Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Bakanlığın gıda ürünlerinde tağşiş yapan firmaları denetlemesini yorumlayan Toprak: İfşa yetmez, gerekirse firmalar kapatılmalıdır

Tarım ve Orman Bakanlığı, tağşiş, taklit ve sahte ürün satanları teşhir etti. 91 firma tağşiş yaparken bunun 8’inin İzmirli firmalar olması dikkat çekti. Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, “İfşa yetmez gerekirse bu firmalar kapatılmalıdır” dedi

Bakanlığın gıda ürünlerinde tağşiş yapan firmaları denetlemesini yorumlayan Toprak: İfşa yetmez, gerekirse firmalar kapatılmalıdır

Tarım ve Bakanlığı, rutin yaptığı gıda ürünleri denetiminde tağşiş ve taklit yapan firmaları kamuoyuna teşhir ederek, caydırmaya çalışıyor ancak; bakıldığında vatandaşı kandıran bu firmaların birçoğu aynı firmalar. Ürünleri incelenen 91 firmanın 8’inin İzmirli olması ve Türkiye genelinde çoğunun daha önce de aynı şekilde tağşiş yapmış firmalar olması oldukça dikkat çekici.

Türkiye Mimarlar ve Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB)’ne bağlı Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Uğur Toprak, yayınlanan son firmaların bazılarının daha önce de aynı şekilde tağşiş yaptıklarını hatırlatarak, ifşanın yeterli olmadığına dikkat çekti.

"YETERSİZ KALIYOR"

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Toprak, “Bakanlığın bugün yayınladığı ‘taklit, tağşiş ve hileli gıda’ üreten firmaların sadece ifşası yetmez. Taklit ve tağşiş kapsamı dışında ürünlerin mikrobiyolojik analiz sonuçları da açıklanmalı, pestisit kalıntı limitini aşan ürünler ile aflatoksin, okratoksin sınır değerlerini aşan ürünler ve bunları piyasaya süren firmalar da ifşa edilmeli diyoruz. Mevcut mevzuat bu tür sahtekârlıkların önlenmesinde yetersiz kalmaktadır” diye konuştu.

“DENETİMLER ARTIRILMALI"

Caydırıcı çözümler bulunması gerektiğini savunan Başkan Toprak şunları söyledi: “Son beş ifşa listesine baktığımızda kimi firmaların dört ya da beş listede de olduğunu görmekteyiz. Bu durum bize gösteriyor ki; sadece ifşa etmek yetmez, gerekirse bu firmalar kapatılmalı, başka bir isimle faaliyete başlamaları engellenmeli, ticaretten men edilmelidir. Bugün geldiğimiz noktada söylemlerimizin haklılığını bir kez daha görmüş olduk. Para cezasının miktarı önemli. Uygulanan para cezaları çok az, bu cezalar üreticinin kazandığının çok çok altında, daha caydırıcı olmalı. Aynı suçun tekrar sıklık aralığı için bahsi geçen süreler oldukça uzun. Sadece yasada bulunması yeterli değil, denetimlerin artırılarak uygulamaya konması mutlaka gereklidir."

 

PAKDEMİRLİ: EN ETKİN DENETİMCİ VATANDAŞIMIZDIR

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürünü ifşa etti. Bakan Pakdemirli konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
"Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerini Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır.

Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize ulaşmalarını, şikâyetlerini iletmelerini rica ediyorum." -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün