Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Buldan'da sezonun ilk çekirdeksiz üzüm hasadı başladı

TÜRKİYE'nin önemli üzüm üretim merkezlerinden olan Denizli'nin Buldan ilçesinde hasat dönemi başladı. Ülke genelinde en erken hasadı ilçede yapılan çekirdeksiz Sultaniye üzümü, üreticinin yüzünü güldürdü. 40 bin dönüm arazi üzerinde üretimi yapılan üzümden bu yıl 100 bin tonu aşkın rekolte bekleniyor.

Buldan'da sezonun ilk çekirdeksiz üzüm hasadı başladı

Denizli'nin Buldan ilçesinde Sultaniye cinsi çekirdeksiz sofralık üzümün hasadına başlandı. Tarım işçilerinin sabahın ilk ışığıyla başladığı üzüm toplama işlemi, öğle saatlerine kadar devam ediyor. Özenle toplanan üzümler, kasalara koyulup, kamyonlara yükleniyor. Türkiye'de hasadı en erken Buldan ilçesinde yapılan Sultaniye üzümü, iç piyasanın yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor.

REKOLTE BEKLENTİSİ 100 BİN TONUN ÜZERİNDE

Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, ilçelerinde üretilen çekirdeksiz üzümlerin lezzet ve kalite olarak üst seviyede olduğunu söyledi. Buldan'da 40 bin dönüm üzerinde üzüm üretimi yapıldığını ifade eden Al, "31 Temmuz itibariyle çekirdeksiz üzüm hasadına başladık. Üzümlerimiz iç piyasanın yanı sıra Rusya başta olmak üzere, Avrupa, Orta Doğu ve körfez ülkelerine ihraç ediliyor. Rekoltemizde geçtiğimiz yıla oranla yüzde 20'lik bir artış var. Kalitemiz çok iyi, bölgemizde 100 bin tonun üzerinde üretim bekliyoruz. Üzümün kilogram fiyatı kalitesine göre 2- 2,5 lira" dedi.

ÜZÜM YÜZ GÜLDÜRECEK

Buldan ilçesi Doğanköy Mahallesi'nde üzüm yetiştiren Ahmet Boynikar, çiftçilerin üzüm fiyatlarından memnun olduğunu belirtip, "Üzüm bağımda olgunlaşan ürünlerimizi toplamaya başladık. Bu yıl dolu yağışı nedeniyle az da olsa verim kaybım var. Fiyatlar üreticiyi tatmin ediyor. Fiyatlarda bir düşüş yaşanmazsa, üreticinin yüzü gülecek" diye konuştu.

MEVSİMLİK İŞÇİLER İÇİN GELİR KAPISI

Manisa'nın Sarıgöl ilçesinden üzüm toplamak için gelen tarım işçisi Rabia Avşar, yaz mevsiminde üzüm toplayarak aile bütçesine katkı sağladığını söyledi. Avşar, "Her yılın bu dönemleri üzüm toplamak için çalışmaya geliyoruz. Makasımızı elimize alıp öğleye kadar üzüm topluyoruz. Kendimi bildim bileli yazları üzüm toplarım. Benim için yorucu bir iş değil, sıcak hava da beni fazla etkilemiyor" diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün