Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ayvalık zeytinyağı AB tesciline kavuşacak

Ayvalık Zeytinyağının coğrafi işaret yolculuğunun Avrupa Birliği tescili ile 2021 hasat sezonunda tamamlanarak marka değerinin artması ve uygulanan ihracat kotasının kalkması bekleniyor

Ayvalık zeytinyağı AB tesciline kavuşacak

Mehmet Emin AL / YENİGÜN - Zeytinyağı sektörüne ilk coğrafi işareti kazandıran Ayvalık Ticaret Odası (ATO), bu yolculuğu Avrupa Birliği (AB) Tescil Belgesi ile taçlandıracak. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca yürütülen tescil alabilecek coğrafi ürünler listesine giren Ayvalık zeytinyağının bu alandaki başvurusunun AB Gıda Komisyonu’na iletildiğini müjdeleyen ATO Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, “Sırada sadece prosedür var. 2021 yılı hasat öncesi AB tescil belgesini alacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Uzun yıllardan beri "dökme satış" yoluyla ihraç edilen Türk zeytinyağları, Avrupa marketlerinde İtalyan veya İspanyol markaları ile satılıyor. Bu da ülke için ekonomik kaybın yanında imaj sorunu yaşanmasına neden oluyor. Bu sorunu çözmek üzere iki yıl önce harekete geçen Ayvalık Ticaret Odası (ATO) Sanayi Bakanlığı'na başvurarak coğrafi işarete sahip Ayvalık zeytinyağının Avrupa Birliği Tescil sürecini başlattı. Pandemi nedeniyle kesintiye giren sürecin yeninden başlamasının ardından Sanayi Bakanlığı’nın AB Gıda Komisyonu'na Ayvalık Zeytinyağı’nın içinde bulunduğu listeyi verdiği öğrenildi.

 

2021’DE TAMAMLANACAK

AB Tescil Belgesi alım sürecinin kısa süre önce başladığını ve geri kalan prosedürlerin ise 2021 yılı hasat sezonun öncesine yetişmesini beklediklerini ifade eden Başkan Büyükçıvgın, “İlk ve önemli adımı attık. Önemli olan AB Gıda Listesi'ne gimekti. Listeye girdikten sonra gereken şartları oluşturacağız. Onların uzunca bir raporlama sistemi ve yazılı belgeleri doldurma ve doğrulama sistemi süreci var. Tahliller, üniversite görüşleri ve ürünün özellikleri menşei farklılıkları gibi gerekli istatistikler istenecek. 2021 yılı hasadı öncesi AB Tescil Belgesini olacağımızı düşünüyoruz” diye konuştu.

 

"KOTA KALKACAK"

Sürecin tamamlanmasıyla sektör için yeni bir altın çağın kapıları aralanmış olacağını ifade eden Büyükçıvgın, “Daha önce, coğrafi işarete sahip olan Ayvalık zeytinyağına, Avrupa'da sadece 50 ton zeytinyağı satış kotası uygulanıyordu. Belgenin alınması durumunda söz konusu kota kalkacak sınırsız satış yapabilecek. Tıpkı bir Avrupa ülkesinin zeytinyağı gibi AB ülkelerinde bulunan marketlerde satış imkanı bulmuş olacak. Böylelikle yıllardır sektörün en büyük sorunu olan 'dökme satış' yerine yağını kendi markasıyla satacak. Öte yandan rakipler ile rekabet gücü artacak olan Ayvalık zeytinyağının bu belge ile beraber markalaşması da yoğunluk kazanacak. Bu belge bize çok şey katacak" şeklinde konuştu.

 

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜ AÇILACAK”

Ayvalık olarak AB tescili yolunda diğer bölgelere de ışık tutacaklarını kaydeden Büyükçıvgın sözlerini şu şekilde tamamladı: “Tescil belgesi aldığımızda AB standardında olan zeytinyağımızı dökme-varil değil de ambalajlı satacağız. Biz yolu açacağız ardından diğer bölgelerin de AB tescili alması yönünde yardım edeceğiz.  Böylece önce Ayvalık sonra da Türk zeytinyağının Avrupa'da kotasız kendi markamızla satışının önünü açacağız" dedi.

 

MARKALAŞMA ADIMI ATILDI

Coğrafi işaret ve AB tescilinin markalaşma yolunda atılan büyük bir adım olduğunun altını çizen Büyükçıvgın, "Bu adımla markalaşmanın önünü açmış oluyoruz. Bu değerli ürüne sahip herkes yağını dökme veya varille satmak yerine en modern şekilde satacak bu da  markalaşmanın önünü açmış olacak. Gıdada tağşiş ve taklit Ayvalık zeytinyağının en büyük sorunlarından biriydi. Meclisten önümüzdeki hafta oy birliği ile kabul edileceğini düşündüğümüz yasadan beklentimiz büyük" dedi.

Next page

Gazete Yenigün