;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AYDIN, KUŞADASI-SÖKE, DİDİM-AKBÜK ve NAZİLLİ İÇMESUYU PROJELERİ.

AYDIN, KUŞADASI-SÖKE, DİDİM-AKBÜK ve NAZİLLİ İÇMESUYU PROJELERİ.

AYDIN, KUŞADASI-SÖKE, DİDİM-AKBÜK ve NAZİLLİ İÇMESUYU PROJELERİ BASIN AÇIKLAMASI


Aydın İli ve ilçelerine içme suyu temini görevi 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7. Maddesinin r bendi gereği Büyükşehir Belediyesi sorumluluğundadır. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun 7. Maddesinin r bendinde“Su ve kanalizasyon hizmetlerini yürütmek, bunun için gerekli baraj ve diğer tesisleri kurmak……”görevi Büyükşehir Belediyesine verilmiştir. Aydın Büyükşehir Belediyesi;Efeler, İncirliova,Koçarlı, Nazilli, Kuyucak, Buharkent, Kuşadası, Söke ve Didim İlçeleri ile bu yerleşimlere bağlı civar yerleşimlerin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak projelerin büyük olması ve özel uzmanlık gerektirmesi, aynı zamanda projelerin yatırım maliyetlerinin yüksek olması ve bu maliyetin tek seferde Belediyenin bütçesinden karşılanmasının mümkün olmaması gibi sebeplerle, sayılan tüm yerleşimlere ait içmesuyu projeleri ile projelerin depolama tesisleri olan İkizdere, Karacasu Dandalas, Sarıçay ve Beşparmak Barajı projelerini yapamamış veDSİ tarafından yapılmasını talep etmiştir. Bu sebeple Aydın yerel basınında yer alan ve Aydın Büyükşehir Belediyesince yaptırılan “Aydın Büyükşehir Belediyesi Önemli Bir Yatırıma Daha İmza Atıyor” haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Zira İçme suyu getirme görevi kendisine ait olan Aydın Büyükşehir Belediyesinin bu yatırımların maliyetini karşılayacak parası ve teknik kabiliyeti varsa bu yatırımları kendisinin yapması yerine DSİ’den talep etmesi,sosyal medya ve gazetelere verdikleri beyanatlarla çelişmektedir.Kaldı ki tüm bu yatırımların bedelinin DSİ tarafından karşılanmasından sonra yatırım bedeli Büyükşehir Belediyesince 30 yıl içerisinde faizsiz olarak geri ödenecektir.

Bugüne kadar DSİ tarafından 568 milyon TL harcanarak yapımı tamamlanan Aydın İçmesuyu projesi kapsamında İkizdere Barajı, İçmesuyu isale hattı, terfi merkezleri ve depoları, Arıtma tesisi ve Tabakhane regülatörü için Aydın Büyükşehir Belediyesi DSİ’ye 36,5 milyon TL (2019 fiyatlarıyla yaklaşık 75 milyon TL) geri ödeme yapmıştır. Aydın Büyükşehir Belediyesi bugünkü fiyatlarla 568 milyon TL olan bu borcu 30 yıllık sürede DSİ’ye ödeyecektir. Buradan da görüleceği üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal medya ve yerel gazetelerde içmesuyu projesi maliyetinin Büyükşehir tarafından karşılandığı şeklindeki beyanatları doğruyu yansıtmamaktadır.

Aynı şekilde Koçarlı içmesuyu tesisleri de DSİ tarafından yapılarak tamamlanmış ve bu proje için tamamı DSİ nin bütçesinden karşılanmak üzere 2019 fiyatlarıyla 9,3 milyon TL harcanmıştır. Bu proje için Büyükşehir Belediyesi DSİ ye herhangi bir ödeme yapmamıştır.

Bununla birlikte Nazilli, Kuyucak ve Buharkent ilçeleri ve civar yerleşimlerinin içmesuyu ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılan ve 2019 yılı fiyatlarıyla 315 Milyon TL malolan barajınyatırım bedeli DSİtarafından karşılanmıştır.Karacasu Dandalas Barajı ile ilgili Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin içmesuyu hissesi olarak DSİ’ye ödemesi gereken 242 Milyon TL’lik tutarla ilgili DSİ’ye henüz bir ödeme yapılmamıştır. Aynı şekilde Nazilli içme suyu isale hattı ve arıtma tesisi de DSİ tarafından yapılmakta olup projede %15 mertebesine gelinmiştir. İçmesuyu isale hattı, terfi merkezleri ve depoları ile Arıtma tesisinin toplam maliyeti 2019 fiyatlarıyla yaklaşık 180 Milyon TL olup yatırım bedelinin tamamı DSİ tarafından karşılanmaktadır.Nazilli içmesuyu projesi için yapılan 422 Milyon TL’lik yatırımın tamamı DSİ

bütçesinden karşılanmaktadır. Aynı şekilde Kuşadası, Davutlar, Güzelçamlı ve Söke yerleşimlerine içmesuyu temin edecek Sarıçay Barajının ihale çalışmaları 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Tarım ve Orman Bakanımızın Sn. Dr. Bekir Pakdemirli’nin Aydın Ziyaretinde talimatı üzerine DSİ tarafından başlatılmış olup bu yıl ihalesi yapılarak inşaatına başlanacaktır. Yapılacak olan barajın maliyeti yaklaşık 350 milyon TL olup Kuşadası, Davutlar, Güzelçamlı ve Söke yerleşimlerine içmesuyu sağlayacak olan isale hatları, depolar, terfi merkezi ve arıtma tesisleri ile birlikte projenin

toplam maliyeti 516 Milyon TL dir. Yapılacak projenin tüm maliyeti yine DSİ tarafından karşılanacaktır. Didim ve Akbük yerleşimlerine içmesuyu temin edecek projenin (Beşparmak Barajı dahil) yapımı DSİ tarafından gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında yapılacak olan Beşparmak Barajı’nın maliyeti yaklaşık 95 milyon TL olup Didim ve Akbük yerleşimlerine içmesuyu sağlayacak olan isale hatları, depolar, terfi merkezi ve arıtma tesisleri ile birlikte projenin karşılanacaktır. Sonuç olarak Aydın ili ve ilçelerine DSİ tarafından yapılan içmesuyu yatırımlarının toplammaliyeti 2019 yılı fiyatlarıyla yaklaşık olarak 1,85 Milyar TL olup bu maliyetin tamamı DSİ tarafından karşılanmaktadır. Aydın Büyükşehir Belediyesi bu güne kadar bu maliyetin sadece75 milyon TL lik kısmını karşılamıştır. Tüm bu yatırımların bedelinin DSİ tarafından karşılanmasından sonra yatırım bedeli Büyükşehir Belediyesince 30 yıl içerisinde faizsiz olarak geri ödenecektir. Bu yatırımlar Aydın Büyükşehir Belediyesinin bütçesi ile değil DSİ bütçesinden yapılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bekir Kuvvet ERİM

AK PARTİ AYDIN MİLLETVEKİLİ

Next page

Gazete Yenigün