Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Bayır;“Kurultay kadroları CHP'yi iktidara taşıyacak”

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “25 Temmuz kurultayı, CHP'yi iktidarda görmek isteyen insanlar için büyük umut taşıyor. Burada seçilecek kadrolar partiyi iktidara taşıyacak” dedi.

Bayır;“Kurultay kadroları CHP'yi iktidara taşıyacak”

CHP'nin 28-29 Mart'ta yapılacağını duyurduğu ancak koronavirüs salgını nedeniyle 25-26 Temmuz'a ertelenen 37. Olağan Kurultay'ın hazırlıkları sürüyor. Kurultayın ilk gününde genel başkanlık seçimi, ikinci gününde ise 60 kişilik Parti Meclisi ile Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri yapılacak.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, kurultayda topluma verilecek mesajların öneminin altını çizerek, “Partinin iktidar yürüyüşünde etkili olacak bir kurultay gerçekleşecek. Topluma bazı mesajlar vermemiz gerekiyor. Genel Merkez bu konuda çalışmalarını tamamladı. Kurultay, ‘İktidar Kurultayı’ adı altında yapılacak. Kurultayda seçilecek kadrolar partiyi iktidara taşıyacak. CHP'yi iktidarda görmek isteyen insanlar için büyük umut taşıyor. Bu umudun karşılığını bulması için demokratik bir yarış olacağını düşünüyorum. Bu kurultaya partinin bütün unsurları büyük umutla gidiyor” ifadelerini kullandı. 

BÜYÜK YARIŞ

60 kişilik Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu için çok sayıda ismin çalışma yürüttüğünü ifade eden Bayır, “Bizim duyumlarımıza göre genel başkan çarşaf liste çıkaracak. Fazla taraf olmayacak gibi gözüküyor. İzmir özelinde bazı belediye başkanlarının bazı isimlerin arkasında durduğu anlaşılıyor. Bir de kota meselesi var. Zaten PM'nin yarısını gençler ve kadınlar oluşturacak. Geriye kalan yüzde 50 siyasetçilerden oluşacak. Milletvekili arkadaşlarımızın içinde talebi olanlar var. Hemen hemen herkes talepli gibi gözüküyor. Atila Sertel, Bedri Serter, Murat Bakan, Mahir Polat, Ednan  Arslan, Rıfat Nalbantoğlu gibi isimlerin PM'ye girmek için çalışmaları ve beklentileri var” dedi.

“PM’YE ADAYIM”

Parti Meclisinde  görev almak için Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na talepte bulunduğunu aktaran Bayır, “Geçtiğimiz ay genel başkanımız milletvekilleri ile bir araya geldi. Burada pandemi sürecinde kentlerimizde yaptığımız çalışmalar konuşuldu. Ben toplantının sonuna doğru söz alıp, ‘Sayın Genel Başkanım, 5 yıldır bu görevdeyim. Bu güne kadar Anadolu'da 45 vilayet gezdim. İktidar olmamız için bizim Anadolu'ya açılmamız lazım. 37 yıldır siyasetin içindeyim. Deneyimim var, piştiğimi düşünüyorum. Sizden görev ve yetki istiyorum. Bizim iktidar olmamız için, oy alamadığımız yerlerde çalışma yapmamız gerekiyor. Yerel yönetimlerde başarılı olmak zorundayız’ dedim. Genel Başkan gülümsedi ve not aldı. Mesajı verdim. Sonuçta onun da işi çok kolay değil. Dediğim gibi, 60 kişilik listenin yarısı kadın ve gençlerden oluşacak. Belki bu sefer sayının 2 katı gibi bir liste çıkarılıp, daha çok kişiye yarışma fırsatı verilebilir. Bekleyip göreceğiz” şeklinde konuştu. - Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün