Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

BAŞKAN KAYA İNCİRLİOVALI TÜM DEVECİLERİ KAHVALTIDA BİRARAYA GETİRDİ.

Belediye Başkanı Aytekin Kaya'ya teşekkür ettiler

BAŞKAN KAYA İNCİRLİOVALI TÜM DEVECİLERİ KAHVALTIDA BİRARAYA GETİRDİ.

BAŞKAN KAYA İNCİRLİOVALI TÜM DEVECİLERİ KAHVALTIDA BİRARAYA GETİRDİ

    İncirliova Belediye Başkanı ve Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyonu  Başkanı  Aytekin Kaya, ilçedeki tüm devecileri Kültür Park Tesislerinde düzenlediği kahvaltı organizasyonu ile bir araya getirdi. Başkan Kaya, gelecek yıl İncirliova'da yapılacak olan deve güreşini gerçek bir festival ve şenlik  havası içinde yapılacağını  ifade ederek, birlik beraberlik içinde deve kültürüne siyaset karıştırmadan en iyisini yapacaklarını vurguladı.
    İncirliova Belediye Başkanı ve Devecilik Kültürü ve Deve Güreşleri Federasyon Başkanı Aytekin Kaya, ilçedeki devecileri Kültür Park’ta  bir araya getirdi. Her yılın ilk deve güreşinin yapıldığı İncirliova’da en iyi güreşin yapılabilmesi için birlik ve beraberliğe ihtiyaç olduğunu belirten Başkan  Kaya, “İncirliova devenin, deve güreşlerinin doğduğu yer. Çulunun, güreşinin yapıldığı, devenin kesilip sucuk olduğu yerdir. Bilindiği gibi Türkiye’nin en büyük deve güreşi İncirliova’da  Kırkpınar havasında geçiyor. Ben de doğuştan deveciyim ve aynı zamanda Federasyon Başkanıyım. Belediye Başkanı da olduk. 5 yaşından beri deveciyim develerin içinde doğdum. Bu kültürü seven ve yaşaması için uğraşan ve çaba gösteren birisiyim. Bugün de tüm devecileri bir araya getirdim. İçinde dargın ve kırgın olanlar vardı bunları kaynaştırdım. Her yıl olduğu gibi, 2020 Ocak ayının ilk haftası yılın ilk Deve Güreşi'ne İncirliova ev sahipliği  yapacak. Deve güreşlerini daha güzel nasıl yaparız onu konuştuk. Bu toplantımızda her görüşten insan var biz siyaset yapmadan bu işi nasıl yaparızın peşindeyiz. Deve güreşine öncelikle siyaset katılmayacak. Deve güreşi yapılan zamanlarda Ege Bölgesinin 8 ilinden deve güreşi sevenler nerede güreş varsa oraya akın ediyor. Buda her zaman Yörük şenliği kültürü yaşatılıyor. Yapılan deve güreşlerinden elde edilen gelirde her yıl farklı dernek ve camilere destek oluyor, aynı zamanda  esnafa ekonomik anlamda katkı sağlıyor. Her kesime katkı sağlayan deve güreşinin olduğu yerde bereket var huzur var. Deveciliğin olduğu yerde çok düzgün insanlar var. Yapılacak deve güreşini şenlik içerisinde yapmayı hedefliyoruz. Amacımız birlik ve beraberlik içinde, eskiden değerli büyüklerimizin zamanında yapıldığı ve olduğu gibi nasıl daha güzel yapabiliriz. Bunun için bugün buradayız ve şimdiden deve güreşlerimiz için gerekli çalışmalara hep birlikte başlayacağız.” dedi.
    Katılımcılar arasında İncirliova'daki en eski devecilerden olan 86 yaşındaki Süleyman Kurnazların'da  olduğu deveciler ise Belediye Başkanı Aytekin Kaya'nın bu organizasyonu düzenleyerek tüm devecileri bir araya getirmesinden dolayı çok mutlu olduklarını, hiçbir belediye başkanı zamanında böyle birleştirici bir organizasyonun yapılmadığını  vurgulayarak bunun için Belediye Başkanı Aytekin Kaya'ya teşekkür ettiler.
 

Next page

Gazete Yenigün