Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Bir doktordan ötesi

Hani derler ya “tıptan arada sırada tam doktor çıkar” diye. İşte o söz bir kez daha kanıtlanıyor Dr.Zeki Hozer ile...

Bir doktordan ötesi

Koronavirüs belasıyla ilgili çok sayıda kitap rafları doldururken bunların arasında sıyrılan bir eser var. Yazarı Dr.Zeki Hozer.. Kitabın adı “Pandemik ve Nonpandemik Yazılar.” Adından anlaşılacağı gibi kitapta sadece salgın ile ilgili yazılar yer almıyor. Hozer siyasetten ekonomiye, sanata birçok konuda döktürmüş adeta. Şu anda bir özel hastanenin yöneticisi olan Hozer ile tıptan çok yazın hayatından konuştuk. Hani derler ya “tıptan arada sırada tam doktor çıkar” diye. İşte o söz bir kez daha kanıtlanıyor Hozer ile.. Şimdi dilerseniz sözü Hozer'e bırakalım.

“HAYATIM BOYUNCA OKUDUM”

“Yazma merakım okuma merakı ile başladı. Hayatım boyunca hep çok okuyan bir kişiydim. Mesleğimiz gereği elbette kendi bilim dalımız kapsamında doğal olarak fazla okuyan bir zümredeniz ancak ben sosyokültürel ve ekonomik gündemin takibinde de yoğun bir okuma kültüründen gelmekteyim. Gerek sevgili anne ve babamın rehberliği gerekse bulunduğum sosyolojik ortam bunu gerektirmekte idi. Ancak, hayatımdaki mesleki bir dönem sanırım bunu ivmelendirdi. Yerel gazetelerde tıp danışmanı olduğum dönemde, genel yayın müdürü ve efsane olmuş Erkin Usman gibi köşe yazarları ile tanışmam, özellikle de dönemin Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Osman Gencer’in teşvikleri ile uzmanlık görüşleri şeklinde makaleler yazmaya başladım. Sonuçta Charles Johnson’un söylediği gibi içimdeki “cümleleri ve paragrafları hep serbest bırakılması gereken enerji üniteleri’’ olarak gördüğümdem yazma eylemim devam etti. İlk kitabımda köşe yazılarımdan bir seçki var. Belirtmeliyim ki köşe yazılarının dinamiğinde yazı güncel olacak ve geniş bir kitlenin ilgisini çekmesi gerekecek. Biz doktorlar, bilimsel dergi ya da tıbbi kitaplar için yaptığımız çalışmalar nedeni ile makale mantığı ve yayın ekosistemine alışkınız ancak bu çalışmalarımızda güncel sorunlar her zaman temel referansımız olmaz. Gazetelerde ise bu, sektörün doğası gereği en üst sıradaki öncelik.”

Dr.Zeki Hozer yurt içi ve dışında devam eden eğitimleri (BAL, AFL, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Univercity Of Toronto, Mount Sınai School of Medicine) sonrasında değişik üniversite,devlet ve özel sektör kurumlarında çalıştı.”Pandemik ve Nonpandemik Yazılar” ilk kitabı. Duyguları nasıl acaba?

“Güzel bir duygu. Benim için okuyucu tepkileri en ilginci. Yazarın kendi birikimlerini tutkulu bir şekilde stil ve konuların içeriğine yazı anlatımı olarak kurguladığında ya da yazarın kendi perspektifini kaleme yansıttığında, hedef grupta nasıl anlaşıldığına yönelik bir geri dönüş eşsiz bir deneyim. Yazdığım makaleleri bir yayıncı dostumuz kitaplaştırdı. İlginç bir süreçti. Daha önce yaptığım ve biten diğer çalışmalarım da kitap basımı için sıralarını bekliyor. İzmir bağlantılı üç din ve üç şahsiyet kapsamında Polikarpus, Sabetay Sevi ve Şeyh Bedrettin’i yazdım. Yazarkenki ruh halleri, çağrışımlar, deneyim ve metaforlar okuyucularda bir ayna gibi yansıyor bazen. Benim yazılarım, sevgili Gizem Ahcı’nın pek zarif bir şekilde belirttiği gibi “öznel köşe yazılarının bilimsel makaleye evrildiği” analizler şeklinde olduğundan, her bilim kulvarında görülen farklı hipotezler ya da yaklaşımlar ile tatlı bir eleştirel soslu diyaloglar, okuyucularla konuşmalarımızı renklendiriyor. Yazma konusunda benim için işlenecek bir fikrin kıvılcımını hissetmek önemli. Sabah ya da akşam, ortamın şartlarından ve dinamiklerinden etkilenmeksizin konu üzerinde yoğunlaşabiliyorum.”

