Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Bir ayda 10 Milyon kayıp!

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Mayıs ayı raporuna göre meydana gelen yangınlarda, can kaybı yaşanmazken mal kaybı oldukça dikkat çekici. İzmir’de meydana gelen yangınlarda ekonomik zarar 10 milyon TL’nin üzerinde. Raporda başka detaylara da dikkat edildiğinde, ahşap ev tipi yangın sayısı 3 iken betonarme yangın sayısı ise 143 olması çarpıcı bir bilgi olarak yer alıyor

Bir ayda 10 Milyon kayıp!

Mehmet Emin AL / YENİGÜN

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanlığı İcmal Raporu’ndandan edinilen bilgilere göre 2019 Mayıs ayında meydana gelen yangınların detaylarına bakıldığında ortaya çıkan tablo ibret verici. Rapordaki istatistiklere bakıldığında sadece bir ayda 22 insan yaralanırken yangın çıkış sebeplerine bakıldığında birinci sırada sigara-izmarit, ikinci sırada ise elektrik-kontak şeklinde belirlendi. Raporun detaylarında ‘Yangın Cinsleri’ biçiminde yeralan raporda 263 ot, 226 çöp, 125 adet bina, 65 lastik, 64 araç, ağaç11, anız 2… şeklinde sırlanıyor. Verilen bilgilerde bir başka çarpıcı detay ise, ‘İnşai Yapılar’ başlığı altında yer alıyor. Burada dikkat çeken durum ise Mayıs ayında betonarme olarak adlandırılan yapılarda meydana gelen yangın adedi 143 iken, ahşap yapılarda ise 3 olarak yer aldı. Sebeplerine bakılmazksızn düşünüldüğünde ahşap yapılarda yangının daha fazla meydana gelmesi ve etkili olması beklenirken betonarme yapılarda bu yangınların fazla olması dikkat çekici bir istatistik olarak kayıtrlara geçti. 


YARALILAR VAR ÖLEN YOK
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı İtfaiye Daire Başkanlığı’nın  “Şehrimizde ve Çevresinde Meydana Gelen Yangın Sayısı” olarak verdiği bilgilerde meydana gelen yangın sayısı 877 olarak verilirken, 20 adedi tamamen yanarak, 34 adedi kısmen yanarak, 823 adedi ise başlangıç halindeyden söndürüldüğü belirtilirken tüm bu yangınlarda meydana gelen zarar ise 10 milyon 538 bin 792 TL olarak hesaplandı. Yaralanan insan sayısına bakıldığında ölen insan olmaması insan hayatına verilen değerin ve erken müdahelede bulunulduğunu akıllara getirirken, bir aylık maddi kaybın 10 milyonun üzerinde olması endişe verici olduğu düşünülüyor.


Bu yangınlar yaz değil bahar ayında
Raporun verilerine bakıldığında söz konusu yangınların nedeni, adedi ve türlerine şeklinde gruplandırıldığında söz konusu 877 adet yangının meydana geldiği mayıs ayı, yaz ayı değil bahar ayı olduğu gözönünde bulundurulduğunda yaz aylarında maddi-manevi kaybın artabileceği  düşünülebilir. Verilen bilgilerde ‘Yangın Çıkış Sebepleri’ ve ‘Yangın Cinsleri’ başlıklarının altında 868 olarak verlirken Mayıs ayının bahar ayı olması ve yagışların yoğun olması nedeniyle, sele kapılma ve yıldırım çarpması gibi nedenlerden dolayı ise toplam 76 olarak kayıtlara geçti.


Ormanlık alan zarar gördü
Raporda yer alan yangınlara bakıldığında tamamının mayıs ayında meydana geldiği ancak yaz ayının başlaması ile beraber sıcakların artması nedeniyle orman ve makiliklerde meydana gelenler yangınlarda artış olduğu gözleniyor. 13 Haziran 2019 günü Balçova’da bulunan zeytinlik alanda yangın meydana geldi. Sebebi henüz belirlenmezken yangın evlere sıçradı ve çok sayıda zeytin ağacı yandı ve ormanlık alan zarar gördü.

Next page

Gazete Yenigün