Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Bayraklı'dan Başkan Soyer'e vapur çağrısı

Yolcu sayısının az olması ve maliyetlerin yüksek olması gibi sebeplerden dolayı Bayraklı İskele'deki vapurların kaldırılması üzerine, vatandaşlar seferlerin tekrar başlatılması talebinde bulundu. Başkan Sandal, konu hakkında gerekli başvurunun yapıldığını aktardı

Bayraklı'dan Başkan Soyer'e vapur çağrısı

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait İZDENİZ tarafından Konak-Alsancak ve Pasaport iskeleleri arasında yolcu taşıyan vapurların seferleri devam ederken, 2016 yılında yolcu saysının az olması ve maliyetlerin yüksek olması gibi sebeplerden dolayı Bayraklı İskele'de bulunan vapurlar kaldırıldı.  
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in özellikle seçim çalışmaları döneminde körfezde deniz ulaşımını artıracağına dair beyanlarını hatırlatan vatandaşlar Bayraklı vapur seferlerinin yeniden başlatılmasını talep etti. 


“GÜZEL OLUR”

CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper ise Tunç Soyer ve Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ile konuyu görüşeceğini kaydederek, “Tunç Soyer Başkanımız ve Serdar Sandal Başkanımız ile bu mevzuyu henüz görüşmedim. Kendileriyle konuşmadan bir açıklama yapmam doğru olmayabilir ancak eğer vatandaş istiyorsa böyle bir talepleri varsa başımız ve gözümüz üzerine... Her iki başkanımız ile de görüşeceğim ve sıcak bakacaklarına inanıyorum. Vatandaşımızın ulaşımı için elbette güzel olur. Burada zaten bir iskelemiz var. Halkımızın yanında yer alacağımıza kimsenin kuşkusu olmasın. Her iki başkanımızın da sıcak bakacaklarından kuşkum yok" diye konuştu.

“SAHİL İLÇESİNDE 
VAPUR YOK”

Vapur ulaşımının en eski ulaşım araçlarında biri olduğunu aktaran AK Parti Bayraklı İlçe Başkanı Halil Polat, “21. yüzyılda Bayraklı'da yani bir sahil ilçesinde vapur yok. Bir an önce bunun hizmete katılması lazım. Olmaması çok büyük bir ayıp bence. Bayraklı bir sahil ilçesi ve vatandaş vapur hizmeti konsundaki taleplerinde çok haklı. Kaldı ki sadece Alsancak-Bayraklı arası değil, bir çok noktadan vapur ulaşımı olmalıdır. Örneğin yarım adalara da seferler olabilir" dedi.

“BAŞVURUMUZU YAPTIK”

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal konuya ilişkin, "Biz Bayraklı vapurunun yeniden seferlere başlaması talebinde bulunduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne yazılı başvurumuzu yapmıştık, sonucunu bekliyoruz. Vatandaşlarımızın böyle bir talebi olduğunu biliyoruz ve bu talep doğrultusunda vapurumuzun yeniden seferlerine başlaması için gerekli işlemler yapıldı. Vatandaşın isteği ve talebi bizim için çok değerlidir" dedi.

"VAPURUMUZU İSTİYORUZ"

Fuat Edip Baksi Mahlle Muhtarı Necdet Sivarioğulları mahallede ilk vapurun 1959 yılında kurulduğunu, Bayraklı Karşıyaka arasında bile vapurun olduğunu hatırlattı. Vatandaşın vapur talebini haklı bulan Muhtar Suvarioğlulları, “Bizim vapurumuz çok eski bir geçmişe sahip. 2002 yılında bile bizim Bayraklı-Karşıyaka arasında vapur seferleri vardı. İZDENİZ bana 2006 yılında dilekçe yollamıştı. Dilekçede yeterli yolcu olmadığı için seferlerin iptal edildiği yazıyordu. İZBAN'da da yolcu olmuyor bazen, İZBAN'ı kaldırıyor musunuz? Vatandaşları besleme hatlarla vapura taşıyacaksınız ki rahat etsinler. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve Bayraklı Belediye Başkanımız Sayın Serdal Sandal'dan vapurmuzun bir an önce seferlerine başlamasını mahalleli olarak talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

Next page

Gazete Yenigün