Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Büyükşehir Meclisi’nde ‘yolsuzluk’ tartışması.

Toplantının ikinci oturumunda ‘yolsuzluk’ tartışması yaşandı

Büyükşehir Meclisi’nde ‘yolsuzluk’ tartışması.

Büyükşehir Meclisi’nde ‘yolsuzluk’ tartışması
Aydın Buyuksehir Belediye Meclisi’nin Temmuz Ayı Toplantısı, Nazilli’de Belediye Baskanı Ozlem Cercioglu’nun baskanlıgında gerçekleştirildi. Toplantının ikinci oturumunda ‘yolsuzluk’ tartışması yaşandı.

5216 Sayılı Buyuksehir Belediyesi Kanunu’nun 13. maddesi geregince Aydın Buyuksehir Belediye Meclisi 14 Temmuz Salı Gunu Nazilli’de Ahmet Sensan Kultur Merkezi’nde, Cercioglu Bas¸kanlıgında gerceklestirildi. Toplantıda 35 gundem maddesi gorusuldu. Meclis toplantısında koronavirus tedbirleri alındı. Bu çerçevede maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet edildigi gozlendi. Binanın girisinde katılımcıların ates olcumu yapıldı.
İlk oturumda, Belediye Encu¨meni uye secimi ve ihtisas komisyonlarına uye secimi yapılırken, 33 gundem maddesi oy coklugu ile kabul edildi. Bazı maddeler komisyonlarda gorusulmek uzere sevk edildi. İkinci oturumda ise, Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKI·) maddeleri butce ve komisyon uyeleri tarafından oy coklugu ile kabul edildi.

YOLSUZLUK IDDIASI GERGİNLİĞE NEDEN OLDU
ASKI icin toplanan mecliste Aydın Buyuksehir Belediye Meclis Uyesi AK Partili Mehmet Guler söz istedi. Güler, konus¸masında, “ASKI·’de 2015 yolsuzluk haberleri gazetelerde cıktı ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Kusadası Belediye Baskanı Omer Gunel cevap vermek icin soz istedi.

“AYDIN İÇİN ÇABALAYAN BİR EKİP VAR”
Güler’in konus¸masının basından sonuna celiskili oldugunu savunan Kusadası Belediye Baskanı Omer Gunel, “Merkezi hukumetle yarısma cumlesi, biraz once merkezi hukumet adına burada yapılacak olan vaatleri sayarken sanki kendi belediyesinin vaatleri gibi hic celiski ifadesinde bulunmadı. Bu devlet sadece sizin devletiniz mi? Bu devlet hepimizin devleti. Kusadası’ndan, Soke’den vergi gitmiyor mu? Belediye payı kesilmiyor mu? Devletin yapacagı vaatleri kendiniz yapacagınız gibi sayacaksınız, Aydın Buyuksehir’in ifadelerine merkezi hukumetle yarısma diyeceksiniz. Asıl çeliski bu, oncelikle kendi celiskilerinizi duzeltmeniz lazım. Ikinci olarak ASKI’nin yolsuzlugu diyorsunuz, biraz once ASKI’nin faaliyet raporlarına evet oyu kullandınız. Kendinizle celisen ifadelerle siyaset yapmak ne kadar dogru, bir de bunun yeri burası degil. Bardagın bos tarafından bakarsanız yapılanları goremezsiniz. Maalesef bunca yıldır yapılanları gormuyorsunuz. Siz memnun olmayabilirsiniz ama Aydın halkı secimlerde yuzde 54’lere kadar Baskan Cercioglu ve ekibini tasımıstır. Bence sizin oturup dusunmeniz lazım, biz Aydın icin ne yaptık diye. Aydın icin ne yaptık da kazanamadık diye. Lutfen bazı konuları konusurken tutarlı olalım. Aydın’da yasıyorsak, Aydın hepimizin kentiyse, Aydın’a hepimiz samimiyetle sahip cıkmalıyız. Sizden ricam Aydın icin cabalayan bir ekip var. Ozlem Cerciogˆlu ve ekibi gece gunduz Aydın icin ugrasıyor. Her ekibin yetisemedigi, ulasamadıgı konular olabilir” dedi.

Öte yandan Aydın Buyuksehir Belediyesi 2019 Yılı I·dare Faaliyet Raporu’nun gorusulmesi ve onaylanmasına ait gundem maddesi, oy coklugu ile kabul edildi.

Next page

Gazete Yenigün