Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Altın fiyatlarında olağanüstü yükseliş

Altın fiyatlarındaki sert yükselişi değerlendirilen İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, yükselişin hem esnafı hem vatandaşı olumsuz etkilediğini ifade etti. Baransel, “Altındaki belirsizlik bizi düşündürüyor” ifadelerini kullandı

Altın fiyatlarında olağanüstü yükseliş

YENİGÜN Altın fiyatlarındaki sert yükseliş devam ediyor. Çeyrek altın 535 lirayı görürken, 1 haftada çeyrek altın fiyatlarındaki yükseliş yüzde 5'e yaklaştı. Gram altın ise 327 liradan işlem görüyor. Altın fiyatlarındaki yükselişin hem vatandaşı hem esnafı olumsuz etkilediğini aktaran İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, “Vatandaşın alım gücü zaten düşüktü. Şimdi altın alamaz oldular. Belirsizlik bizi düşündürüyor” diye konuştu. 

“ALTINA YATIRIMDAN
VAZGEÇMEYİN”

Altın fiyatlarındaki ani yükselmelere rağmen altının en güvenilir liman olduğunu vurgulayan Baransel, “Altın için uygun zaman  her zamandır. Altın her zaman en güvenilir limandır. Bir ülke her an batabilir, parası beş para etmeyebilir,  ama altın dünyanın her yerinde geçerli. Vatandaşlarımız altına yatırım yapmaktan vazgeçmesin” dedi. 

“KUYUMCUYA GÜVENİN”

Kuyumcularda sahte altın satılmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Baransel, “Hiçbir kuyumcuda sahte altın yoktur. Böyle bir şey olamaz. Çünkü kendimiz semt semt geziyoruz, denetlemelerimizi yapıyoruz. Sahte altını bazı bujiteriler, süpermarketler satıyor. İnternet üzerinden alınan altın da güvenli değil. Bununla ilgili şikayetlerimizi yapıyoruz. Vatandaşlarımız kuyumcu esnafına güvensin. Vatandaşlarımız marka ürünlerdeki kampanyalara inanmasın. Kuyumcunuza inanın. Dünyanın hiçbir yerinde altında indirim olmaz” dedi. Baransel ayrıca oda bünyesinde mücevher sertifikasının sahte olup olmadığının tespit edileceği bir gemoloji laboratuvarı kuracaklarını sözlerine ekledi.

“ÖNÜNE GELEN
KUYUMCU AÇAMAMALI”

Kuyumcu dükkanı açmak için bir takım kriterler olması gerektiğini savunan Baransel, “Önüne gelen kuyumcu dükkanı açmaya başladı. Bize bununla ilgili şikayetler geliyor. Bunun mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor. Bizim geçtiğimiz dönemlerde hazırladığımız yasa taslağı geçseydi, her semtte oradaki nüfus oranına göre dükkan açılabilecekti. Yeni kuyumcu açacak esnafın en az 5 kilo altını olması gerekecekti. Bunun gibi taleplerimiz vardı. Normal şartlarda ustalık belgesi olmayan dükkan açamaz, belediyeden ruhsat alamaz. Ancak nasıl oluyorsa her isteyen kuyumcu dükkanı açabiliyor” dedi.

Doğukan Fikri FİDAN 
 

Next page

Gazete Yenigün