Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Selvitopu: “Kentsel dönüşümde engellendik, belgeleriyle ortaya koyarım”

Başkan Muhittin Selvitopu idaresinde gerçekleşen Karabağlar Belediye Meclisi’nde gündem “İstanbul Sözleşmesi” ve “Kentsel Dönüşüm” oldu. Selvitopu, kentsel dönüşüm konusunda engellendiklerini öne sürdü. Selvitopu, “Kimin engel olduğunu da gerekirse belgeleri ile ortaya koyarız” dedi.

Başkan Selvitopu: “Kentsel dönüşümde engellendik, belgeleriyle ortaya koyarım”

Karabağlar Belediyesi Ağustos ayı olağan meclisi Başkan Muhittin Selvitopu idaresinde gerçekleşti. Başkan Selvitopu belediye bünyesinde yapılan çalışmalarla ilgili meclis üyelerine bilgilendirme yaptı. Meclise son günlerde iptal tartışmalarıyla gündemde olan ‘İstanbul Sözleşmesi’ damga vurdu. Gündem dışı konuşmalarda söz alan CHP’li Meclis Üyesi Turabi Bülent Emre İstanbul Sözleşme’nin AK Parti tarafından işlevsiz hale getirilmesinin amaçlandığını söyledi. Emre “Yumuşatılarak işlevinin yitirilmesi amaçlanmakta. Ülkemizde kadına şiddet yüzde 2 bin kat artmıştır. Arap kültürünün kadın haklarını arttırdığı bir dönemde bizim içinde bulunduğumuz süreçte yaşanan kısıtlamalar bizi oldukça üzmektedir” dedi.

AK Partili Uzun: “BAZI MADDELERİ KADINLARA ZARAR VERİYOR”

CHP Meclis Üyesi Emre’ye cevap veren AK Partili Uzun İstanbul Sözleşmesi’nin bazı maddelerinin kadınlara zarar verdiğini öne sürdü. Uzun, “İstanbul sözleşmesini ülkemizi de onaylayan AK Parti hükümeti. Ülkemizde son zamanlarda bakıldığı zaman kadına yönelik şiddet ve cinayet oranları artmış durumda. Bu karar nasıl o dönme alındıysa şimdi de sözleşmede bulunulan bazı maddelerin kadınlara zarar verdiği düşünülerek kaldırılmak isteniliyor. Eşler arasında şiddet olduğu zaman 6 aylık eşler arası ayrılık oluyor ve bu süreç sonrası aile içerisinden birbirinden uzaklaşma daha fazla oluyor. Bunun içinde İstanbul Sözleşmesi gündeme geliyor” diye konuştu.

Başkan Selvitopu: “KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ KINIYORUZ”

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise kadına yönelik şiddeti kınayarak, “İstanbul sözleşmesi ile ilgili tabii ki tartışma olabilir ancak kesinlikle kaldırılması söz konusu olmamalıdır. Ülkemizde kadınlara karşı uygulanan şiddetin ne derecede olduğunu biliyoruz. Bizim amacımız Türkiye’de hiçbir kadına karşı böyle bir şiddetin olmamasıdır. Kadına yönelik şiddeti kınıyor ve lanetliyoruz” şeklinde konuştu.

Selvitopu: “PROJELERİMİZ ENGELLENİYOR”

Karabağlar ilçesinde yapılması planlanan kentsel dönüşümle ilgili konuşan Başkan Selvitopu, “ Kentsel dönüşüm ile ilgili söyleyeceğim çok şey var. En başta 2010 yılında Cennetçeşme için 48 hektara başvuruda bulundu ancak 2 yıl bakanlıkta bekletildik. Ardından başvurumuz 2 yıl sonra çıkan bir kanun kapsamı içerisine alındı. Önce bunların değerlendirilmesi lazım. Yoksa Cennetçeşme’de gerçekleştirmek istediğimiz çalışma şuan bitmişti. Buna kimin engel olduğunu da gerekirse belgeleri ile ortaya koyarız. Ancak bizim maksadımız bu değil. Bunlara dönüp dönüp, iş yapmaya çalışırsak ileriye gidemeyiz.  Biz kentsel dönüşümde mutlaka yerel yönetimlerin işin içinde olmasını söyledik. Yerel yönetimler olmadan bu projelerin hayata geçmesi çok zor. Çünkü kentin belleği yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimler doğrudan sorumlu olmalıdır. Sadece bakanlıklar olmamalıdır. Bakanlık tabiî ki denetlemeli ve işin içinde olmalıdır. Bunları farklı yerlere çekmek yerine çözüm aramalıyız. Eğer ‘Osman Aksüner ve Aşık Veysel Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projemiz’ onaylanırsa bir modeli de oluşturmuş oluruz. Biz nasıl uygulayacağımızı bakanlığa söyledik. Bir yasa düzenlemesi daha yapılırsa biz 540 hektara daha talibiz. Belediye olarak bilgi birikimimizde kapasitemizde mevcut” diye konuştu. -Halime Erdoğan

Next page

Gazete Yenigün