Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

ATA TOPRAĞINA" HİZMET İÇİN YOLA ÇIKTIM

CHP Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Ahmet Özken, "Ata toprağına hizmet için, Kemalpaşa’ya borcumuzu ödemek yola çıktık. Projelerimiz hazır, ekibimiz hazır. Kemalpaşa için geliyoruz" dedi

ATA TOPRAĞINA" HİZMET İÇİN YOLA ÇIKTIM

 


CHP Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Ahmet Özken, Kemalpaşa’da yaşayanların derdini, sorunlarını bildiğini çünkü tüm bunları kendisinin de yaşadığını belirterek, “CHP'nin kuruluş felsefesine inanıyorum. Genel Başkanımızın 'Yeni yüzlere ihtiyacımız var' söyleminin ardından yola çıktım. Günümüz koşullarında mutlaka elimizi taşın altına koymamız gerekiyor. Ülkemiz ve kentimizin hak ettiği refah seviyesine ulaşması adına daha yapacak çok işimiz var. İki kız çocuk sahibi bir baba olarak, çocuklarımıza aydınlık bir gelecek bırakmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu anlayışla yola çıktım" diye konuştu.

TARIM, HAYVANCILIK VE SANAYİ

Kemalpaşa'da belediyenin Türkiye'ye örnek bir model sergileme gücü olduğunu söyleyen Özken şöyle devam etti; “Kemalpaşalıların yüzde 80'inin geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve sanayiden oluşuyor. Ama bu geçim kaynaklarını imkanlarımız dahilinde kullanamıyoruz. Oysa Kemalpaşa, belediyecilikte Türkiye'ye örnek bir model olmalı. Kökleri Kemalpaşa'ya dayanan bir ailenin ferdiyim. Ata toprağına hizmet için, Kemalpaşa’ya borcumuzu ödemek yola çıktık. İyi projelerle ve iyi bir ekiple, kentimizi  kalkındırmak istiyoruz. Bunu için tüm projelerimiz hazır. Hangi işi ne zaman yapacağımız belli. Yönetim reçetemizi bilimsel verilerle reçetemizi hazırladık"

“KİRAZ ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULACAK”

Dr. Özken, tarım denildiğinde Kemalpaşa'da kiraz ve zeytin üretiminin öne çıktığını belirterek "Maalesef Kemalpaşa'da kirazı tanıtamıyoruz. Bugüne kadar yapılanları hepimiz biliyoruz. Herkes bir şeyler yapmak istedi. Ama sonuca ulaşılmadı. Kiraz ihracatı yapan bir tane firmamız yok, soğuk hava depomuz yeterli değil. Bizim izleyeceğimiz yol belli. Bir ürünü katma değerli hale getirip satmadığınız takdirde kazanma şansınız yok. Bunun için tanıtım çalışmaları yapılacak, üretici desteklenecek. Üretici özellikle gerçek alıcılarla buluşturulacak. Kemalpaşa’nın kiraz üreticisini kimseye ezdirmeyeceğiz. Kemalpaşa'daki köylümüzü 'efendi' yapmak için bu mücadelenin içine girdik. Üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkı, üretici lehine çoğalacak. Yerel yönetim olarak kiraz araştırma merkezi kuracağız. Halkçı bir bakış açısıyla, emekçi halkımızın mutluluğu için mücadele edeceğiz” dedi.

PROJELER

CHP Kemalpaşa Belediye Başkan Aday Adayı Dr. Ahmet Özken, gerçekleştirmeyi planladığı projeleri şu şeklilde sıraladı:

“KEMALPAŞA MARKA OLACAK”

Değerlerimizi, potansiyelimi biliyoruz. Ama sadece bizim bilmemiz yeterli değil. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor. Nazarköy’ümüzü, kirazımızı, temiz havamızı, insanlarımızın yüzündeki gülümsemeyi, sanayimizin gücünü herkes bilmeli. Ancak o zaman bir marka oluşturabilirsiniz. Bunun için tüm çalışma yapılacak. Neden bugüne kadar yapılmadı, neden başarılamadı biliyor musunuz? Çünkü işi bilen işin başında değildi. Biz bu işin nasıl yapıldığını üniversitelerde anlatıyoruz. Sanayicilere, işadamlarına anlatıyoruz. Bizi dinleyen yaptı. Şimdi sıra Kemalpaşa’da.

 

KEMALPAŞA’YA BEDAVA ELEKTRİK

Kemalpaşa’nın enerjisi Kemalpaşa’yı uçuracak. Ege Bölgesi, Almanya'dan 12 kat daha fazla güneş alıyor. Bölgemizde güneşten daha fazla yararlanacağız. Rüzgar türbini ve Güneş Enerjisi panellerinden oluşan enerji tarlaları oluşturacağız. Kemalpaşa’nın elektrik ihtiyacı böylece bedava karşılanacak. Fazlası satılarak belediyeye ek gelir sağlanacak.

