Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Batur’la A’dan Z’ye “Konak’ı baştan yaratacağız”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmalarını, Kültürpark'ın geleceğini ve projelerini anlattı. Başkan Batur, "Vatandaş odaklı çalışmalarla Konak'ı baştan yaratacağız" dedi

Başkan Batur’la A’dan Z’ye “Konak’ı baştan yaratacağız”

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ile İzmir’in en önemli projelerinden olan “Engelsiz Yaşam Köyü’nde” bir araya geldik. Başkan Batur, Konak’ı baştan yaratmaya kararlı, ilçenin birçok yerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başlamış. Dönüşümün en güzel örneği de uzun zamandır atıl halde duran, viraneye dönen “Engelsiz Yaşam Köyü’nde” yaşanmış.

İsminden de anlaşılacağı gibi Tepecik semtinin dezavantajlı bir mahallesine inşa edilen alan bir merkezden daha çok güzel bir köyü anımsatıyor. Bol yeşil alanları, çocuk parkları, ağaç evleri, çardakları, kamelyaları, atölyeleri, birbirinden renkli uyku odaları olan bu şirin köy bir eğitim yuvası olarak hazırlanmış. Köyün sakinleri ise alanda yaşayan ailelerin okul öncesi eğitim sürecindeki çocukları, zihinsel ve otistik 18 yaş altı öğrenciler ve bakıma muhtaç yaşlılardan oluşuyor. Başkan Batur, zihinsel engelli öğrencilerin birebir eğitim aldığı sınıfları gülen gözlerle dolaşıyor, öğrencilerle sohbet ediyor, oyun oynuyor, sanatsal faaliyetlerine eşlik ediyor. Tüm öğrenciler Başkan Batur’u tanıyor, yaptığı işleri, merkezde öğrendiklerini anlatıyor. Hatta içlerinde doğum tarihini, siyasi geçmişini bilenler, “Biz de mimar olmak istiyoruz” diyenler de oluyor.

HEDEF ÇOCUKLARA OKULU SEVDİRMEK

İnsanın içini ısıtan köyü, mimarı olan Batur, “Engelsiz Yaşam Köyü’müzü 1 buçuk yılda hayata geçirdik. Narlıdere’de de böyle bir projeye imza atmıştık, Konak’ta çok daha büyüğünü yaptık. Burada dezavantajlı ailelerimizin çocuklarına okul öncesi eğitim veriyoruz. Bölgedeki çocuklarımızın en büyük sıkıntısı okulu yarıda bırakmaları, bu sebeple biz çocuklarımıza okulu sevdirmeyi hedefliyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde de roman çocukları için böyle bir sistem yürütüldüğünü ve başarılı neticeler alındığını gördük. Zihinsel ve otistik çocuklarımıza birebir eğitimler veriyor, el becerilerini geliştiriyor ve onları iş hayatına hazırlıyoruz. Narlıdere’deki merkezimizde eğitim gören ardından da işe başlayan çok sayıda engelli gencimiz oldu. Bunu, Konak ilçemizde de yapacağız. Ayrıca 18 yaşından büyükler için de bakım merkezi yaptık. Narlıdere’deki öğrencilerimizle hala görüşüyorum. Tuna diye bir öğrencimiz vardı, ‘Başkanı arayın bana’ diyerek annesine beni aratır. Çocuklarımız, özel çocuklar olduğu için ihtimamlı yaklaşıma ihtiyaçları var. Biz de çocuklarımızı seviyoruz. Engelli bireylerimizin topluma kazandırılması adına bu projeler çok önemli” sözleriyle anlatıyor.

 

“BİNALAR DEĞİŞECEK, KOMŞULAR AYNI KALACAK”

Mesleği mimarlık olan Başkan Batur, göreve gelir gelmez 50 yıldır Konak’ın kanayan yarası olan kentsel dönüşüm problemine el atmış. Dönüşüme Gültepe’de 300 metrekarelik alanda başlayan Batur, “Konak’a atandıktan sonra seçim kampanyasında özellikle Gültepe Planları'nın yapıldığı 14 mahallede kampanya çalışmalarımızı yürütürken vatandaş önümüze geçerek, ’50 senedir imarımız çıkmadı. Bizim bölgemizi de Narlıdere gibi yapmanı istiyoruz’ dediler. 50 yıldır el atılmamış bir çalışmaydı. Yaklaşık 9 aylık bir çalışmayla projelerimizi bitirdik. Kamuoyunun bilgisine sunduk. Tüm siyasi partilere, mahalle muhtarlarına brifingler verdik. Konak Belediye Meclisi ve İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nden de oybirliğiyle geçti. Tüm siyasi partilerin desteklediği bir plan oldu. 27-28 Ağustos’ta askıya çıktık, 26 Eylül’de de askıdan indik. Kentsel dönüşüm 2 kelimeden ibaret değil. Biz belediye olarak burada her türlü sorumluluğu üzerimize aldık. Sözleşmeyi biz yapacağız. Vatandaşı hiç müteahhitle muhatap etmeyeceğiz. Herkes kendi mahallesinde yaşamaya devam edecek, yani yerinde dönüşüm olacak. Komşusu değişmeyecek, binası değişecek” diye konuştu.

 

“KİMSE YERİNİ SATMASIN”

Gültepe bölge sakinlerine çağrıda bulunan Batur, “Şu an, ‘Benim yerim yeşil alanda, benim yerim yolda’ gibi endişeler var. En yakın imar adasından onlar da hisselenecek. Zaten anayasa bu, biz de anayasaya uygun olarak parselasyon planları yapacağız. Vatandaşın asıl bakması gereken kimin hangi imar adasında hisselendiği, kaç metrekare hissesi olduğudur. Yola çıktığımızda itiraz edenler de oldu, belediye olarak onları da değerlendiriyoruz. Kurumlardan, odalardan hiçbir itiraz gelmedi. İzmir’in en büyük problemini çözüyoruz, 50 senedir yapılmayan işi 9 ayda yaptık. Bu bölgede yaşayan vatandaş da bugünkü durumdan memnun değil. Yeşil alanı yok, parkı yok. Biz vatandaşlarımızın sosyal yaşantısını da değiştireceğiz. Alana değer katacağız. Ben mahalleliye, ‘Sakın yerlerinizi satmayın, müteahhitle anlaşmayın. Buranın cefasını çektiniz, sefasını da siz sürün’ diye seslenmek istiyorum. Bu uzun soluklu bir iş, vatandaşın ikna olmadığı, içinde olmadığı bir kentsel dönüşü yapmayacağız” açıklamasında bulundu.

 

"SİYASİ KİRLİLİK YAPANLAR VAR"

Mahallelerde toplantılara, akil insanlar ve muhtarlarla brifing çalışmalarına başladığını aktaran Batur, “Adamcağızın bir tane evi var. Kahvede otururken, ‘Belediye evini yıkacak’ diyorlar. Adamcağız ne yapsın? Bilgi kirliliği var. Siyasi kirlilik yapanlar var. Her şeyiyle orada oturmuş, sisteminin bozulmasını istemeyenler var. Onlar biraz karıştırıyorlar ortalığı. Biz anlatacağız vatandaşımıza. Bölgede anket yaptık, yüzde 87 oranında ‘imar planları yapılsın’ çıktı sonuç. Yapılmazsa zaten 50 sene daha beklerler. Biz 9 ayda bitirdik. Zorlu bir süreç ama biz Narlıdere’den tecrübeliyiz. En hızlı şekilde bitireceğiz” dedi.

 

"KONAK’I BAŞTAN YARATACAĞIZ"

Başkan Batur’a vatandaşların sokakta en çok sorduğu olan ‘Konak’ı da Narlıdere yapacak mısınız Başkanım?’ sorusunu yöneltiyoruz. Batur bu sorumuzu, “Konak çok geniş bir alan. Değişime, dönüşüme ihtiyacı var. Biz Narlıdere’de 150 hektarlık alanı düzenleyerek, geliştirerek çehreyi değiştirdik. Konak’ta sadece Gültepe planlarının olduğu alan 300 hektar. Prensibi ortaya koyduktan sonra, çalışma biçimimiz aynı olacak. Vatandaş odaklı, vatandaşın mağdur olmamasına odaklı bir çalışma olacak. Narlıdere’de kentsel dönüşüm bölgelerinde memnun olmayan yok. Aynı anlayışla bu çalışmamızı sürdüreceğiz. Konak'ı baştan yaratacağız” sözleriyle yanıtlıyor.

