Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Sayılkan: Böyle Gitmez!

Hesaplamalara göre fakültelere yönelik bir düzenleme yapılmaz yani yeni fakülte açılmaz, var olanlarda kontenjanlar azaltılmaz ve insan gücü planlaması dikkate alınmazsa, yakın gelecekte fazla mezun ve işsiz eczacı olacak.

Başkan Sayılkan: Böyle Gitmez!

2003-2004 öğretim yılında 11 olan Türkiye’de ki Eczacılık Fakültesi sayısı, 2012-2013 yılında 17’ye, 2018-2019 yılında ise 42’ye çıktı. Temmuz ayında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin resmen kurulması ile bu sayı 50’ye yükselmişti. Son olarak 25 Aralık 2019 tarihinde İzmir Bakırçay Üniversitesi’ne bağlı eczacılık fakültesinin kurulmasıyla bu rakam 51’e çıkmış oldu. 
Hesaplamalara göre fakültelere yönelik bir düzenleme yapılmaz yani yeni fakülte açılmaz, var olanlarda kontenjanlar azaltılmaz ve insan gücü planlaması dikkate alınmazsa, yakın gelecekte fazla mezun ve işsiz eczacı olacak. Araştırmalara göre bugünkü koşullar sabit kalmak kaydıyla 2023 yılı sonunda yaklaşık 10.000 arz fazlası oluşacak.

“Yarınlardan endişeliyiz”
Konuyla ilgili daha önce birçok kez çarpıcı açıklamalarda bulunan İzmir Eczacı Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, “İzmir Bakırçay Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin açılması ile birlikte sayı 51’e yükselmiş oldu. Yetersiz altyapılı, fiziki ve sosyal imkanları kısıtlı, yeterli sayıda eczacı akademisyeni olmayan, öğretim elemanı kadroları eksik, bilimsel çalışma yapmaya uygun ortamı olmayan eczacılık fakülteleri zaten bu ülkenin acı bir gerçeğiyken, açılan yeni eczacılık fakülteleri bizlerin endişesini giderek artırıyor. Hızla artan fakülteler ve artırılan kontenjanlar başta toplum sağlığı ile ülkemizin geleceği olmak üzere mesleğimizin geleceğini de tehlikeye atıyor” dedi

“Acil önlem alınmalı”
Her dört gençten birinin işsiz olduğu ve bu işsizlerin önemli bölümünün üniversite mezunu olduğu ülkemizde, gençlerin yarınlarından umutsuz olduklarını dile getiren Sayılkan, “Mesleğimiz, genç meslektaşlarımız, ülkemiz ve geleceğimiz adına endişeliyiz. Fakülteler bilim yuvasıdır ve nitelikli bilim insanı yetiştirmelidir. Bunun aksi asla düşünülemez. Ancak ihtiyaç olmadığı halde açılan her yeni fakülte, artırılan her kontenjan bu tabloyu daha da korkunç, daha da içinden çıkılmaz bir noktaya sürüklüyor. Bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyoruz ki; gerekli planlanmalar yapılmadan açılan fakülteler, artırılan kontenjanlar gençlerimizin yarınlarından, ülkemizin geleceğinden çalmaktır. Akademisyen kadrosu ve fiziki koşulu uygun olmayan fakülteler derhal kapatılmalı ve mevcutların kontenjanları da acilen azaltılmalıdır” dedi.

Next page

Gazete Yenigün