Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Büyükşehir Meclisinin gündemi “Gündem Dışı” oldu

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı birinci oturumuna “Gündem dışı konuşmalar” tartışması damga vurdu. Soyer, “adından da anlaşılacağı gibi, gündem dışı konuşmalar, gündem dışıdır” diyerek sadece 3 kişinin konuşmasını istedi. AK Partili Hızal ise itiraz ederek, “Mikrofonumu kapatsanız da konuşacağım” dedi.

Büyükşehir Meclisinin gündemi “Gündem Dışı” oldu

Halime Erdoğan/İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı olağan meclis toplantısı Pandemi kuralları çerçevesinde Başkan Tunç Soyer yönetiminde fuar Kültürpak’ta gerçekleştirildi. Başkanlıktan gelen önergeler okunarak, oy birliğiyle ilgili komisyonlara sevk edildi. Eylül ayı son meclisinde CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu’nun “Gündem dışı konuşmaları yazılı alacağız” açıklaması, Ekim ayı ilk meclisinin de tartışma konusu oldu. Başkan Soyer’in “Bugün sadece 3 kişiye söz hakkı vereceğim” açıklamasının ardından konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, “Sizin olmadığınız son meclis toplantısında biz bunu konuştuk. Tam olarak bir karar alınmadı. Şimdi sizden sadece 3 arkadaşa söz hakkı vereceğinizi duyduk. Bunun doğru olmadığını düşünüyoruz. Geçmişten gelen teamülün devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

 

SOYER: GRUP BAŞKANVEKİLLERİ KENDİ ARASINDA GÖRÜŞSÜN

Cumhur İttifakı gruplarının gündem dışı konuşmaların bugüne dek olduğu gibi devam etmesi gerektiğini savundu. Meclis üyelerinin yorumlarını dinleyen Başkan Tunç Soyer, “Arkadaşlar be 10 yıl meclis üyeliği yaptım. Meclis üyeliği yapmış bir arkadaşınızım. Bugün 3 kişiye söz hakkı vereceğim. Bunun en azından bir süre böyle devam etmesini uygun görüyoruz. Bunu sizler, grup başkanvekilleri bir araya gelin, kendi aranızda bir görüşün. Başka yöntem ve seçenekler de ortaya konulabilir, onları da değerlendiririz ama ben bu meclisi 3 arkadaşınıza söz hakkı vererek değerlendireceğim” diye konuştu.

 

HIZAL: “BENİ ZORLA AYAĞA KALDIRABİLİR MİSİNİZ?”

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Başkan Soyer’e itiraz ederek, “Eğer sadece 3 arkadaşımız konuşacaksa, o zaman tek tek gündem maddelerinin okunmasını istiyoruz. Siz meclisin ilk günlerinde, ‘Benim büyükşehir belediye başkanı olarak vaktim var. İzmir’i uzun uzun konuşacağız’ demiştiniz. Bu şehrin gündemi var, bu kentin gündemi bazen 3 bazen 5 arkadaş tarafından gündeme taşınabilir. Doğrusu da budur. Siyasetin dili, eleştirileri birbirimizin yüzüne yaptığımız takdirde çok daha doğru olacaktır. Burada oldukça demokratik bir yöntemle devam eden uygulamanın yine devam etmesini istiyoruz. ‘Bugün 3 arkadaşımıza söz hakkı verelim, yarın bunu değiştireceğiz’ doğru bir ifade değil. Ben oturarak konuşsam beni hangi yönetmelik maddesiyle ayağa kaldırabilirsiniz? Dolayısıyla burada biz bir tartışma yapmıyoruz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlık makamına ve İzmir halkına olan saygımızdan dolayı ayağa kalkıyoruz. Çünkü bir teamül, biz teamüllerin devam etmesini istiyoruz” dedi.

 

SOYER: “ADINDAN ANLAŞILACAĞI GİBİ GÜNDEM DIŞI”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer meclisin asli işinin gündem maddelerini konuşmak olduğuna vurgu yaparak, “Gündem dışı konuşmalar maddesi adından anlaşılacağı gibi gündem dışıdır. Bizim asıl işimiz gündem maddeleridir. Meclisin asli konuşmalarına bir saat ayırıyorsak gündem dışı konuşmalara da bir saat ayırıyoruz. Burada olan arkadaşlarımızın da vaktini alıyoruz. Buradaki konuşmalarda olayları çok kişiselleştirerek ve İzmir gündeminin dışına çıkılarak, büyük sığlıkta değerlendirmeler yapılıyor. Teamüllere de saygı gösterdiğimiz için, gündem dışı konuşmaları kaldırmıyoruz, yazılı talep istiyoruz. Başkandan talepte bulunulur, başkan isterse konuşturur, başkan istemezse kimseyi konuşturmaz. Biz Büyükşehir meclisi teamüllerinde de saygı göstererek bu uygulamaya devam edeceğiz. Biz İzmir halkının bu tür sığ siyasetle mağdur edilmemesi için bunu yapacağız. Bugün 3 arkadaşımızın gündem dışı konuşmasına izin vereceğim. Bütün başkanvekilleri bir araya gelip yeni bir yöntem üzerinde anlaşsın ama bu meclis böyle olacak. Bunu daha fazla uzatmak istemiyorum. Ben söylediğim sözün arkasındayım. Saatlerce, sabahlara kadar İzmir’i, İzmir’in sorunlarını konuşacağız. Ama bu siyasi sığlığa indiği zaman hem kendimize hem İzmir’e haksızlık ediyoruz. Bu tartışmalar İzmir için yararlı tartışmalar olmadı. İzmir’de bu sığlıkta, çirkinlikte siyaset yapılmasının önüne geçilmelidir. Bugün gündem dışı konuşmaları 3 kişiyle sınırlayarak yapacağım” ifadelerini kullandı. AK Partili Hızal ise, “Ben AK Parti Grup Başkanvekiliyim. Böyle bir şey olamaz. Beni anlasaydınız bunların hiçbiri olmazdı. Mikrofonu kapatsanız da ben konuşacağım” çıkışında bulundu. Başkan Soyer ise, “Size söz hakkı vermiyorum” diyerek, Hızal’ı yanıtladı.

Next page

Gazete Yenigün