 

"HAMZA DAĞ BAŞKA YER BULSUN"

Konak'ın merkezinde bulunan Kültürpak’a, Büyükşehir’in bin 200 kişilik kongre merkezi projesini, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın ise “Millet Bahçesi yapalım” çağrısını soruyoruz. Başkan Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planlarının henüz kendisine ulaşmadığını, planları mimar gözüyle bir bütün olarak incelemek istediğini ifade ediyor. AK Partili Dağ’ın Millet Bahçesi çağrısını ise doğru bulmadığını belirten Batur, “Fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen, şimdiye kadar tüm belediye başkanlarının göz nuru olmuş, kentlinin en fazla tercih ettiği alanlardan bir tanesi. İzmir Büyükşehir Belediyesi çok aciz bir durumda değil. Orada millet bahçesi yapılacak bir durum da yok. Yeşil alanı var, yeni bir yeşil alan yaratmayacaksın. Yürüme yolu var. Orada bir de koruma planı var. Bu koruma planı, ‘Buradaki ağaçları yerinde koruyacaksın’ demek. Bütün ağaçlar tescilli. Millet bahçesi olarak, hükümet tarafından yeni yerler yapılıyor. Yani millet bahçesini, yeniden yaratılacak bir yerde, ağacı, yeşili olmayan bir yerde yapsınlar. Millet bahçesi yapma amacının kente yeşil alan kazandırılması olması lazım. Başka bir alan bulsunlar” yorumunda bulunuyor.

 

“YÜCEL VE GRUŞÇU İLE UYUM İÇİNDEYİZ”

Belediye, örgüt ilişkilerini değerlendiren Başkan Batur, “Ben 20 senedir hiç kavga etmedim. İşlerimi hep kavga etmeden yürüttüm. Bazen karşı tarafın fikrini beğenmezsin, ilettiğin bir şey çok doğru olmayabilir ama uzlaşmak, konuşmak, samimi olmak lazım. Karşı tarafa, birlikte yürüdüğün arkadaşa güvenmek lazım. Ben kendime bunu ilke edindim. Çağrı Gruşçu Başkanım seçim döneminde benim yanımdan 1 dakika ayrılmadı. İl Başkanımız Deniz Yücel, kente yakışan, kentte Cumhuriyet Halk Partisi’ni en iyi şekilde temsil eden bir arkadaşımız, kardeşimiz. Yavaş yavaş gençlerin bu kentte söz sahibi olması gerekiyor. Deniz Başkan 2’nci dönemini yürütüyor. Tecrübesi arttı, bundan sonraki süreçte kentte partimizin oyunu artırma noktasında çalışmalar yürütüyor. Yani Konak İlçe, İl, Belediye gayet uyum içinde. Zaten kavgalı eve kız verilmez. Biz bunu ilke edindik. Kavga kimseye yarar sağlamaz. Geçmişten bakın, kavga edenler hep kaybetmiştir. Benim zaten kavgayı sevemeyen bir yaratılışım var. Biz belediye meclisimizde de açık, net, şeffaf bir yönetim tarzını belirledik” dedi.

 

“KENDİ MECLİS SALONUMUZU YAPIYORUZ”

Başkan Batur, “Yaşar Üniversitesi’nin Alsancak’taki binası müze oluyor, yılbaşında bitecek. Hemen o sokakta Konak Belediyesi’nin 3 katlı harika bir binası varmış. Maalesef atıl olarak durmuş. Gittik, gördük ve proje geliştirdik. Hem meclis oturumlarımızı yapacağımız, sergi salonlarının olacağı küçük havagazı yapacağız. Projelerini bitirmiştik, onay geldi. Konak Belediyesi artık kendi salonunda meclis yapacak” müjdesini verdi.

Next page

Gazete Yenigün