 

İŞ GARANTİLİ ÜNİVERSİTE

Kemalpaşa'da ne yazık ki geleneksel ürünlerimiz ve tarımla ilgili bir üniversite yok. Bununla ilgili bir fakülte ve enstitü kurulması için çalışmalarımız olacak. Bu üniversite, fakülte veya enstitü kesinlikle iş garantili olacak. Okuyan öğrencimizin işi hazır olacak.
 

 

LOJİSTİK ÜS HAYATA GEÇECEK

Lojistik Üs projelerini önemsiyorum. Avrupa'da pek çok örneği var ancak ülkemizde yok. Kemalpaşa'ya bir lojistik üs kurulabileceğine inanıyoruz. Bu öyle bir üs olacak ki Kemalpaşa’yı Türkiye’nin vitrini haline getirecek.

“KADINLAR ÜRETİME KATILACAK”

İlçemizde kadınlarımıza ve çocuklarımıza pozitif ayrımcılık yapacağız. Bizim, evinde oturan Fatma anamız harikalar yaratabilir. Evde oturan kadınlar, ekonomiye katkı sağlayabilir. Bu doğrultuda sosyal projelerimiz olacak.

“ÇOCUKLARIMIZIN DEDİĞİ OLACAK”

Her okuldan birkaç çocuk temsilci seçeceğiz ve Çocuk Meclisi kuracağız. Bu meclis ile çocuklarımızın sorunları dile gelecek ve çözüm yolları aranacak.

İŞLEYEN KENT KONSEYİ

Kent konseyleri günümüzde var. Ancak işlerliği tartışılıyor. Kemalpaşa’da bu olmayacak. Kemalpaşa Kent Konseyi, tam anlamıyla işleyen, Kemalpaşa’ya yön verip, kalkınmanın önünü açan, tarımdan sanayiye, eğitimden sanata, spordan soluduğumuz havaya kadar her işin içinde olacak.

KEMALPAŞA’NIN BÜYÜKLERİ

Biz Kemalpaşalıyız. Anne babalarımız, dedelerimiz, babaannelerimiz bize emanet. Onlar için Kemalpaşa’yı daha yaşanılır hale getireceğiz. Kaldırımlar bile onlara göre düzenlenecek. Bugün bir kaldırım var, 70 yaşındaki anneannelerimizi bırakın, biz bile inip çıkarken zorlanıyoruz. Hayatı onlar için kolaylaştıracağız. Bu bizim namus sözümüzdür.

25 BİN KİŞİYE EĞİTİM VERDİ

1996 yılından itibaren dış ticaret ve gümrük sektöründe çalışan Dr. Özken 2002 yılında Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olarak “Gümrük Müşavirliği İzin Belgesi’ni aldı. Özken Gümrük Müşavirliği Ltd.Şti. ve Özken Akademi & Danışmanlık Ltd.Şti’nin kurucu ortağı olan Özken, Ekonomi Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu seminerler başta olmak üzere, ticaret ve sanayi odaları, ihracatçı birlikleri ile gümrük müşavirleri ve yeminli mali müşavirlerin hazırlık kurslarında bugüne kadar 75 farklı ilde 25 binden fazla kişiye seminer ve eğitim verdi.

Öğretim görevlisi olarak da Dokuz Eylül Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi’nde  Dış Ticaret ve Gümrük Mevzuatı üzerine dersler vermektedir. Ortak yazarlarla yazılmış olan Gümrük ve Dış Ticaret ile ilgili 8 ulusal kitabı mevcuttur. EBSO 60. Komite Başkanlığı, KİTVAK Mütevelli Heyeli Üyeliği, BATÜDER Yönetim Kurulu Üyeliği ile birlikte önemli sivil toplum kuruluşlarındaki görev ve sorumlulukları devam ediyor. Yedi kuşaktır Kemalpaşalı olarak  aileden gelen tarım ve hayvancılığı da aktif olarak sürdüren Dr. Özken evli ve iki çocuk babasıdır.

DR. AHMET ÖZKEN KİMDİR?

7 kuşaktır Kemalpaşalı olan Ahmet Özken, ön lisans eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Meslek Yüksek Okulu “Gümrük İşletme” bölümünde tamamladı.  Anadolu Üniversitesi “Maliye ” bölümünde lisans eğitimi alan Özken, yüksek lisansını ise  Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dış Ticaret bölümünde “E-gümrük Uygulamaları ve Dış Ticarete Etkileri” konulu tezi tamamladı ve Türkiye'nin doktoralı en genç gümrük müşaviri ünvanını aldı.

 

Özgür COŞKUN

Next page

Gazete Yenigün