA 120 DAKİKA POLEMİĞİ”

Gündeme eklenen görüşmelerin gerekli komisyonlara sevkinin ardından, başkanlık makamınca gündeme eklenen komisyon raporları görüşülürken söz alan Hızal, “Sizin fiyat ayarlaması bizim ise zam dediğimiz görüşmelerde belirttik. İzmir’de bir ulaşım sistemi ve bunun üzerine kurgulanmış bir ücret politikası var. Bu sistemi Büyükşehir kurdu, İzmirliler kendileri seçmedi. Bu sistemde bir noktadan bir noktaya gidebilmek için aktarma yapmak zorunlu. Bu sistemin olumsuzluklarını ortadan kaldırmak için de 90 dakikalık süre içinde yapılan aktarmalarda ücret alınmaması kuralı vardı. İzmir denince Körfez, Kemeraltı, Kültürpark akla geliyor. Son 12 yıldır ise akla ilk ‘90 dakika’ geliyordu, tüm olumsuzluklara rağmen. Belediye Başkanları bir şehrin kaderini olumlu ya da olumsuz manada çizerler. Bazı belediye başkanları vardır, yaptıkları ilelebet o şehirde yaşar. Bazıları ise var olanı yıkar ve olumsuz manada imza atar kente. Biz 90 dakika ücretsiz uygulamasının kaldırılmamasını talep ettik. Oy çokluğuyla geçti ve 1 Eylül’de uygulamaya girdi. Bu uygulamayı bozarken sizler tarafından önümüze bir takım veriler konuldu. Biniş oranlarıyla ilgili. İlk yüzde 31, ikinci yüzde 5, üçüncü yüzde 1 dediniz. Bir ay boyunca meclis arkadaşlarımızla birlikte sosyal medyada, 90 dakika meselesinin nasıl konuşulduğunu irdeledik. Bunların büyük bölümü İzmirliydi. O otobüslere binen, işine giden İzmirlilerin eleştirilerini gördük. Sayın Soyer’in twitlerinin altındaki eleştirileri okuduk. Bize mesajlar, telefonlar geldi. ‘Yapmayın’ dediler. Biz önerge verdik, ‘İlk binişte 3,46 ama birinci aktarmayı 0 yapalım ki büyük oranda İzmirliler birinci aktarmayı kullanıyor’ dedik. Üçüncü aktarmayı kullanan yüzde 0,9 kullanım oranı. Bize, ‘Bu teklifte ESHOT her ay 10 milyon zarar edecek. Arka sırdakiler de zarar edecek’ dediniz. Bu nasıl oluyor? Biz ESHOT’a her aktarılan paraya bu mecliste ‘Evet’ dedik. Ben bunu her mecliste her ortamda söyleyeceğim. Sayın Soyer’in seçim beyanları ‘90 dakikayı kaldırmayacağım’ üzerineydi. Kılıçdaroğlu, ’90 dakika tüm ülkeye örnek olacak’ dedi. Siz kendi kendinizle çelişiyorsunuz. Biz bunu tüm İzmirliler adına söylüyoruz” açıklamasını yaptı.

ÖZUSLU: “ESHOT AYDA MİLYON ZARAR EDİYOR”

Özuslu, değerli arkadaşlar şunu kabul etmek mecburiyetindeyiz. İZBAN yüzde 50 50 belediye ve TCDD ortaklığı olan bir şirkettir. İZBAN demiryolları altyapısını kullanmaktadır. Bunu bir kenara koyalım. Dünyada metro yapan başka belediye var mıdır merak ediyorum.

Elbette ulaşım bir haktır. Biraz önce Raşit Bey’in dediği gibi ESHOT müşteri gibi görmüyor. Fakat hizmet yaparken yükün paylaşılması gerekir. Biniş sayımız bir milyonlara yeni gelmiş durumda. ESHOT’un ortalama olarak aylık ortalama 46 milyon TL zarar var. Tabii zararın halkın üstüne yüklenmesi gibi bir durumu kimse savunamaz. Şimdi o düzenlemenin belli bir makuliyet çerçevesinde yürütülmesi adına bir irade ortaya koyuldu. 90 dakika tabii kaldırılmadı. Birinci ve ikinci biniş 50’şer kuruş ilave ederek 120 dakikaya çıkarıldı. Bunun vatandaşa yansımasını ileride göreceğiz. İlgili madde oy birliği ile kabul edildi. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün