Haberler > Ege

Yayın Tarihi: 15 Ağustos 2020 - 09:41

Bilge: Ormanlık alanlarda denetimler artırılsın

Çeşme Ildır'da meydana gelen ve 150-200 hektar alan zarar veren yangını değerlendiren Orman Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sabahattin Bilge denetimler artırılsın çağrısı yaptı

Çeşme ilçesi Ildır bölgesindeki makilik ve otluk alanda başlayan yangın, saatte 53 kilometre hızla esen rüzgarla birlikte bir anda büyüdü. Yangın sebebiyle bölgede bulunan dört site tedbir amacıyla boşaltıldı. Yangına 86 arazöz, 9 dozer, 344 personel 13 helikopter, 2 uçak ile müdahale edildi ve yangın dün sabah kontrol altına alındı.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Bölgede meydana gelen ve rüzgârın da etkisiyle büyüyen yangının enerji hattı olan bir trafo patlaması sonucu yaşandığını kaydetti.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, Çeşme’de meydana gelen yangına ilişkin verdiği bilgiler doğrultusunda, “Yangın çok hızlı ilerledi. Önlem amacıyla siteyi boşaltan vatandaşlara ikramlarda bulunduk, ÇEŞTOB’a bağlı otellerde 150 vatandaşı konuk ettik. Bir daha yaşanmamasını umut ediyoruz” dedi. Başkan Demir ayrıca 18-19-20 dönem Kırklareli Milletvekili, Kültür eski Bakanı İrfan Gürpınar ve İstanbul eski Milletvekili Yüksel Çengel’in de yangından nedeniyle otelde misafir edilen konuklar arasında olduğunu ifade etti.

"GİRMEK YASAK"

Orman Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Sabahattin Bilge, içinde yerleşim ve yapı olmayan, adına blok orman denilen yerlere kesinlikle girilmemesi gerektiğini, zaten mevzuata göre de yasak olduğunu hatırlattı.

Başkan Bilge, “Ormanlar için sadece devlet kurumlarıyla değil aynı zamanda yerel yönetimlerle beraber hareket edilmelidir. Blok ormanlara girilmesi zaten Valilikler tarafından yasaktır, bunların yeterince denetlenmesi gerekiyor. Örneğin Balçova’daki yangın blok orman yangınıydı. Oraya girilmemesi gerekiyordu. Yeterince takibi yapılmalıdır. Blok ormanlara girilmemeli. Menderes’ten başlayıp Selçuk, Gaziemir Balçova, Narlıdere, Çeşme ve Karaburun birinci hassas yerlerdir” şeklinde konuştu.

DÖRT GÜNDE 19 YANGIN

Ormanlar konusundaki denetlemelerin yeniden artması gerektiğini söyleyen Bilge şu ifadeleri kullandı: “Pandemi nedeniyle dikkateler sağlık alanına çevrildi ancak orman denetimlerin artırılması gerekiyor. İnsanlar uzun süre kapalı olunca serbest kalır kalmaz mangalı kapan ormana ağaç altına gitti. İnsanlarımızın da çok duyarlı olması gerekiyor. Ağustosun sonuna kadar bakıldığında İzmir’de dört günlük bayram sürecinde 19 yangın meydana geldi. Yılların ortalamasına bakıldığında, bu sayı ortalamanın çok üstündedir. Denetimler hızla artırılmalıdır” dedi.

ESKİYE DÖNMESİ

YÜZYILLAR SÜRÜYOR

Son yıllara bakıldığında orman alanlarındaki kayıpların ciddi boyutlarda olduğunu kaydeden Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Emine Helil İnay Kınay ise şu ifadeleri kullandı: “Yangınlar, orman alanlarındaki yapılaşmalar, ormanlık alanda izin verilen tesisler, mevzuattaki değişiklikler sürekli orman alanların aleyhine işliyor. Türkiye’de bakanlık, ilgili kurumlar yetkili ancak bunun yetersiz olduğu görülüyor. Öncelikle ormanların korunması gerekiyor. Yanan ormanları tekrar eski haline getirmek, bir santimetre kare toprak bile yüzyıllar alıyor. Vatandaşların da dikkat etmesi gerekirken, ilgili kurumlar da gerekli hem denetim hem yönetim konusunda etkin olmalı. Çok dikkatli, kapsamlı uzmanları tarafından yürütülen bir yönetim-planlama ve denetleme sürecinin yaşanması gerekiyor. Müdahale süreçleri ile bu riskin azaltılmalı.”  -Mehmet Emin AL