;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Aydın'da COVİD-19 tedavisinde bir ilk.

Kentte sağlığına kavuşan ilk kişi olan Y.A. hastaneden taburcu oldu.

Aydın'da COVİD-19 tedavisinde bir ilk.

Aydın'da COVİD-19 tedavisinde bir ilk
Aydın’da koronavirüse yakalanan 58 yaşındaki Y.A. İmmün Plazma ve Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon tedavi yöntemiyle sağlığına kavuştu. İki tedavi yönteminin ilk kez birlikte kullanılmasıyla kentte sağlığına kavuşan ilk kişi olan Y.A. hastaneden taburcu oldu.
Aydın’da yaşayan Y.A.’ya geçen Nisan ayında koronavirüs teşhisi konuldu. Aydın Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nde tedavisi devam eden 58 yaşındaki Y.A. ilaç tedavisine rağmen durumu ağırlaştı.
Yoğun bakım ünitesine alınan Y.A. İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin öncülüğünde İmmün Plazma ve Ekstrakorporeal Sitokin Hemadsorbsiyon tedavileri birlikte uygulandı.

TABURCU OLDU
Türkiye’de çok az sayıda hastalanan kanda dolaşan zararlı sitokin maddelerinin seviyelerini düşürerek bağışıklık sisteminin zayıflamasını önleme ve organ yetmezliğini engelleme metodu ve İmmün Plazma tedavisiyle Y.A. sağlığına kavuştu. 29 günlük tedavi sürecinin ardından hastaneden taburcu olan Y.A. “Doktorve hemşirelerden çok memnunum. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

Next page

Gazete Yenigün