 

Gündeme dair yazılar bir yerde.. Uzun süredir gündem koronavirüs”

“İnsanlık tarihi bir çok salgın gördü ama yaşadığımız SARS-CoV-2 pandemisini yaratan 125 nanometrelik Corona Virüsü, dünyadaki tüm kuralları yeniden kaleme alıyor ve yaşadığımız günlerde “Yeni bir Dünya Düzeni” kurgulanıyor. Zhejiang Üniversitesi’nden Prof.Dr.Tingo Lang ve ekibinin CoVid19 rehber kitabından BioNTech’den Prof.Dr.Uğur Şahin ve ekibinin geliştirdiği aşıya kadar bilimsel bir süreci geride bıraksak da tüm sektörlerin yeniden yapılandığı bir gelişme görülüyor. Elbette ekonomi için de aynı gelişmeler var. Nihayetinde yaşanan tıbbi, sosyal ve ekonomik bir kriz. İnsan ve üretim ilişkilerinden dünya sağlık alt yapı düzenlemelerine kadar bir yeniden yapılanma yaşayacağız. Altı aylık ve bir yıllık bir sürede, aşı ile ya da Corona genetik dizilimini deşifre edip çicek hastalığında olduğu gibi bu pandemi ile de mücadelemiz başarılı bir şekilde sonuçlanacaktır. Ancak habitat daralmasından iklim değişikliklerine küresel sorunlarla yakından yapıcı bir şekilde ilgilenmezsek bir başka pandemi,insanlık tarihini radikal bir şekilde etkileme potansiyelinde ne yazık ki!”

 

 

“KÜLTÜR İNSANLARI İZMİR'E GELECEKTİ”

Dr.Zeki Hozer kültürel organizasyonlara da imza atıyor. Yazar Gülşah Elikbank moderatörlüğünde ‘’Kent Söyleşileri’’ düzenliyor. Burada Hasan Bülent Kahraman’dan Devrim Erbil’e, Yaşar Aksoy’dan Mehmet Sungur’a bir çok sanatçı ve entellektüeli tanıma /dinleme olanağı buldu İzmirliler. Hozer “Pandemi olmasaydı, bir Davosvari konferans serisinde Nobel almış bilim ve kültür insanlarını İzmir’e getirecektik.Yıllar önce Dünya Ekonomik Forumu(WEF) kurucu Başkanı Klaus Schwab’a İzmir ve potansiyellerinden bahsederek yerel bir Davos önermiştik, o da neden olmasın diye fikrimize yakınlık duymuştu. Her sene İzmir İktisat Kongresi Haftası'na denk gelecek şekilde, dünyanın en ünlü ekonomist, bilim adamı ve siyasetçilerinin konferans, panel ve açık oturumlar şeklinde yer alacağı İzmir Davos’unu gerçekleştirmek amacındayım. Artık İzmir küresel bir marka olarak Olimpiyatlar ve Dünya Kongreleri ile kendini bir başka standarta taşımalı” diyor.

 

FİT YAPISINI SPORA BORÇLU

Dr.Zeki Hozer, fit yapısını spora borçlu. Kayak sevdiği sporlardan. Tabii ki İzmir’imizin doğasının bahşettiği yüzme, kürek, dalış ve yelken vazgeçilmezi. Müzikte zamansız bir şekilde J.S. Bach - St. Matthauspassion ve Handel – Sarabande’yi dinliyebilir. Hans Zimmer ve James Homer’i de seviyor, Sagopa Kajmer gibi yetenekli rap’cileri de. Yemekte tercihi Ege Bölgesi yerel mutfağı.Yaşadığı Urla’nın küresel bir gastronomi merkezi olacağı inancında.

Next page

Gazete Yenigün