;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Bir zamanlar neydik, şimdi ne olduk

Türk sporunun birçok ilklerini içerisinde barındıran İzmir futbolu geçmişten bugüne yaşadığı inanılmaz değişimle gündeme gelmekte. Ülke sporunun lokomotifi olan kulüpler sizce bugün nerede?

Bir zamanlar neydik, şimdi ne olduk

Semih DEMİREL / YENİGÜN 

Bazı olaylar vardır insanı geçmişe götürür ve anılarla baş başa bırakıp adeta boşluğa bırakır…

Bazı yaşananlar vardır ki, insanı ileriki yıllara taşır, geçmişi unutturur…

Ancak bizim dünyamızda, yani futbol çizgimizde öyle anılar vardır ki hiç unutulmaz…

İnsanlar, tesisler ve yapılan güzelliklere paralel çirkinlikler… Tümü vardır bu yaşamda…

İnsanlar belleklerine ne kadar güvenirse o kadar yanılırlar. Çünkü anılar hızla belleği yorar…

Ama bir kenara atılan yazılı belgeler var ya, işte gerçekler o zaman anlatılır…

Şu resme bir bakın… İzmir futbolunun nerden nereye geldiğinin tam resmidir…

Takım kaptanı Can Bartu ve bizim çocuklar sıralanmışlar… Fevzi Zemzem, Ertan Öznur, Çağlayan

Derebaşı, Nihat Yayöz, Mehmet Işıkal (Papi)…Yani şu takımın yüzde ellisi İzmirli yani Göztepeli… Bu maçın kadrosunda daha görünmeyen İzmirliler de var… Ne var ki şimdi İzmir ne durumda… Anlatmaya gerek var mı, bilemeyiz… Ancak yetersizlikler ve başta yönetim yanlışlıkları futbolun beşiği İzmir’i yokluklara itti…

Bir umut var mı, var tabii… Bitmesini beklediğimiz statlar biterse, belki heyecanlı yöneticilerle İzmir eski yıllarına döner mi? Döner diyelim… Bekleyelim…

İzmir ve tarih

İzmir'de kurulan ilk futbol kulübü Karşıyaka oldu (1912). Altay 1914'te, Altınordu 1923'te, Göztepe 1925'te, Bucaspor ise 1928'de kuruldu.


100 yıldan beri İzmir sporuna hizmet eden bu büyük kulüpler geçmişten bugüne çok büyük anılar biriktirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir ziyaretlerinde ziyaret ettiği Karşıyaka, Kadızade Zühtü Işıl, Kadızade Raşit, Süreyya İplikçi, Refik Civelek, Osman Nuri ve Örnekköylü Hüseyin'den oluşan 6 Karşıyakalı genç tarafından 1 Kasım 1912 (1328) tarihinde Karşıyaka Muaresei Bedeniye Kulübü'nü yani bugünkü adıyla Karşıyaka Spor Kulübü'nü kurdular. Ay-Yıldız’ı armasına takan ilk kulüp olma şerefine nail olan Kaf-Kaf, İzmir’de kurulan ilk futbol kulübü olarak tarihe geçmiştir. 

Milliyetçilik akımının ve hürriyetin en büyük temsilcisi ise Büyük Altay olarak tarihe adını yazdırdı. 1913 Yılı sonunda İzmir'e gelen Celal Bayar İttihat Terakki Cemiyetine katmak için spor yapan Altaylı gençleri davet etti ve 1914 yılının 16 Ocak tarihinde Altay fiilen kuruldu. Celal Bayar Şark İdadisinde faaliyet gösteren Altay'ın kuruluşu için para yardımında bulundu. Altay futbol tarihimizde ilk deplasman yapan Türk takımıdır. Soyadını Altay’dan alan Fahrettin Altay Paşa, İzmir’e süvari alayı ile gelip bayrağımızı hükümet binasına astıran isim olarak tarihe geçmiştir. 

Renkleri Kırmızı-Lacivert olan Altınordu, Kırmızı rengini şehitlerimizin kanından, Lacivert rengini ise gücü temsil eden çelikten almıştır. Altınordu, 26 Aralık 1923 tarihinde Süleyman Ferit Bey (Eczacıbaşı), Ahmet Şerafettin Bey, Kemal Kamil Bey ve arkadaşları tarafından tarihe kazandırılmıştır. Düşman denize dökülmeden önce duran sportif faaliyetlerin harekete geçmesi için kurulan Altınordu, isim babası ve kurucusu Süleyman Ferit Bey’in şu sözleriyle hayata geçti; “Ben de bir Türk ismi buldum. Yine büyük bir Türk İmparatorluğu olan Altınordu ismini kulübün adı yapalım” fikrini ortaya atıp bu büyük çınarın kurulmasında büyük rol oynadı. Türkiye Deplasmanlı Basketbol Ligi adı ile kurulan ligin ilk şampiyonluğunu Altınordu basketbol takımı kazandı.

İzmirspor1923 yılında Eşrefpaşa’nın  gelenleri tarafından, "Altınay" adıyla kuruldu. Altınay’ın, Sakarya Kulübü ile girdiği rekabet, bir süre sonra sertleşince camianın ileri gelenleri, bu iki kulübü tek çatı altında birleştirmeye karar verdi. 28 Kasım 1930’da Altınay ile Sakarya, İzmirspor adıyla birleşti.

Kulübün resmi renkleri ise “mavi-beyaz” olarak tescil edildi. Ancak bu renkler, Fahrettin Altay Paşa’nın isteği üzerine daha sonra “lacivert-beyaz” olarak değiştirilmişti.

İzmir’in Sarı-Kırmızılı ekibi Göztepe ise Altay yönetiminde yer alan Ferit Bey ve arkadaşlarının Aydın dönüşü aldığı bir kararla kurulmuştur. Nebil ile Vedat kardeşler, Muzaffer Koral, Ferit Simsaroğlu, Necati Bey ve Nusret Bey bir spor kulübü kurmak için Göztepe semtinin önde gelenleri ile görüşüp kurulma yoluna gidilmiştir. 1959 yılından itibaren 25 yıl Süper Lig, 25 yıl 1. Lig'de mücadele eden ve 3 kez 1. Lig şampiyonluğu kazanan sarı-kırmızılı camia birçok kupayı da müzesine getirdi. 80 yılı geçen, İzmir derbisi olarak kabul edilen Karşıyaka-Göztepe arasındaki maçlar zaman zaman olaylı geçmiştir. İzmir Atatürk Stadyumu'nda 16 Mayıs 1981 tarihinde yapılan maç 2. ligde seyirci rekoru ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başarmıştır.

İzmir’in 5. spor kulübü olma onurunu taşıyan Bucaspor, Bucalı gençler Süleyman Atakan, Bekir Eromat, Niyazi Gökgönül, Hasan Yalçınkaya ve Niyazi Aktaş tarafından kurulmuş, dönemin Belediye Başkanı Muzaffer Ersezgin ise kulübün ilk başkanı olarak tarihe geçmiştir. 

Next page

Gazete Yenigün