;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Belenbaşı'nda konteyner dönemi, nihayet bitti

Buca Belenbaşı'nda konteynerde eğitim gören öğrenciler için müjdeli haber geldi. Buca İlçesi Milli Eğitim Müdürü Can, öğrencilerin 15 güne kadar yeni binaya taşınacaklarını söyledi.

Belenbaşı'nda konteyner dönemi, nihayet bitti

YENİGÜN Buca Belenbaşı Köyü İlk ve Ortaokul binasının inşaatı tamamlandı. Elektrik ve su abonelikleri alınıp, temizlik yapıldıktan sonra çocukların yeni okullarına kavuşması planlanıyor. Buca İlçesi Milli Eğitim Müdürü Süleyman Can, 15-20 güne yeni binaya geçileceğini bildirdi. Köyün çocukları, heyecanla yeni okullarında ders yapmayı bekliyor.


KÜÇÜK İŞLER KALDI
Buca'nın Belebaşı Köyü'nde okul binası yenilendiği için köyün cami bahçesindeki konteynerlarda eğitim gören çocuklar, nihayet eğitim almaya uygun bir ortama kavuşuyor. İnşaatı süren köy okulunun bir kaç hafta içerisinde kullanıma hazır hale gelmesi ve eğitime açılması planlanıyor. Buca İlçe Milli eğitim Müdürü Süleyman Can, Yenigün Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 15-20 güne kadar çocuklarımız yeni binalarında eğitimlerine devam edecek. Binada inşaat anlamıyla olması gereken her şey yapıldı. Temizlik işlerinin yanı sıra elektrik, su abonelik işlemlerinin tamamlanması kaldı. Onları da yapıp öğrencilerimizi yeni binamıza alacağız"dedi. 


İKİNCİ ŞİRKET BİTİRDİ 
18 derslikli okulda dokuz ilk, dokuz da ortaokul sınıfı bulunuyor. Okulun girişine güvenlik kabini de konuldu. Okul inşaatını yapan şirket, iflas ettiğini açıklayarak inşaatı yarıda bırakmış, ihalenin yeniden yapılması sonrasında çocukların yeni okula geçmesi uzamıştı. İlkokul öğrencileri bu sürede köyün camisine kurulan konteynerlarda ders görürken, ortaokul öğrencileri ise Karaağaç Ortaokulu'ndaki sınıflara yerleştirilmişti. 


ONLARIN DA HAKKI
İzmir'de sadece Belenbaşı değil, Kaynaklar Köyü'ndeki Zeki Püsküllü İlköğretim Okulu öğrencileri de yıllar önce okulları boşaltılarak köydeki cami bahçesinde bir konteynera yerleştirilmişti. 1.5 yıl cami bahçesinde cemaatle ders yapmak zorunda kalan çocuklar, daha sonra da okulun kendi bahçesine kurulan konteynerlara geçmişti. Yaklaşık 6 yıldır okulsuz eğitim gören Zeki Püsküllü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri de bir an önce diğer öğrenciler gibi sağlıklı, güvenli ve eğitime elverişli binalarda eğitim görmek istiyor.

Gülsen CANDEMİR

Next page

Gazete Yenigün