Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Altının kaderi aşıya bağlı

Geçen yıl rekor üstüne rekor kıran altın 19 senenin en yüksek kazancını sağladı. Kuyumcular ve ekonomistler aşının etkisini olumsuz yönde gösterir ise fiyatların tekrar yükselişe geçebileceğini söyledi

Altının kaderi aşıya bağlı

Furkan İLHANCAN/YENİGÜN- Geçtiğimiz yıl 540,6 lira ile rekor kırarak üst seviyelere çıkan gram altın fiyatı, 2020 yılını yüzde 54,6 artış ile 454,1 lira ile tamamlamıştı. Böylece 19 yılın en yüksek kazancını sağlamıştı. Peki yeni yılda “Altın düşecek mi?” veya “Altın yükselecek mi?” Kuyumcular ve ekonomistler aşının etkisini olumsuz yönde gösterir ise fiyatların tekrar yükselişe geçebileceğini söyledi.

“YATIRIMCI 20 OCAK’I BEKLEMELİ”

Ekonomist-iş adamı Bilal Doğan ise Amerika’da yaşanacak koltuk değişimi ve teşvik paketini işaret etti. Doğan “2020 yılında altının yüksek olmasının en büyük sebebi Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıdır. Yatırımcılar doğal olarak kripto paralar ile altına yönelmiştir. Ancak 2021’e girdiğimizden itibaren artık aşı gündeme gelmeye başladı. Şu an itibariyle altında ciddi anlamda geriye dönüş başladı. 20 ocak itibariyle Amerika Başkanlığı’na Biden göreve geldiğinde üç milyon dolara yakın teşvik paketi açıklayacak ve bu paket ekonomiye katkı sağlayacaktır. Bu paketin ardından altında bir miktar düşüş yaşanabilir. Ancak altın her zaman yatırım aracıdır. 2020 yılındaki kadar hızlı bir yükseliş olmayabilir. Ama bir süre sonra altın tekrar yükselebilir diye düşünüyorum.”dedi.

Pandeminin etkisi azaldıkça altın fiyatları normal seyrinde ilerleyeceğini söyleyen Doğan altına yatırım yapmak isteyenler için 20 Ocak’taki başkanlık değişimini ve açıklanacak teşvik paketini beklenmesi gerektiğini söyledi.

UMUDUMUZ 2021’İN GÜZEL GEÇMESİ

Kemeraltı kuyumcularından Ömer Gülmez ise satışların eski günlere dönmesi için pandeminin bitmesini beklediğini belirterek “Esnaf şu an kan ağlıyor. Çevresi eşi dostu olanlar iş yapıyor. Müşteriye çeyrek altın 750 TL diyoruz, 10 dakika sonra toptancıya ödemeye gittiğimizde 10 lira para kazanacağımıza 4 TL kazanmışız. O sıra altının fiyatı yükselmiş. Bu kadar oynaması çok normal değil. Şimdi dakikası dakikasına fiyatlar değişiyor. Umudumuz 2021 yılının 2. döneminin güzel geçmesi yönünde ben öyle inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

“GRAM ALTIN 1000 TL OLABİLİR”

Tarihi Kemeraltı’nda yıllardır kuyumculuk sektöründe olan Cemal Mayaöz altın fiyatlarının aşıyla orantılı olduğunu söylerek şöyle konuştu: “2020 yılında fiyatların yükselmesinin en büyük sebebi pandemi ile birlikte dolar ve euro’da ki yükseliş altın fiyatlarının tavan yapmasına sebep oldu. Aşı çalışmalarının başlamasıyla birlikte altın fiyatlarında bir düşüş yaşanmaktadır. Eğer aşı eğer cevap vermezse yine eski yerlere tekrar yükselecektir. Benim şahsi fikrim aşılar olumlu bir sonuç doğurmaz ise yıl sonu 1000 TL olur ise kimse şaşırmasın. Çünkü altın geçen sene yüzde 56 yükselerek yatırımcısına kazandırdı” dedi.

Next page

Gazete Yenigün