Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Bayar: Başkaları bu acıyı yaşamasın

Koronavirüsü atlatan 46 yaşındaki Naile Bayar yaşadıklarını anlattı. Bayar çektiği ağrılardan günlerce uyuyamadığını vurgulayarak “Maskenizi takın, kurallara uyun. Sizin sorumsuzca davranışınız başkalarının unutulmayacak acılar yaşamasına sebep olmasın” dedi

Bayar: Başkaları bu acıyı yaşamasın

Koronavirüs sebebiyle zor günler geçiren 46 yaşındaki ev hanımı Naile Bayar yaşadıklarını anlattı. Semptomların öncelikle sırt ağrısıyla belirdiğini ifade eden ve ağrıların Kovid-19’dan kaynaklandığının aklına gelmediğini söyleyen Bayar şunları aktardı: “Çok yoğun sırt ağrısı çekmeye başladım. Bu ağrı gece 3-4 defa uyanmama sebep oldu. Bunu Kovid-19’a bağlamadım. Ardından kaslarım da ağrımaya başladı. Hani alışık olmayan vücutla ağır spor yaparsınız da ertesi gün ağrı çekersiniz ya işte o ağrının 10 kat şiddetlisini düşünün. Öyle bir ağrı hissetmeye başladım. Ben mümkün olduğunca çıkmıyordum. Sosyal mesafeme, maske ve hijyenime son derece özen gösteriyordum. Bu sebeple korona olduğum aklıma gelmiyordu.” Herkesi dikkatli olmaya ve tedbiri elen bırakmamaya davet eden Bayar şunları söyledi: “Lütfen maskenizi takın, kurallara uyun. Sizin sorumsuzca davranışınız başkalarının unutulmayacak acılar yaşamasına sebep olmasın.”
“SUCUK İLE ANLAŞILDI”
Sağlıkçı olan kardeşinin durumdan şüphe ettiğini anlatan Naile Bayar şu bilgileri verdi: “Bir sabah kahvaltıya kardeşim geldi. Erkek kardeşim ve eşi sağlık çalışanı, kendileri Kovid-19’un Türkiye’de ilk görülmeye başladığı zamanlarda bu virüsü kaptı. Hastanede yatarak tedavi oldular. Kardeşime ağrılarımdan bahsetmiştim. Kahvaltıya gelirken sucuk getirmiş. ‘Sucuk yapayım. Bak bakalım tadı, kokusu güzel mi, güzel değilse bir daha bu sucuktan almayalım’ dedi. Sucuğu kokladım, tattım. ‘Bunun ne kokusu var, ne de tadı’ dedim. Kardeşim ‘Hemen test yaptırmaya gidiyoruz’ dedi ve testim pozitif çıktı.”
“TAT VE KOKU ALAMADIM”
Tat ve koku alma duyusunu tamamen yitirdiğini vurgulayan Bayar yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:
“Hastanede yattığımız süreçte tat ve koku alma duyusu tamamen gitti. Pozitif çıktıktan 4-5 gün sonra bu duyuları tamamen yitirdim. Kolonyayı avucuma döktüm, suyu burnuma çeker gibi çektim. Ne bir nebze koku aldım ne de yanma hissettim. Normalde acı sevmeyen bir insanım hastanede gelen çorbaya kaşık kaşık pul biber döktüm. Yeter ki bir nebze tat hissedebileyim, tat hissetme duyum gelsin diye ama nafileydi. Yediğim içtiğim hiçbir şeyin tadı yoktu. Sadece vücut direncimi kaybetmemek için kendimi zorlayarak yemek yedim. İştahım son derece kapalıydı. İnsan kaybettiği zaman tat ve koku almanın ne büyük nimet olduğunu anlıyor.”
“SIKINTILI BİR SÜREÇ GEÇİRDİM”
“Hastanede sadece ağrı kesici iğne yapıldıktan sonra uyuyabiliyordum. Ağrılardan uyumak, yemek yemek mümkün olmuyordu. Bu aşırı ağrılı durum 5 gün civarında sürdü. Akabinde kalbimde ritim bozukluğu oldu. Çok sıkıntılı bir süreç geçirdim.”
“BU ÖYLE BİR VİRÜS Kİ…”
Başkasına bulaştırma ihtimalini düşünmek bile istemediğini aktaran Bayar şunları söyledi: “Öyle bir virüs ki, dünya genelinde yüz binlerce ölüme sebep olduğunu biliyorsunuz. Korkuyorsunuz. Duygusallaşıyorsunuz. Biliyorsunuz ki hastaneden çıkmanızın garantisi yok ya da negatife dönüp taburcu olan hasta aniden evinde ölebiliyor. Ben çok şükür atlattım. Son derece titiz davrandığım için de kimseye bulaştırmadım. Benim yüzümden bir başkasına bulaşsaydı, birinin ölümüne sebep olsaydım bunu düşünmek bile istemiyorum.” -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün