Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Soyer, “Selden mağdur olanların yanında olacağız”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı ikinci bileşimi Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti. Mecliste yaşanan sel baskınına yönelik konuşan Soyer, “212 işyeri ve haneyi su bastı. Sabaha kadar ekiplerimizle yaratılan mağduriyeti gidermeye çalıştık. sizin de mağduriyeti olduğunu bildiğiniz vatandaşlar varsa mahallelerinizde bizimle paylaşın. Yanlarında olacağız, biz kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Başkan Soyer, “Selden mağdur olanların yanında olacağız”

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - İzmir Büyükşehir Belediyesi Ocak Ayı Meclis Toplantısı ikinci bileşimi Başkan Tunç Soyer idaresinde gerçekleştirildi. Meclis açılışının ardından, başkanlıktan gelen önergeler ilgili komisyonlara sevk edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde, Hayvan Hakları Daire Başkanlığı kurulmasına yönelik önerge oy birliğiyle kabul edildi. Bu kapsamda, İzmir ili sınırları içerisinde öncelikle vatandaşların sağlığını, emniyetini ve can güvenliğini korumak üzere sahipsiz sokak hayvanlarının hayvan refahı, hayvan özgürlüğü ve hayvan hakları kapsamında korunması ile üreme popülasyonunun planlı kısırlaştırmayla kontrol altına alınması, kayıt sistemlerinin geliştirilmesi, rehabilitasyon, tedavi, sahiplendirme, yaşam alanlarında insanlarla bir arada yaşama becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışma yapacak. Kurulması öngörülen komisyona yönelik konuşan Başkan Tunç Soyer, “Belediye Başkanlığı adaylığım sırasında ‘ben sadece bana oy verenlerin değil, flamingoların da başkanı olmak istiyorum’ demiştim. Bu çalışma için hepinize teşekkür ediyorum. Türkiye’ye örnek olacak, ilham verecek bir çalışma. Bu komisyonla ilgili hukuk komisyonunun bir çalışma yapmasını istiyorum ki ayakları yere basan bir çalışma olsun” dedi.

 

“SERMAYE DEVRİNE EK BİLGİ İSTENDİ”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ege Şehir Planlaması Enerji ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Anonim Şirketine, ayni sermaye devredilmesine yönelik önerge meclise geldi. AK Parti grubu, önerge hakkında daha fazla bilgi verilmesini istedi. CHP Grubu kooperatif kurulacağını belirtirken, Başkan Soyer, “Bu konudaki hassasiyetinizi anlıyorum. Bunu komisyona bırakıyorum” dedi. İlgili önergede, “şirket sermayesinin 36.618.000,00TL’den 23.776.156,00-TL nakdi, 58.223.844,00-TL ayni olmak üzere toplam 82.000.000,00-TL artırılarak 118.618.000,00-TL’ye çıkarılmasına kararı doğrultusunda Ege Şehir Planlaması Enerji ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Anonim Şirketi içerisindeki sermaye payının korunabilmesi için, payına düşen (%99,672505'ine tekabül eden) 81.731.454,27-TL’lik tutarın rüçhan hakkının kullanılarak 58.223.844,00-TL’sinin ayni sermaye olarak, 23.507.610,27-TL’sinin nakdi sermaye olarak karşılanabilmesi” ifadeleri yer aldı.

“SEL MAĞDURLARININ YANINDA OLACAĞIZ”

Gündem dışı konuşmalar, yağmur yağması sonucu oluşan sel baskınına değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’de toplu ulaşımda HES kodu uygulamasına geçtik. Çok büyük aksaklıklar olabileceğini düşünüyorduk, hiçbir aksaklık olmadı, sistem tıkır tıkır işliyor. Bu süreçte Valiliğimize de yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyorum. Kentimizde yağmur sonrası 212 işyeri ve haneyi su bastı. Sabaha kadar ekiplerimizle yaratılan mağduriyeti gidermeye çalıştık. Bu bize ihbarla gelen tespitler, sizin de mağduriyeti olduğunu bildiğiniz vatandaşlar varsa mahallelerinizde bizimle paylaşın. Yanlarında olacağız, biz kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün