Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Batur: “Kurban Bayramı’nda 2 ton et dağıttık”

Konak Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısı Konak Belediye Başkanı Abdül Batur idaresinde gerçekleşti. Başkan Batur ‘Askıda Kurban’ kampanyası kampanyasında 2 ton et dağıtıldığını ifade etti.

Başkan Batur: “Kurban Bayramı’nda 2 ton et dağıttık”

Konak Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısı Konak Belediye Başkanı Abdül Batur yönetiminde yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Başkan Batur, ‘Askıda kurban’ kampanyasına katılanlara teşekkür etti. Konak İlçesi dışından da kampanyaya yoğun katılım olduğunu ifade eden Batur, “Yaklaşık 2 tona yakın et dağıttık. Hijyen koşulları içinde vatandaşlarımıza ulaştırdık. Gelecek yıl bu kampanyayı büyüteceğiz. Katılım sağlayan meclis üyelerimize de teşekkür ediyorum” dedi.

“GELECEK 30 YIL BOYUNCA ARŞİV SORUNUMUZ OLMAYACAK”

Konak Belediyesi’nin devam eden projelerini meclis üyeleriyle paylaşan Başkan Batur, “Gültepe planları 13 Temmuz’da Büyükşehir Belediye Meclisimizden oy birliğiyle, çoğunluğuyla geçti. Şu anda imzada, gelir gelmez çalışmalara başlamış olacağız. Cemevi projelerimiz tamamlandı. Ağustos ayında ihalesini gerçekleştireceğiz. Üçyol mübadele parkını bitirdik. Vatandaşlardan övgü alıyoruz, güzel bir çalışma oldu. Ekim ayında mübadele gününde açılış yaparak, taçlandıracağız. Kahramanlar Pazar yeri ile ilgili 7 Ağustos’ta yer teslimi yapıyoruz. Eylül sonunda da vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz” dedi. Batur Pandemi sebebiyle çalışmaların 4 ay gecikmeyle gerçekleştiğini dile getirdi. Projelerin devam ettiğini belirten Başkan Batur, “ Roman Kültür Evi restorasyon çalışmamızda yüzde 70 seviyesindeyiz, çalışmamız 2 aya kadar tamamlanacak. Yaşar Üniversitesi yanındaki tarihi binanın projeleri hazırlanıyor. İhaleye çıkacağız. Arşivle ilgili sıkıntımız vardı. Arkadaşlar çalışmalar yapıyor, gelecek 30 yıl boyunca arşiv sıkıntısı yaşamayacağız” diye konuştu. Batur Konak Belediyesi 2018 Sayıştay Denetim Raporu’nu meclis üyeleriyle paylaştı.

“KATLEDİLEN EMİNE BULUT’UN ÖLDÜĞÜ GÜN SEMİNER VERİLSİN”

Konak Meclisi Ağustos ayı olağan toplantısında kadın cinayetleri ve İstanbul sözleşmesi gündeme alındı. CHP’li meclis üyeleri tarafından sunulan talepte “Kadınlar başta eşleri, eski eşleri gibi en yakınlarındaki ya da hiç tanımadıkları erkekler tarafından cinayetlere kurban gitmektedir. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 66 bin kadın öldürülmektedir. Türkiye’de son 12 yılda bin 246, son 1 yılda da 300’e yakın kadın cinayeti işlenmiştir. Son zamanlarda kadınlara yönelik şiddet haberlerinin yükselmesi İstanbul Sözleşmesinin de neler olduğu merak edilmeye başlandı. Kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesini öngören, Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan İstanbul Sözleşmesi kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bununla mücadeleye ilişkin uluslararası bir sözleşmedir. Sözleşme İstanbul’da imzalanmasından dolayı bu adı almıştır. Kadınlar ve erkekler arasında hukuki bağlamda eşitliğin kadına yönelik şiddeti önlemede anahtar unsur olduğunu belirleyen İstanbul sözleşmesinin 81 ilimizde yaşayan tüm kadınları ve tüm vatandaşlarımızı bilgilendirmesi, konunun uzmanı arkadaşlarımız tarafından katledilen Emine Bulut’un öldürüldüğü 18 Ağustos tarihinde seminer düzenlenmesi” ifadelerine yer verildi. CHP’li meclis üyelerinin talebi toplumsal gündeme alınarak cinsiyet eşitliği, insan hakları ve hukuk komisyonunda görüşülmeye sevk edildi.

“2020 YILINDA ÖLDÜRÜLEN KADIN SAYISI 204”

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için verilen bir başka önergede ise, “Kadına yönelik şiddet ülkemizde her geçen gün artarak devam etmektedir. 2015 yılında öldürülen kadın sayısı 474 iken 2020 yılında öldürülen kadın sayısı bugün itibariyle 204’tür. Bu sebeple kuruluş amacı hukukun üstünlüğü kendi yetkisi altında bulunan herkesin insan haklarından ve temel özgürlüklerden faydalanmasını hedefleyen Türkiye dahil 47 üyesi bulunan Avrupa Konseyi üyeleri ülkelerle, ülkemizde kadına yönelik şiddetin karşılaştırılarak Konak Belediyemizde konu ile ilgili ne tür projelerin yapılabileceğinin araştırılması” talebinde bulunuldu.   Önerge Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İnsan Hakları, Avrupa Birliği ve Hukuk Komisyonlarına sevk edildi. - Özel Haber / Halime Erdoğan

Next page

Gazete Yenigün