Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Beyaz eşyada ÖTV indirimi uzatılmalı

İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası 26'ncı Ev Aletleri Grubu Meclis Üyesi Metin Aztekin, beyaz eşyada ÖTV indiriminin uzatılması gerektiğine dikkat çekerek, “Şu anda piyasa daralmış durumda. Dar piyasada ÖTV'nin üzerine konulması sıkıntıyı büyütür. Ümidimiz ÖTV indiriminin uzatılması” dedi

Beyaz eşyada ÖTV indirimi uzatılmalı

İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası 26'ncı Ev Aletleri Grubu Meclis Üyesi Metin Aztekin, beyaz eşyanın insanlar için bir ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, “Beyaz eşya eskiden lüks görülürdü, artık yaşamımızın bir parçası. Bunun lüks olmadığını gördük. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), bizim ürünlerimizin fiyatını artırıyor. Devlet arada konuya el atıyor ve ÖTV indirimi uyguluyor. O sırada piyasa biraz rahatlıyor. Ancak ÖTV indirimi bitince fiyatlar tekrar yükseliyor. Şu anda piyasa daralmış durumda. Dar piyasada ÖTV'nin üzerine konulması sıkıntıyı büyütür. Ümidimiz ÖTV indiriminin uzatılması. En azından ilk etapta yılbaşına kadar uzatılmalı. Oda vasıtasıyla bu talebimizi ilettik. Uzatılacağını düşünüyorum. Bizim piyasamız gerçekten çok daraldı. Satışlarda yüzde 12 daralma var” diye konuştu. Beyaz eşya ve mobilyada taksitlerin 18 aya çıkarılmasının doğru bir karar olduğunu savunan Aztekin, “Bu karar tüketiciyi de rahatlattı. Şu an düğün sezonu. İşlerimiz biraz daha hareketlenir. Seçim biraz kasmıştı. Bu aydan sonra rahatlayacağını düşünüyorum. Aslında ÖTV'nin tamamen kaldırılması lazım. Biz uzatılan indirimlerle durumu idare ediyoruz. Beyaz eşya büyük ihtiyaç. ÖTV'ye dahil olması anlamsız. İnşallah kaldırılır” dedi. 

FAİZLER EN BÜYÜK KANGREN

Ülkemizdeki siyasi belirsizliklerin piyasayı olumsuz etkilediğini ifade eden Aztekin, “Bizim ülkemizi kemiren kangren faizler. Üretimin olmadığı yerde bir yerde tıkanırsınız. Öncelikle faizlerin düşürülmesi piyasayı canlandırır. Bizim çok iyi ekonomistlerimiz var. Onlardan bir kadro oluşturulmalı diye düşünüyorum. İlk hedef faizleri düşürmek olmalı. Umarım tekrar tekrar seçim atmosferine girmeyiz. Liyakata sahip çıkmalıyız. Hak etmeyen kişilerin o mevkilerde durması yanlış” şeklinde konuştu. Yerli mallarının kaliteyi yakaladığını aktaran Aztekin, “Türk malı kaliteyi yakaladı. Kalite çıtası her geçen gün yükseliyor. Dışarıya para vermenin anlamı yok. Yerli ürünlerde servis hizmeti muhteşem. Servise bugün başvurun, yarın hizmet alırsınız. İthal ürünlerde servis büyük sıkıntı. Yerli ürünler kolay kolay arıza yapmıyor. Yaparsa da firma bunun arkasında duruyor” dedi.   

SİYASİ İSTİKRAR ŞART

Piyasanın hareketlenmesi için siyasi istikrarın şart olduğuna dikkat çeken Aztekin, “Öncelikle siyasi istikrar şart. 4 yıl seçim yok. Bu önemli. Piyasa fonlayan kuruluşlar bu  ülkede sosyal yaşamın devamı için olduklarını unutmamalı. Hiç zarar eden banka yok. Karları çok yüksek. Siz bu kadar para kazanıyorsunuz ama sosyal yaşamı da devam ettirmeniz lazım. Çok yüksek karlar yanlış. Hükümet üretim yapan işverenleri teşvik etmeli. Bizim için vazgeçilmez olan üretim. İzmir'de sıkıntı yaşayan pek çok firma oldu. İzmir'deki bu firmalara da destek olmamız lazım. Bizim bayilerimizin ayakta kalması çok zor. Beyaz eşya sektörü dışarıdan pırıl pırıl gözüküyor, ama içi hiç öyle değil” dedi.

İNTERNET SATIŞLARI KONTROL EDİLMELİ

İnternetten beyaz eşya satışlarının kontrol altına alınması gerektiğini savunan Aztekin, “İnternet satışlarının ahlaki boyutu yok. Net söylüyorum. İnternet piyasına devletin çok acil el atıp kontrol altına alması lazım. Yoksa esnaf kalmıyor. Bundan kimse menun olmuyor. Eskiden bütün dükkanlar doluydu. Artık esnaf kapatıyor. Yerine yenisi gelemiyor. İneternetten satılan ürünler zararına satılan ürünler. Bu ürünlerle ilgili çok şikayet geliyor. Kontrol altına alınması hem esnaf için hem vatandaş için önemli” diye konuştu. 


“HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN”

Mahalle aralarındaki zincir mağazalarla ilgili de konuşan Aztekin, “Konuyla ilgili bakanlığa başvurduk. 400 metrelik mağazalarda peynirin yanında ütü var, turşunun üzerinde saç kurutma makinası var. Böyle bir şey olamaz. Meslek grupları niçin var? Markette beyaz eşya satılmamalı. Herkes kendi işini yapsın sloganını üretük. Konuyla ilgili sonuç alamazsak, bütün beyaz eşya dükkanlarını bu afişlerle donatacağız” dedi. 

Next page

Gazete Yenigün