Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Anadolu Birliği bugün Genel Kurul'a gidiyor

Anadolu Birliği Genel Başkanı Veysel Güldoğan, bugün yapılacak Genel Kurul öncesi önemli mesajlar verdi. Genel Kurulda yeniden aday olmayacağını hatırlatan Güldoğan, “Ben Genel Başkan seçildiğim gün, önümüzdeki Genel Kurul'da tekrar aday olmayacağımı söylemiştim. Bizim STK'larda ve siyasi partilerde, artık koltuğun bırakılabileceğini göstermemiz gerekiyor. Ben de bu noktada farkındalık yaratmak için böyle bir karar aldım” dedi

Anadolu Birliği bugün Genel Kurul'a gidiyor

Anadolu Birliği Genel Başkanı Veysel Güldoğan, Anadolu Birliği'nin bir hemşehri derneği değil, düşünce kuruluşu olduğunu söyledi. Güldoğan, “Anadolu Birliği, bir sivil toplum kuruluşu olarak 2003 yılında İzmir'de kurulduğunda amacı; İzmir'e Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden göç etmiş insanların, dezavantajlı pozisyondan avantajlı pozisyona geçmesini sağlamaktı. Bünyesinde birçok politikacı, iş adamı, bürokrat olan bir sivil toplum kuruluşuydu. Kurulduğunda il etapta 17, daha sonra 23 ilin temsilcilerinden oluşan bir yönetim kuruluyla faaliyet gösteriyordu. Kurucu Genel Başkanımız Vedat Güldoğan, Anadolu Birliği'ni hiçbir zaman bir siyasi partinin arka bahçesi haline getirmeden faaliyetlerine devam ettirdi. Daha sonra birçok değerli başkanımız Anadolu Birliği'nin faaliyetlerini devam ettirdi. İzmir'de de sivil toplum kuruluşları içinde ayrı yeri olan bir STK'yız. Anadolu Birliği bir hemşehri derneği değil, düşünce kuruluşudur” dedi.

7 BÖLGEYİ KUCAKLADIK

Anadolu Birliği bünyesinde her bölgeden temsilci olduğunu vurgulayan Güldoğan, “Biz Anadolu'nun 7 bölgesini de kucaklamaya çalıştık. Bünyemize her bölgeden temsilci aldık. Güzel ve dengeli bir yönetim oluşturduk. Bu yönetimle hem Türkiye çapında hem İzmir'de pek çok çalışmaya imza attık. Pek çok yardım amaçlı gezi düzenledik. İnsanlara elimizden geldiğince faydalı kampanyalar yapmaya çalıştık. Birçok yerel yöneticiyle istişare halinde olduk. Hükümet temsilcileri ve milletvekilleriyle görüşmeler yaptık. Parti genel başkanlarıyla görüşmeler yaptık. Kendi yönetimimizle bir yerel, bir genel seçim geçirdik.

DERNEKLER YASASI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Bu süreçte kentimize ve ülkemize faydalı işler yapmaya çalıştık. Bizden sonraki yönetimler de bunu devam ettirecektir. Bizim amacımız bütün siyasi partilere eşit mesafede olup, halka faydalı olmak. Günümüzde STK'lara çok büyük işler düşüyor. STK'lar halk ile yasama arasında bir köprü görevi üstlenmeli. Batı'da bunun en güzel örneklerini görüyoruz. Ülkemizde de STK'ların önemi anlaşılmalı. Dernekler yasasının gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. STK'ların hak ettiği yere gelmesi için mutlaka çalışma başlatılmalı” ifadelerini kullandı.


KENTİN SİLÜETİNİ İZMİR HALKI BELİRLEMELİ

İzmir'in hak ettiği yere gelmesi için yerel yönetime büyük görev düştüğünün altını çizen Güldoğan, “İzmir'in silüetini İzmir halkı belirlemeli. Halk mutlaka karar alma sürecine dahil edilmeli. İzmir'deki beyin göçü mutlaka engellenmeli. Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar acilen hayata geçirilmeli. Kemeraltı Çarşısı 24 saat faal olmalı. Kentin turizmi canlandırılmalı” diye konuştu.

23 HAZİRAN YORUMU

Güldoğan, 23 Haziran'da İstanbul'da yapılacak seçimlere ilişkin olarak ise, “İstanbul'daki seçimin sonucu ne olursa olsun, bizim birlik ve beraberliğimizi diri tutmamız gerekir. Herkesi sükunete davet ediyorum. Her şey gayet nizami yapılmalı. Hak edenin kazanacağı bir seçim olsun. Seçim atmosferinden biraz sıkıldık. Bundan sonra ülkemiz için neler yapabileceğimizi konuşalım” ifadelerini kullandı.

GENEL KURUL'DA ADAY DEĞİLİM

Bugün Kültürpark'ta bulunan İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde yapılacak olan Genel Kurul'da, tekrar aday olmayacağını hatırlatan Güldoğan, “Ben Genel Başkan seçildiğim gün, önümüzdeki Genel Kurulda tekrar aday olmayacağımı söylemiştim. O nedenle bu Genel Kurul'da aday değilim. Bizim STK'larda ve siyasi partilerde artık koltuğun bırakılabileceğini göstermemiz gerekiyor. Ben de bu noktada farkındalık yaratmak için böyle bir karar aldım. Aday değilim. Aday olan arkadaşlara da başarılar diliyorum. Genel Kurul'a yoğun bir katılım bekliyoruz. Her şey demokratik olsun istiyoruz.Görevimiz boyunca bize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Seçilen başkanın da her zaman yanında olacağız” dedi.

Next page

Gazete Yenigün