Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Biberon çürüğü deyip geçmeyin!

Diş Hekimi Doç. Dr. Mehmet Selim Bilgin, dişlerimizin paha biçilemeyecek kadar değerli olduğunu ifade etti. Ebeveynlerin, bebeklerde görülen rahatsızlığı biberon çürüğü deyip geçmemesi gerektiğini söyledi

Biberon çürüğü deyip geçmeyin!

YENİGÜN Devlet hastanelerinde çok iyi diş doktorlarının olmasına rağmen, sistemde yaşanan sıkıntılardan dolayı çok kaliteli işlerin çıkmadığını söyleyen Diş Hekimi Doç. Dr. Mehmet Selim Bilgin, son dönemlerde özel diş polikliniklerinin arttığına dikkat çekti. 

"Ağız ve diş bakımımızı nasıl yapmalıyız?" sorusuna "Öncelikli olarak hijyenin bozulmasına etken birçok parametre var. Ağız hijyeninin bozulmasındaki sebep kişiden kaynaklı mı yoksa aktarılmış bir bozukluk mu onu görmek lazım" diyerek cevap veren Bilgin, şunları söyledi: Bu da hastanın muayenesinden geçiyor. Hijyende başarıyı sağlamak için ilk başlayacağımız nokta hekime düzenli ziyaretlerden geçiyor. Ağız sağlığında başarıya ulaşmak için hekim kontrolü şart. Hekime geldikten sonra muayene ağız içi ve dışı yapılıp ağızdaki problemlerin incelenmesiyle kararlar verilir. Hijyenin sağlanmasında hasta motive edilebilir. Yapılan muayene sonucu çözümler üretilip uygulamaya geçilebilir. Kişinin kendi ağız bakımını yapmasının, dişlerini düzenli olarak fırçalamasının önemini belirten Doç. Dr. Mehmet Selim Bilgin, kişinin kendisinin engel olamayacağı durumlarda zaman kaybetmeden profesyonel yardım almasının şart olduğunu söyledi.

İŞİN BAŞI EĞİTİM

Diş sağlığının ne kadar önemli ve hassas bir konu olduğunun bilinmesine rağmen ihmal edildiğini de kaydeden Bilgin, "Dişlerimiz çürümeden diş hekimine gelmiyoruz. Bunun önüne de eğitimle geçebiliriz. Bana sorarsanız bir diş milyarlar değerinde. Ama sağlığımızın kıymetini bilmiyoruz ne yazık ki" dedi.

DİŞ BEYAZLATMA

Doç.Dr. Bilgin, "Diş beyazlatmayı evimizde nasıl yapabiliriz? Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?" şeklindeki soruya şöyle cevap verdi: Beyazlatma kimyasal yolla yapılan bir çalışma. Hastalar bunu diş taşı temizliğinde yapılan parlatma işlemiyle karıştırabiliyor. Diş taşı temizliğinde yapılan parlatma işlemi dişin üzerinde var olan lekeleri temizlerken beyazlatma kimyasal yollarla yapılıyor. Beyazlatma da ikiye ayrılıyor. Biri klinikte yapılan diğeri ise evde yapılan. Ofiste yapılan da ikiye ayrılıyor ışıklı ve ışıksız diye. Işıklı yöntemde ışıkla aktive olan kimyasal yöntem kullanılıyor. Işıksız yöntemde katalizörü olan bir aktivasyon söz konusu.
Ev tipinde ise hastadan ölçü alıyoruz hastaya uygun implantları teslim ediyoruz. Hasta kendisi içine jeli uygulayıp 14 günde istediği sonuca ulaşabiliyor. Klinikte yapılan uygulamalarda ise 1 saatte sonuç alınabiliyor. Hastanın bir süre de çay kahve sigara gibi şeylerden de uzak kalması gerekiyor. Klinikte yapılan uygulamasındansa evde yapılan beyazlatma yöntemi daha uzun süreli kalıcılığa sahip.

DEVLET HASTANELERİ

Devlet hastanelerinde görev yapan çok iyi diş doktorlarının olduğunu da değinen Diş Hekimi Bilgin, "Devlette hekimin alması gereken bir hasta rakamı var. 15 dakikaya bir hasta yazıyorlar. Bu da sayı olarak çok ciddi bir rakam yapıyor. Bir de bu süre içinde işin kalitesi ne kadar iyi olabilir bunlar hep soru işareti. Böyle koşullarda hekimin yapabileceği çok fazla şey yok maalesef. Dışarıda hekimin hastaya ayırabileceği zaman daha fazla olduğu için hastanın alacağı hizmet daha kaliteli olacaktır. Ama bu devlette de çok iyi hekimler olmadığını göstermez ama sistemin sebep olduğu sıkıntılardan dolayı çok kaliteli işlerin çıktığını söyleyemeyiz" dedi.

HEKİME GÜVEN ÖNEMLİ

Diş hekiminin hastaya özel davranmasının, hastanın da hazırlıklı olarak tedaviye gelmesinin önemli olduğunu da sözlerine ekleyen Bilgin, "İlk geldiğinde ağrılı işlemleri yapmıyoruz. Küçük işlemlerle başlıyoruz. Tedavi sürecini anlatıyoruz. Hekime karşı güven oluştukça hastalar kendilerini daha rahat emanet ediyorlar” şeklinde konuştu.

ENGELLİLERİN DİŞ TEDAVİSİ

"Engelli hastalarda tedavi süreci nasıl işliyor?" sorusuna yanıt veren Doç.Dr.Mehmet Selim Bilgin, şöyle konuştu: Eğer ki başını sabit tutamayan hareketli bir hastaysa ilk muayenesini yaptıktan sonra yönlendirme yapıyoruz. Genel anestezi yapılması gerekiyor. Hastane ortamında tedavilerine devam ediliyor. 

Ayşegül ÇAKMAK

Next page

Gazete Yenigün