Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Balıklar aynı fiyatlar farklı

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan, Havra Sokak’ta sardalya 10 TL’ye satılırken, aynı balık aynı halden alınmasına rağmen Karşıyaka Bostanlı Pazarı’nda 20 TL’ye satılıyor. Yine Havra Sokak’ta hamsi 10 TL, Bostanlı’da ise aynı balık tezgahlarda 25 TL’ye satılıyor

Balıklar aynı fiyatlar farklı

Her sabah İzmir balık halinden alınan balıkların kentin iki farklı ilçesindeki fiyatları görenleri şaşkına çeviriyor. Aynı şehirde aynı halden alınan balıklardan sardalya Karşıyaka’nın Bostanlı semtinde 20 TL, hamsi 25 TL’ye, Konak Kemeraltı’nda bulunan Havra Sokak’ta ise sardalya ve hamsi 10 TL’ye satılıyor. Vatandaşların pazar tezgahında genelde en çok tercih ettiği hamsi balığının fiyatı Bostanlı’da 25 TL, Havra Sokak’ta ise 10 TL etiketi ile tezgahta yerini alıyor. Küçük balık olarak tabir edilen sardalya ve hamsiden sonra yine en çok tercih edilen, kültür balığı olarak yetiştirilen levrek 55-60 TL arasında satılırken, Havra Sokak’ta ise 30-35 TL’den alıcı buluyor.

BOSTANLI İKİ KAT PAHALI

Deniz şehri olan İzmir’de balık sezonunun açılmasıyla beraber vatandaşlar, yaz döneminde oldukça pahalıya almak zorunda kaldığı balığı daha ucuza alacağını düşünüyordu. Ancak kentin her ilçesinde fiyatalar birbirine yakın olmadığı gibi arasındaki fiyat farkı da oldukça fazla. Bostanlı Pazarı’nda balık satan esnaf, fiyatların normal olduğunu, balık az olduğu için arz-talep dengesi doğrultusunda fiyat yazdıklarını kaydetti. Vatandaşlar ise balık sezonunun açılması dolayısıyla ucuz olması gerektiğini buna rağmen Bostanlı’da ucuz balık görmediklerinden şikayetçi oldu.

FİYATLAR OLDUKÇA FARKLI
Konak’ın tarihi çarşısı olarak da bilinen Havra Sokak’ta ise balık fiyatları Bostanlı’ya göre 2 kat daha ucuz. Vatandaşın ucuz ve daha sağlıklı olduğu gerekçesiyle tercih ettiği sardalya balığı Havra Sokak’ta 10 TL’ye satılırken, iki ilçe arasındaki fiyat farkını Kemeraltı balıkçılarına sorduk. Oğuz Emir adındaki balıkçı, bu sezon İzmir’de sardalyanın 10 TL olduğunu, hamsinin ise 10-15 TL olduğunu ifade etti. Havra Sokak’ta satılan balık ile Bostanlı Pazarı’nda satılan balığın fiyat farkının nedeni hakkında konuşan balıkçı esnafı Emir, “Havra Sokak’ta her zaman vatandaşın alım gücü göz önünde bulundurlarak fiyat yazılır. Bizde küçük balık her zaman 10-15 TL civarıdır ve bu fiyatı geçmez. Bostanlı’da bizim fiyatların yaklaşık 2 katına satılıyor olması ‘serbest pazar’ anlayışıdır. Oradaki esnaf demek ki bu fiyata satabiliyor. Ama gerçekten balık sezonunda sardalyanın 20 TL, hamsinin ise 25 TL olması düşündürücüdür” dedi.  

 Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün