Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Burak Oğuz’un mahkeme ifadesi ortaya çıktı

FETÖ üyeliğinden tutuklanan belediye başkanının ifadesi ortaya çıktı

Burak Oğuz’un mahkeme ifadesi ortaya çıktı

İzmir'de FETÖ/PDY'ye üye olduğu gerekçesiyle tutuklanan Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'un mahkemedeki ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmediği öğrenildi.
İzmir'de, FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticileriyle telefonda irtibat kurduğu iddiasıyla tutuklanıp Buca Kırıklar F Tipi Cezaevine konulan Urla Belediye Başkanı CHP'li İbrahim Burak Oğuz'un, nöbetçi mahkemede verdiği ifade ortaya çıktı. Örgütün mahrem imamlarıyla telefon bağlantısı kurduğu suçlamasına karşılık Oğuz'un, "Belediye başkanlığı görevinden önce mali müşavir olarak görev yapmaktaydım. Görevim nedeniyle telefonumda yaklaşık 9 bin kişi kayıtlıdır. Mahrem imam olduğu iddia edilen kişilerle mali müşavirlik işim nedeniyle görüşmüş olabilirim ama hatırlamıyorum. Telefonumda bu kadar fazla kişinin kayıtlı olması ise tamamen işim gereğidir. Kiminle hangi tarihte konuştuğumu hatırlamıyorum" dediği öğrenildi.
Oğuz'a, yurt dışı gezilerinin de sorulduğu, özellikle Güney Afrika'ya yapılan gezi için Oğuz'un "Güney Afrika gezisine İzmirli başkanlar katıldı. Ben özellikle gitmedim" dediği öğrenildi. Örgütün en çok okulunun bulunduğu Rusya'ya bağlı Başkurdistan Özerk Bölgesine yaptığı gezi de Oğuz'a soruldu. Oğuz, ziyaretin Uluslararası İş Birliği Forumu'na katılmak için gerçekleştirdiğini ve herhangi bir örgüte ait okula ziyarette bulunmadığını söylediği öğrenildi.

"Oğlum FETÖ'cüdür"
Babasının, 31 Mart Yerel Seçimlerinden önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu telefonla arayarak, "Benim oğlum FETÖ'cüdür, onu aday gösterirseniz sizin için sıkıntı olur" şeklindeki iddialar üzerine Oğuz'a, "Babanla görüşüyor musun?" diye soruldu. Oğuz, bu soruya "1991 yılında kardeşimi kaybettim. O dönemde babamla annemin arası açılınca aramıza küslük girdi. Ardından sorunu giderdik ve barıştık. Bunun dışında başka bir sebepten dolayı görüşmeme durumu söz konusu değil" diye yanıt verdi.
Oğuz'un avukatları aracılığıyla tutuklama kararına itiraz edeceği ifade edildi.

İZMİR VALİLİĞİ, BURAK OĞUZ İÇİN DOSYA HAZIRLADI

Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un, FETÖ/PDY'nin üst düzey yöneticileriyle telefonda irtibat kurduğu iddiasıyla tutuklanıp, Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi'ne konulmasının ardından, ilçede kimin başkanlık koltuğuna oturacağı merak konusu oldu. Edinilen bilgilere göre İzmir Valiliği, Burak Oğuz hakkında dosya hazırladı. Hazırlanan dosya İçişleri Bakanlığı’na gönderilecek. Bakanlık inceleme yaptıktan sonra, Burak Oğuz’u açığa alabilir. Oğuz’un açığa alınması halinde, Belediye Başkanlığı’nı vekaleten yürütmesi için bir kamu görevlisi görevlendirilecek. Oğuz’un, tutuksuz yargılanması için yapılacak başvurunun 7 gün içerisinde sonuçlanmasının ardından çıkacak karara göre, gelişmeler netlik kazanacak. Oğuz tutuksuz yargılanırsa, görevini yürütebilecek. Ancak tutukluğunun devam etmesi halinde Urla Belediye Meclisi üyeleri, seçim yapacak. İçişleri Bakanlığı’nın, Urla’ya kayyum ataması da seçenekler arasında yer alıyor.

MİLLETVEKİLLERİ VALİ AYYILDIZ’I ZİYARET ETTİ

Öte yandan CHP’nin İzmir milletvekillerinden Kani Beko, Tuncay Özkan, Tacettin Bayır, Mahir Polat  ve Özcan Purçu’nun, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ı ziyaret ettiği öğrenildi. CHP'li vekillerin Vali Ayyıldız’a, "Urla’ya kayyum atamayın. Meclis kendi içerisinde seçim yapsın" dediği belirtildi. Ayyıldız’ın ise böyle bir kararı verme yetkisinin kendisinde olmadığını aktardığı kaydedildi.

Next page

Gazete Yenigün