Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Soyer, “24 saat dolmadan 10 milyon 180 bin 770 TL” toplandı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin 6’ncı gün raporunu kamuoyuyla paylaştı. İzmir Ulaşım Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda depremzedelere yönelik yapılan çalışmalar aktarıldı. Başkan Soyer, “24 saat dolmadan 10 milyon 180 bin 770 TL toplandı. Bu da bin 100 hanenin çadırdan kurtulup, yuvaya kavuştuğu anlamına geliyor. Hedefimiz 4 bin aile. Tüm milletvekillerini 1 haneye sahip çıkmaya davet ediyorum” dedi.

Başkan Soyer, “24 saat dolmadan 10 milyon 180 bin 770 TL” toplandı

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- Depremzedelere yönelik yapılan çalışmaları aktaran Başkan Soyer, “Evleri yıkılan vatandaşlarımız için olağanüstü çaba ve kusursuza yakın çalışmaları sürdürüyoruz. İlçe Belediyelerimizin de verdiği destekle yemek servisi, alan temizliği, hijyen malzemesi ve tüm ihtiyaçlar kesintisiz süründürülüyor. Yaşanılan travmanın atlatılması için psikologlarımız görev yapıyor. Eşrefpaşa Hastanemiz çadır alanlarında sağlık kontrolleri yaparak, sevkini gerçekleştiriyor. Bu sabah erken saatlerde hem enkaz hem çadır alanlarını gezdim. Olağanüstü hizmet var ortada, vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını giderecek hazırlık yapılmış durumda. Neredeyse festival alanına dönmüş durumda, her şey vatandaşlarımızın hizmetinde. Tüm bu desteği veren STK, belediyelerin destekleri için çok teşekkür ediyorum. Halkın Bakkalı üzerinden yardımseverler tarafından satın alınan erzak paketleri 13 milyon lirayı geçti. Onun için de vatandaşlarımıza teşekkür ederim. 340 ayrı noktadan, çeşitli kıtalardan destek alıyoruz. ” diye konuştu.

“HEDEF 4 BİN AİLEYE YUVA”

Depremzedelerin yaralarını sarmak için Halkın Bakkalı üzerinden tıpkı koronavirüsle mücadele olduğu gibi kampanya başlatan Başkan Soyer, evsiz kalanlar için de ‘Bir Kira Bir Yuva’ Projesini hayata geçirdi. Projenin geldiği aşamaya dair bilgi paylaşımında bulunan Soyer, “Proje kapsamında 621 kişi ev ihtiyacı için müracaat etti. Aynı kampanyaya sistem üzerinden 900 yardımseverimiz kira desteği vermek için başvuruda bulundu. Bu kapsamda 10 milyon 180 bin 770 lira toplam destek toplandı. Buna ilaveten 60 adet paylaşılan ev bulunuyor. Bu ne demek? Bin 100 hanenin 5 aylık kirasını ödeyecek noktaya geldik. Muazzam bir katılım var. Hiçbirimiz bu kadar büyük bir rakamın, 24 saat geçmeden taahhüt edileceğini düşünmemiştik. Herkese teşekkür ediyoruz. Bir paketimizde dar gelirli olanlar en azından 5 kişi bir araya gelerek bir ailenin kira bedelini ödeyebilsin diye 2 bin liraya da bir paketimiz vardı, kısacası ulaştığımız bu rakam bin 100 hanenin başını sokacak bir yuva kurduğu anlamına geliyor. Bu sabah Bakan Murat Kurum’la yapılan toplantıda da gördük ki evsiz kalan 3680 bağımsız birim yani hane, yani aile var. Bu kadar ailemizin evi yok, yıkılmış, ağır hasarlı. Dolasıyla bizim hedefimizi bu hanelere dahildir. 4 mahallemizde çok büyük tahribat oldu, hasar tespit çalışmaları yüzde 97 seviyesinde tamamlandı. Bu saatten sonra rakam en fazla 4 bin olur. Bizim hedefimiz 4 bin ailedir. Şu an itibariyle 1100 haneye yuva sağladık” açıklamasında bulundu.

“BİN 762 HANEYE BARINMA”

Hilton’da 380, kendi hissemiz vardı, büyük hissedarla da görüştük, en az 3 ay 380 oda yarından itibaren kullanılacak, depremzedelerimizin kullanımına sunulacak. 224 Uzundere’de bulunan hanemizi de depremzedelerimizin kullanımına açıyoruz. Burada bizim 4 bloğumuz var. Her blokta 56 daire var, 1 bloğu yarın açıyoruz. 58 tane Gaziemir’de her biri 25’er metrekarelik 58 yaşam alanını depremzedeler için kullanacağız. Toplam 662 konut ve otel odasını vatandaşlarımıza kullanabilecek durumdayız. Bugünden itibaren yaşam alanı sunabilecek durumdayız. Bakanlığa ve AFAD’a sesleniyoruz, bize isimleri versinler, biz de ihtiyacı olan depremzedeleri kaynağımızla buluşturacağız. İsimleri aldığımız andan itibaren yerleştirmeye başlayacağız. Uzundere’de bulunan 224 konutumuzun çamaşır makinesi, buzdolabı, ocak, fırın, karyola, yatak ihtiyaçlarını da temin edeceğiz. Biz 1762 hanemiz için hemen yarından itibaren bu imkanları devreye sokacak durumdayız. Hedefimiz 2900’e yakın çadırda hayatını devam ettiren vatandaşlarımızın tamamını çadırlardan kurtarıp başlarını sokacak yuvayla bulaştırmak. Zamana karşı yarışıyoruz. Yağmurlar başlamadan, kış basmadan bunları yapmak istiyoruz. Apartman görevlisi olarak görev yapan arkadaşlarımız da bu kapsamda olacak.

“BAKANLIK DA BİZ DE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ”

Toplanan paralara el konulacak mı kaygısı var. Parayı biz almıyoruz. Biz gücü olanla ihtiyacı olanı buluşturuyoruz. Dolaysıyla ortada engellenecek bir durum yok. Biz gücü olan vatandaşlarımızın gönlüne seslendik. Onlar da yüce gönülleriyle duydular. İhtiyacı olanlara ellerini uzattılar. Dolayısıyla ‘Paralara el konulur mu’ kaygısı tamamen ortada yok. Uzundere’de depremzedelerimizi taşıyacağımız konutlara da eksper arkadaşlar, baktı değerlendirmesini yaptılar. Bu konutlarımızın depreme karşı zafiyeti yok. ‘Tünelkabuk’ denilen yüksek teknolojiyle yapılmış, sıva çatlağı bile yok. Güven içinde afetzedelerimiz buralara taşınabilir. Bizler en kısa süre içinde depremde mağdur olan 4 bin hanenin karşılığını bulmak mecburiyetindeyiz. Ben buradan Türkiye’nin her partisinden tüm milletvekillerine sesleniyorum; Tüm milletvekillerimiz en az bir haneye sahip çıksın. Bunun yanı sıra Türkiye dışında sesimizin gittiği her yere sesleniyorum. Kış yaklaşırken vatandaşlarımızı çadırda bırakmamalıyız. Biz Uzundere’deki evlerimizden en az 1 yıl kira bedeli almaksızın konut kullanımına rıza göstereceğiz. Bu teklifimizi Büyükşehir meclisimize getireceğiz. İnanıyorum ki oybirliğiyle kabul kararı alacağız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başkanlığında yürüttüğümüz bu çalışmalarda herkes bir ucundan tutmaya çalışıyor biz de büyükşehir belediyesi olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bakanlık 2000 konut mevcut yerleşim alanlarında yani yıkım olan alanlarda yapmayı, 3000 konut da rezerv alan olan Şehir Hastanesi tarafında yapmayı planlanıyor. Devletimiz 5 bin konut için harekete geçti. Biz de bu süreçte vatandaşlarımızı çadırdan kurtarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün