Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Belediyelerden hizmet değil iş isteniyor

Gelir adaletsizliği, art arda gelen zamlar, geçim derdiyle beli iyice bükülen vatandaş, kentlerindeki hizmet kurumu belediyeleri iş için “çare” gibi görmeye başladı. Personel yönünden kapasitelerinin üzerine çıkmış durumdaki belediyelerin kapıları, hizmet değil iş için çalınıyor. İzmir'deki belediyelere ayda ortalama bin kişi iş başvurusunda bulunuyor.

Belediyelerden hizmet değil iş isteniyor

YENİGÜN / Genç işsizlik oranının son dönemdeki en üst düzeye çıkarak yüzde 27'lere ulaştığı 2019'da iş arayışındakilerin ilk başvuruda bulundukları yerler arasında belediyeler yer alıyor. Ulaşımdan altyapıya birçok yerel hizmeti vatandaşa götüren belediyeler, büyüyen işsizlik ve ekonomik sorunlar nedeniyle "iş kapısı"  görülüyor.
31 Mart yerel seçimlerin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Tunç Soyer, ilçe belediye başkanları ile gerçekleştirdikleri halk buluşmalarında genelde işsizlik ve iş talepleriyle ilgili konuların karşılarına çıktığını söyledi. 
"Şu anda kayıtlarda 90 binin üzerinde iş başvurusu var" ifadesini kullanan Soyer şunları söyledi:
"İnsanın içi parçalanıyor şu anda büyük bölümü gerçekten muhtaç, işsiz, iş bulamıyor, bir kısmı gerçekten burasını yatma yeri olarak gördüğü için işe girmek istiyor. Bunu ayırt etmek çok zor, ayırt etsen, gerçekten çalışması gereken insanları bulsan bunları yerleştirecek yer yok. Bizim de en büyük çaresizliğimiz burda. Mecis toplantılatımızda, her binaya girdiğimde, çıktığımda, insanlar işsiz olduğunu ve iş istediklerini söylüyorlar."
Vatandaşların bu taleplerine çözüm üretme yönünde için çaba gösteren belediyeler, iş başvurularını bünyelerinde oluşturduğu CV banklara yükleyerek bunları ticari işletmelerle paylaşıyor.
İşletmelerin, belediyelerdeki CV'lerden ulaştıkları bilgilerle, aradıkları özelliğe uyan çok sayıda kişiyi bünyelerine katıkları bildiriliyor. 

BAZI BELEDİYELERDEKİ İŞ BAŞVURULARI
İzmir Büyükşehir'deki 90 bini aşan iş başvurusunun yanı sıra ilçelerin bünyelerinde de CV banklar oluşturuluyor. 
Gaziemir Belediyesi'ne yerel seçimlerden sonra iş başvurusu yapanların sayısı 2 bin 500'ü geçerken, toplamdaki kaydın ise 23 bine yaklaştığı bildirildi. Karşıyaka Belediyesi son 8 ayda 500, toplamda 10 bin, Çiğli Belediyesi'ne son 8 ayda 235, toplamda 14 bin 12 kişinin, Balçova Belediyesi'ne 8 ayda bin, toplamda 7 bin, Seferihisar'da toplamda 2 bin 300, Menderes'te ise 2 bin 961 CV'nin kayıtlara geçtiği bildirildi. 
Son dönemde iş başvurusu kayıtları tutmaya başlayan Karabağlar'da 10 ayda 780, Konak'ta 8 ayda bin 400, Buca'da 5 ayda 3 bin, Güzelbahçe'de 2 yılda 700, Bornova'da ise son 8 ayda 4 bin 971 başvruda bulunuldu. 

Haber: Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün