;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Sengel saldırıya uğradı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Şirince mahallesindeki etkinliğe katılan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel'in, eski Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ve yakın çevresi tarafından sözlü ve fiziksel saldırıya uğradı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'den açıklama geldi. Başkan Sengel'e saldırı anları kameraya yansıdı

Cumhuriyetin ilanının 96. yıldönümü kutlamaları kapsamında Efes Selçuk halkıyla birlikte kent merkezinin yanı sıra Zafer ve 14 Mayıs mahallesini meşalelerle aydınlatarak muhteşem bir fener alayına damga vuran Efes Selçuk’un Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, kent merkezinde süren programın ardından, beraberindeki CHP İlçe Başkanı Mehmet Karanfil, CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, CHP’li bazı yöneticiler ve belediye çalışanlarıyla köylerde düzenlenen etkinliklere de katıldı. 


KÖY HALKI, OLAY ÇIKARAN GRUBUN KÖYÜ TERK ETMELERİNİ İSTEDİLER 
Şirince Köyü’nde vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılanan Başkan Sengel’in yanı sıra bir kadın belediye çalışanının da fiziksel saldırıya uğradığı. Şirince köy meydanında vatandaşlar tarafından davul zurna eşliğinde karşılanan Başkan Sengel, çalışma arkadaşları, partililer ve vatandaşlarla birlikte halay çekerken; eski belediye başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ve çevresindeki grup tarafından sözlü ve fiziksel saldırıda bulunuldu.

Jandarma ekipleri tarafından müdahale edilen olayda Hüseyin Vefa Ülgür ve çevresindeki grup gözaltına alındı. Olaya sert tepki gösteren Şirince halkı, eski Başkan Ülgür ve beraberindekiler gözaltına alınmadan önce köyü terk etmesini istediler.

"Bu saldırı Selçuk halkına yapılmıştır"

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel açıklamasında “Kadının toplumdaki yerini hazmedemeyen kim varsa karşısındayız. Yapılan saldırı Filiz başkanımızın nezdinde, onu seçen, ona görev veren Selçuk halkına da yapılmıştır. Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Yasal sürecin takipçisiyiz. Parti olarak da kendi disiplin mekanizmamızı çalıştıracağız. Örgütüm ve şahsım adına üzüntülerimi ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

CHP'li Bakan'dan açıklama

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'ın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve halkın egemenliğini kutladığımız, bir kadın devrimi olan Cumhuriyet Bayramımızda yapılan bu sözlü ve fiziksel saldırıyı şiddetle kınıyor, Selçuk’un ilk kadın belediye başkanı olarak büyük bir destekle seçilen Filiz Başkan’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Filiz Başkan, tüm Selçukluların çok sevdiği, her zaman halkın yanında ve içinde olan, aydın, demokrat ve sevgi dolu bir belediye başkanıdır.
Görüntülerde de gördüğümüz gibi; Filiz Başkan’ın en ufak bir tatsızlığa mahal vermemek için gösterdiği çaba da karşı tarafın fiziksel saldırıya dönüşen ısrarlı tavır ve hamleleri de ortada. Filiz Başkan uzaklaştıkça, korumalarını geri çektikçe ısrarlı tavır devam ediyor. Öyle ki Selçuklu kadınlar dahi araya giriyor.
Bir kadına, bir anneye, bir avukata, bir İzmirliye ve seçilmiş bir belediye başkanına yönelik bu şiddet kabul edilemez. 
Bu saldırı, Selçuk Belediye Başkanımız Filiz Ceritoğlu Sengel nezdinde hepimize yapılmıştır. 
Adli sürecin ve parti içindeki disiplin sürecinin takipçisi olacağız."

Next page

Gazete Yenigün