Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Aydın’da 'CoronaVac' aşılaması başladı.

CoronaVac aşısının onaylanmasının ardından Aydın’da ilk aşıyı vurulan, İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz oldu.

Aydın’da 'CoronaVac' aşılaması başladı.

Aydın’da 'CoronaVac' aşılaması başladı
CoronaVac aşısının onaylanmasının ardından Aydın’da ilk aşıyı vurulan, İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz oldu. Dr. Açıkgöz, Aydın’a ilk etapta gönderilen 15 bin 381 doz aşının 3 günde sağlık ve eczane çalışanlarına uygulanacağını söyledi.Çin’den gelen 3 milyon doz CoronaVac aşısının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’ndaki 14 gün süren analizleri sona erdi. Isı takibinin yapıldığı araçlarla 81 ile nakilleri tamamlanan aşılara, TİTCK acil kullanım izni verdi.

İLK AŞILAR YAPILMAYA BAŞLANDI

Çin'den Türkiye'ye getirilen CoronaVac aşısından Aydın’a 15 bin 381 doz ulaştı. Aşılar, ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da ilk sağlık çalışanlarına yapılmaya başladı. İlde kamu hastaneleri, üniversite hastanesi ve özel hastanelerdeki yaklaşık 15 bin sağlık çalışanı ile eczane çalışanlarına ilk etapta aşı yapılacak. İlk gün il genelinde 2 bin sağlık çalışanı aşı olurken yaklaşık 2 bin randevu oluştu. İl genelindeki tüm sağlık birimlerinde oluşturulan aşı odalarının altyapıları tamamlandı. Sağlık çalışanlarının ardından 65 yaş üstü kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların randevu sistemi üzerinden aşılanmasına başlanacak.

İLK GÜN 2 BİN AŞILAMA YAPILDI

İlk aşıyı Aydın’da İl Sağlık Müdürü Dr. Osman Açıkgöz oldu. İlk aşıyı olan Açıkgöz, ağrı sızı hissetmediğini ve her şeyin yolunda olduğunu söyledi. Aydın’da aşı programının belirlendiğini dile getiren Dr. Açıkgöz, “Çin’den ülkemize getirilen CoronaVac aşısından 15 bin 381 doz aşı ilimize ulaştı. Acil kullanım izni ile birlikte bugün itibariyle ilimizdeki kamu, üniversite ve özel hastanelerde aşılar uygulanmaya başladı. İlk grupta 2 bin sağlık çalışanı aşılandı. Hiçbir zayiatımız yok. 1968 randevu sayımız bulunuyor. Altyapısı oluşturulan aşı odalarında 3 gün içerisinde il genelindeki 15 bin sağlık çalışanı ile eczane çalışanlarının aşılamalarını tamamlayacağız” dedi.

RİSK ORTADAN KALKANA KADAR AŞILAMA SÜRECEK

Dijital Takip Sistemi ile kullanılan aşıların kimlere uygulandığının takibinin yapıldığını dile getiren Açıkgöz, şunları söyledi: “Aydın’da Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda tüm birimlerimizde gerekli dijital ve fiziki altyapı çalışmaları tamamlanarak kamu, özel ve üniversite sağlık çalışanları Covid-19 aşılama çalışmaları başladı. Bu aşıların kimlere uygulandığı sıkı şekilde takip ediliyor. Şuan için ilimizde olumsuz bir durum olmadığını söyleyebilirim. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nca hazırlanan rehber doğrultusunda ilk etapta bu aşılar sağlık çalışanlarına uygulanıyor. Ardından 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımıza aşılamaya geçilecek. İlimizdeki tüm hemşehrilerimizin Covid-19 riski ortadan kalkana kadar gerek tedavi ve filyasyon gerekse de aşılama çalışmalarındaki hassasiyetlerimiz en üst düzeyde devam edecek.”

“AŞILA” PROGRAMIYLA TAKİBİ YAPILIYOR

Aşılamada izlenen yolla ilgili de bilgi veren Dr. Açıkgöz, “İlimizde ‘aşıla’ isimli bir program oluşturuldu. Bu program üzerinden barkod okutularak aşılar yapılıyor. Öncelikle aşı yapılacak kişinin cep telefonuna mesaj gönderiliyor. Bir kişinin aşısı bir başkasına kesinlikle yapılamıyor. Böylelikle sistem üzerinde kaydı bulunmayan kişilere aşı uygulanmasının önüne geçmiş olduk. Hangi aşının kime uygulandığı numara üzerinden belirleniyor” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün