Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Birinci Kordon 'Turizm Hattı' İlan Edilsin

Destination İzmir Başkanı ve ETİK Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, Birinci Kordon'un 'turizm hattı' ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Tercan, “Birinci Kordon'daki bütün kamu, yarı kamu binaları tadilata gireceklerse hiç girmesinler. Bu bölge otel bölgesi ilan edilmeli ve imar planlarına da böyle işlenmeli” dedi.

Birinci Kordon 'Turizm Hattı' İlan Edilsin

YENİGÜN Destination İzmir Başkanı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Tercan, İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) Birinci Kordon'daki binasının yerine otel yapılması gerektiğini savundu. Binanın akşam 5'ten sonra ve hafta sonları kapalı olduğuna dikkat çeken Tercan şöyle konuştu: “İzmir'in turizme sırtını döndüğünün ve turizm vizyonu olmadığının en büyük göstergesi; İzmir Ticaret Odası'nın yeni binasıdır. Binanın yapıldığı arsa Birinci Kordon'dadır ve kentimizin en değerli arsasıdır. Körfez manzarası vardır. Buraya 4-5 yıldızlı otel yapılmalıydı. Fakat maalesef oraya hafta sonları ve akşam 5'ten sonra kapalı duran, ölü İzmir Ticaret Odası kamu binası yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz günlerde İZTO binasına geldiğinde içim bir kez daha sızladı. Toplantı binanın eksi ikinci katında, yani bodrum katında yapıldı. Bodrum katında toplantı yapıldığına göre, Birinci Kordon'u işgal etmeye gerek olmadığını ve haklı olduğumu bir kez daha anladım. Madem denizi görmüyorsun, İZTO binası başka bir yere de yapılabilirdi. İzmir'in en değerli arsası katledilmiştir. Buradan turistler faydalanmalıydı, Ticaret Odası'nın memurları veya İzmirliler değil. İzmir turizmi kazanmalıydı.”

EBSO AYNI HATAYI YAPMAMALI

Son günlerde Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) binasının da yenileneceği yönünde duyumlar aldığını sözlerine ekleyen Tercan, “Eğer EBSO binası yenilenecekse, İZTO gibi aynı hatayı yapmasınlar. EBSO binası otel olmalı. Zaten EBSO'nun yıllar önce karar verilmiş, Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nün orada bir arsası var. Aslında EBSO binasının buraya yapılması kararlaştırılmıştı, fakat bir türlü hayata geçmemişti. EBSO da İZTO'nun yaptığı hatayı yapmamalı ve Çiğli'ye taşınmalı” dedi. 

OTEL RUHSATI VERİLMELİ

Birinci Kordon'un 'turizm hattı' ilan edilmesi gerektiğini savunan Tercan, “Turizmciler olarak Büyükşehir Belediyesi'nden bir talebimiz var; Konak Pier'den Alsancak Limanı'na kadar olan Birinci Kordon'daki bütün kamu, yarı kamu binaları tadilata gireceklerse hiç girmesinler. Belediye de onlara ruhsat vermesin. Bu bölge otel bölgesi ilan edilmeli ve imar planlarına da böyle işlenmeli” ifadelerini kullandı. 

İNANÇ TURİZMİNİN BAŞKENTİ İZMİR

21-27 Haziran’da İzmir’de 1. Yedi Kiliseler konulu uluslararası toplantı düzenleneceğini hatırlatan Tercan, “Kentimizin turizmini şahlandıracak, şehrimizin ticaretini canlandıracak bu kongreye, İzmir Vakfı ve İzmir Ticaret Odası da destek vermeli. İncil’de anlatılan 7 kilise, İzmir ve yakın çevresinde. Ayrıca Hristiyan dünyası için büyük değer taşıyan Meryem Ana Evi de Selçuk ilçemizde. Bu büyük bir zenginlik. İzmir’in kanaat önderlerine düşen de, bu zenginliği dünyaya iyi anlatmak olmalıdır. İnanç turizmi kent ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır” dedi.

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün