Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ayakkabı sektörü zor günler yaşıyor

Sektörün yaşadığı sorunlara dikkat çeken İzmir Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Yalçın Ata, “Çok sayıda esnaf kapandı ve iş yapamaz olduk” dedi

Ayakkabı sektörü zor günler yaşıyor

İzmir Ayakkabı Deri Giyim ve Aksesuar Eşyası İmalatçıları Satıcıları Tamircileri Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Yalçın Ata, kentte ayakkabı üretiminin üssü olarak bilinen Işıkkent Ayakkabıcılar Sitesi’nde, çok sayıda işyerinin yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapandığını ifade etti.

500 ÜYEMİZ KAPATTI”

Başkan Yalçın Ata, Kovid-19 pandemisi nedeniyle ayakkabı sektörünün en zor günlerini yaşadığını ifade ederek, ekonomik sıkıntılardan dolayı çok sayıda iş yerinin kapandığını belirtti. Başkan Yalçın Ata, “Zor günler geçmedi, ayakkabı sektöründe pandemi etkisi inanılmaz devam ediyor. AVM’lerin bir süre kapalı kalması ve müşteri kaybetmesi ayakkabı sektörünü olumsuz etkiledi. Zaten sokak mağazacılığında da birçok esnaf kepenk kapattı. Son altı-yedi aylık periyotta inanılmaz derecede dükkan kapandı. Bizim oda üye sayılarımız da düştü. Yaklaşık iki binin üzerinde üyemiz vardı şu anda bin 600 civarında üye kaldı. Yaklaşık 500 üyemiz kapattı, isim isim bende var. Aşağı yukarı dörtte biri diyebiliriz” dedi.

DESTEKLER KURTARMADI”

Salgın sürecinde hükümetin faizle verdiği ve altı ay ötelediği 25 bin TL kredinin kendilerini kurtarmadığını söyleyen Başkan Ata, “Devlet destek verdi ama faizle kredi verdi. Ödemeyi erteledi tamam ama faiziyle öteledi, ertelenince faizi ertelenmiyor. Üç ay artı üç ay öteledi. İlk altı ay ödemesizdi, şimdi faiziyle beraber ödemeler başlayacak onuncu ayda. Nasıl ödeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

KUR ARTIŞI ETKİLEDİ”

“Tek umudumuz salgına ilişkin aşının bulunmasıdır” diyen Ata, ayakkabı sektörünün malzeme olarak kullandığı bazı ithal ürünlerde de ciddi fiyat artışların yaşandığına dikkat çekerek konuşmasını şu sözlerle tamamladı:
“Özellikle TL’nin yüksek kur karşısında değer kaybetmesiyle kullandığımız ithal malzemeleri almamız da zorlaştı. İthal malzeme fiyatının önüne geçilemez oldu. Mesela ithal olan bir yapıştırma malzemesinden örnek vereyim. Geçen yıl bu dönemde 15 kilogramını 172 liradan aldığımız yapıştırıcı malzeme bugün 270 lira. İnanılmaz fiyat artışları var. Böyle bir zorluk daha önce görülmedi.”  -Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün