Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Balçova'da kadının emeği ve sözü var

Görevi başında 100 günü geriden bırakan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Yenigün ekibini ağırladı. Çalkaya, Balçova'nın kadın dostu bir kent olduğunu vurguladı 

Balçova'da kadının emeği ve sözü var

Doğukan Fikri Fidan / YENİGÜN - Görevi başında 100 günü geriden bırakan Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, Yenigün ekibini ağırladı. Balçova'nın kadın dostu bir kent olduğunu hatırlatan Başkan Çalkaya, “Burada kadınların hem emeği var hem sözü var. Bizde konuşulmakla kalmıyor, çünkü kadınlar icraatın içinde. Semt evleri bunun bir ayağı oldu. Oraya gelen kadınlardan bizim meclis üyelerimiz var şu an. Balçova'da partilerin ilçe başkanları kadın. Bizi örnek aldılar. Her zaman örnek teşkil ettik. Şu an bir de kadın belediye başkanı var. Belediye binasında yönetici pozisyonunda çalışan kadın sayısı da çok fazla. Yüzde 50'nin üzerinde kadın personelimiz mevcut. 6 kadın meclis üyemiz var. Kadınları yönetime dahil etmek için mücadele ediyoruz” dedi. 

Görevinizin başında 100 günü geride bıraktınız. Nasıl geçti?

Balçova'ya yabancı değilim, Balçova da bana yabancı değil. Çünkü ben 15 yıldır onlarla birlikteydim. Girmediğim ev kalmadı. Daima sosyal projelerin içindeydim. Alanda ve sahadaydım. İlçemizin sorunlarını biliyorum. Halkımız yüzde 68 gibi rekor bir oyla bana görev verdi. Onların güvenine layık olmak için 100 gündür çalışıyorum. 100 gün içinde hemen kreş projemizi başlattık. Eylül ayına yetiştirmeye çalışacağız. Bunun yanında Kültür Merkezimiz çok hızlı ilerliyor. 2020 gibi Kültür Merkezimizi açmış olacağız. Ayrıca devam eden cemevi projemiz var. Türkiye'de benzeri olmayan bir proje. Parklarımızı yeniliyoruz. Adalet ve Demokrasi Parkı'nı bitirdik. İzmir'in hiçbir ilçesinde şehrin içinde bu kadar büyük bir park yok. Akşamları parkımızda su oyunları gösterisi yapıyoruz. Sporu çok önemseyen bir belediyeyiz. Sporu mahalle aralarına taşımaya çalışıyoruz. Türkiye'ye örnek olmuş bir semt evi modelimiz var bizim. Kadınlar orada üretiyor, satıyor ve ekonomik anlamda kendilerine fayda sağlıyor. Aynı zamanda da sosyalleşiyor. Onlara bir satış noktası yapıyoruz. İnşaat aşaması devam ediyor. Önümüzdeki aylarda hizmete gireceğini düşünüyorum. Kadın kooperatifi orada satış yapacak.

 

MASAL VE KİTAP 
OKUMA GÜNLERİ

Bizim Kent Belleği Merkezimiz var. Merkezin alt katı kütüphane. Orayı daha kullanışlı hale getirebilmek için, haftanın belirli günlerinde çocuklarımıza masal günü yapıyoruz. Daha sonra bir arkadaşımız onlara kitap okuyor. Ayrıca kitap okuma günleri de yapacağız. 'Kitabını al gel, çay kahve bizden' kampanyası düzenleyeceğiz. Bunlar ilk 100 günde yapılanlar. 


BALÇOVA'DA KADINLAR ÖRGÜTLÜ

Balçova'da kadının farklı bir yeri var. Bundan sonraki süreçte kadınlara yönelik ne gibi çalışmalarınız olacak?

