Haberler > Ege

Yayın Tarihi: 23 Ekim 2020 - 16:22

Aydın'da 920 bin dekar arazi sulandı.

“Aydın’da 2020 yılında 920 bin dekar tarım arazisi sulandı” dedi

Aydın'da 920 bin dekar arazi sulandı
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Aydın’da 2020 yılında sulama problemi yaşamadıklarını belirterek, “Aydın’da 2020 yılında 920 bin dekar tarım arazisi sulandı” dedi.
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. Aydın’daki çalışmalar hakkında bilgiler veren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Bilindiği gibi Türkiye’de suyun dörtte üçü sulamada kullanılıyor. Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor” dedi.

“1 MİLYAR 518 MİLYON TL KATKI SAĞLANDI”

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Bu kapsamda Aydın’da 12 Nisan 2020 tarihinde başlayan sulama sezonunun 4 Eylül 2020 tarihinde tamamlandı. 2020 yılı sulama sezonunda Aydın ilimiz ve ilçelerimizde toplam 920 bin dekar tarım arazisi sulanmıştır. Aydın il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 920 bin dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 1 milyar 518 milyon 900 bin TL katkı sağlandı” diye konuştu.


“TARIM ARAZİLERİNİ BÜYÜTÜYORUZ”

Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen DSİ Genel Müdürü Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz” şeklinde konuştu.
Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Yıldız, “Aydın ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız.” dedi.