Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Eriş'e kredi yetkisi

İzmir'in Ödemiş Belediyesi'nin mayıs ayı meclis toplantısında Belediye'nin toplam borcunun 68.9 milyon lira olduğu açıklandı. Toplantıya başkanlık eden CHP'li Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'in, "Belediyenin günlük işlerini sürdürebilmek için kredi almak zorundayız" diyerek, 10 milyon liralık kredi kullanılmak için istediği yetki talebi oybirliği ile kabul edildi.

Başkan Eriş'e kredi yetkisi

Ödemiş Belediyesi mayıs ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. 13 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda en önemli konu Ödemiş Belediyesi'nin kamu, özel bankalar, katılım bankaları veya İller Bankası kredi kuruluşlarından 1 yıla kadar geri ödemesiz 5 yıl vadeli 10 milyon liralık kredi kullanılmak suretiyle iç borçlanmaya gidilmek istenmesi oldu.

Toplantıda yapılan bilgilendirmede belediye borcunun 29 Mart 2019 tarihi itibariyle 68 milyon 900 bin 682 lira olduğu kaydedildi. Borçların 10.6 milyon liralık kısmının piyasaya ve esnafa, 175 milyon liralık kısmının Vergi Dairesi, SGK, Emekli Sandığı'na, 37.5 milyon liralık kısmının ise kredi borcu olarak İller Bankası ve özel bir bankaya olduğu belirtildi. Personele olan borç ise 3 milyon 21 bin lira olarak aktarıldı.

BAŞKAN ERİŞ, NEDEN KREDİ ÇEKMEK ZORUNDA OLDUKLARINI ANLATTITolantıya başkanlık eden Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Belediye Meclisi üyelerine neden kredi çekmek zorunda olduklarını anlatıp, "Sokakta, düğünde kulağıma alacak üflenmesini istemiyorum. Kişisel asla böyle bir şeye girmek istemiyorum. Ama kurumun işleyişi başka olmak zorundadır. Var olan bu ekonomik tablo bizim 5 yıllık döneme denk gelen bir tutardır. Bunu iyileştirmek için ilk akla gelen sıcak para anlamında, var olan sıcak borçların, yapılandırılmamış borçların ödenmesi idi. Aynı zamanda Ödemiş Belediyesi'nin ismini korumak anlamındadır. Borçlanma olabilir, borçlanma olacaktır. Ama burada yapılandırılmış ve yapılandırılmamış diye SGK ve vergi borçları da var. Bu kredi bunların dışında var olan borçları ödemeye yetmeyecektir. Bununla yetinmiyoruz, her türlü hizmette akaryakıtına varıncaya kadar nerede harcamayı azaltabiliriz diye bakıyoruz. En büyük gelir Büyükşehir'e dönüşmeden önce su kaynağı idi. Bu gelirin yüzde 30'u Büyükşehir'e, yüzde 10'u İZSU'ya gitti. Geçtiğimiz aylarda 4 milyon küsuru da görmüşüz ama genelde ortalama 3.5 milyonluk gelirlerimiz varmış. Gelir olursa iş yapmak güzel. Ama bu ayda da 1.6 milyon lira gelirimiz var. Mayıs ayında İller Bankası payımız 1.6 milyon lira. SGK, vergi, Emekli Sandığı olmadan bizim çalışan arkadaşlarımıza verebileceğimiz tutar 2.4 milyon lira civarında. Bu ay şansımız var. Emlak vergilerinin toplanma zamanı. Bu açığı bu hafta kapatırız diye düşünüyorum" dedi.'KREDİYİ 10 MİLYON LİRA İLE SINIRLANDIRDIK'

Eriş şöyle devam etti:"Öncelikle çalışanın maaşı ödenecek. Bu konuda taviz vermeyeceğiz. Daha yüksek bir pay da isteyebilirdik. Durumun aciliyetinden dolayı 10 milyon lira ile sınırlandırdık. Borcu, borçla kapatmak istemiyoruz. Ama bu gerçek Türkiye'nin gerçeği. Ne kadar vergi topluyorsanız, üretim ve çalışma durumu iyidir anlamına gelir. Haberlerde okuyoruz, yalnız otomotiv sanayisinde gerileme yüzde 40. Orada bile böyle gerileme varsa bizim kendimize çekidüzen vermemiz gerekir. İyi planlamalıyız, alacaklarımızın tahsilinde biraz daha güçlü olmalıyız. Kırmadan dökmeden alacaklı olduğumuz kişilerden gerekli tahsilatı sağlamalıyız. Günlük işleri sürdürmemiz için bile bu kredi miktarı yeterli değil. Günlük işlerimizi sürdürmek için bu krediyi almak zorundayız."

Başkan Eriş'in konuşmasının ardından 10 milyon liralık kredi borçlanması yetki talebi, 19 CHP, 10 AK Parti ve 3 MHP'li belediye meclis üyesinin oy birliği ile kabul edildi. (DHA)

Next page

Gazete Yenigün