Balçova kadın dostu bir kent. Burada kadınların hem emeği var hem sözü var. Bizde konuşulmakla kalmıyor, çünkü kadınlar icraatın içinde. Semt evleri bunun bir ayağı oldu. Oraya gelen kadınlardan bizim meclis üyelerimiz var şu an. Balçova'da partilerin ilçe başkanları kadın. Bizi örnek aldılar. Her zaman örnek teşkil ettik. Şu an bir de kadın belediye başkanı var. Belediye binasının yönetici pozisyonunda çalışan kadın sayısı da çok fazla. Yüzde 50'nin üzerinde kadın personelimiz mevcut. 6 kadın meclis üyemiz var. Kadınları yönetime dahil etmek için mücadele ediyoruz. Her yerde etkinliklerde erkekler egemendir. Balçova'da ise tam tersi kadınlar daha fazladır. 2004 yılından beri bu ilçede kadınları örgütlüyoruz. Ben bunu daha ileri bir noktaya getirmek için çalışacağım. 

İZMİR'İN EN YAŞLI İLÇESİ

Nüfus olarak yaşlı bir kentiz. İzmir'in en yaşlı kentiyiz. 80 bin nüfusumuz, 60 bin seçmenimiz var. Bu da yaş ortalamasının ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Üniversite hastanesinin buraya çok yakın olması önemli. Belirli bir yaştan sonra insanlar hastaneye yakın olmak istiyor. Burada çok sayıda emekli var. Eğitim seviyemiz oldukça yüksek. 


BALÇOVA'DA YAZ 
OKULU FIRSATI

Jeotermal kentimiz için büyük avantaj. Temiz ve hava kirliliği olmayan bir ilçe Balçova. Yaz okullarında 7-10 yaş arası çocuklarımızı kabul ediyoruz. Bizimle çok güzel iki hafta geçiriyorlar. Hem eğleniyorlar, hem öğreniyorlar. Hiçbir ücret ödemiyorlar. Genel anlamda Balçova'da 5-6 bin kadın ve çocuk spor aktivitelerinden faydalanıyor. Bütün etkinliklerimiz ücretsiz. Yeter ki spor yapsınlar ve sağlıklı kalsınlar. Çocuklar birlikte çalışmayı öğreniyor, kötü alışkanlıklardan uzak duruyor. Bu nedenle sporu önemsiyoruz. Halka dokunan bir belediyecilik anlayışımız var.


"DİREKSİYONUN 
BAŞINDA BEN VARIM"

Sizden önceki belediye başkanı, eşiniz Mehmet Ali Çalkaya ile görevinizle ilgili fikir alışverişi yapıyor musunuz?

Direksiyonun başında tek bir şoför olur. İkimiz de böyle düşünüyoruz. En yakınınızdaki en doğru eleştiriyi yapar. Ben de daha önce eleştirilerimi yapıyordum. Dışarıdan bir göz daha farklı görebiliyor. Ancak şu anda direksiyonun başında ben varım. Bu işi biliyorum, Balçova'yı tanıyorum. Balçovalı bana güveniyor. Ben de onların güvenini sarsmamak için elimden geleni yapıyorum. Biz Balçova'da bir aile olmayı başardık. Balçova benim ailem. Mehmet Ali Bey görevden alındığında belediyenin önü doldu taştı. Orada 7'den 70'e ağlayan çok sayıda insan vardı.  Aile olduğumuzu orada bir kez daha gördüm. Biz sevgi ektik, sevgi gördük. 


TABULARI YIKAN BİRİYİM

Bize biraz evdeki ve halkın içindeki Fatma Çalkaya'yı anlatır mısınız?

Farklı bir yaşamım yok aslında. Normal bir aile yaşantımız var. Aile bütünlüğüne çok inanıyoruz. Akşam yemeklerini hep birlikte yeme prensibimiz vardır. Yemeğimi, temizliğimi kendim yaparım. Belediyenin lojmanında yaşıyorum. Kimseden bir farkımız yok. Belediye başkanı olduktan sonra bir kuaföre gittim. Daha sonra kuaförün önünden belediye otobüsüne bindim. Ancak İzmirim Kart'ın içinde bakiye yokmuş. Bakiye yetersiz olduğu için indim ve eve yürüyerek gittim. Yani ben onlardan biriyim. Birtakım tabuları yıkan biriyim.  

YEREL BASIN KONUŞMALI

Yerel basını önemseyen bir yerel yönetim anlayışına sahibiz. Basın susmamalı, susturulmamalı, özgür olmalı. Bunun için gereken bütün desteği vermeye hazırız. Basın konuşmalı, kalemler özgür olmalı.
 

Next page

Gazete Yenigün