Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Aliağa Ata'sını andı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, istiklal mücadelesinin lideri büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81. Yıl dönümünde Aliağa'da düzenlenen tören ve etkinlikle anıldı.

Aliağa Ata'sını andı

Anma etkinlikleri, İzmir Vali Yardımcısı Erhan Günay, Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın Cumhuriyet Alanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk sunmasıyla başladı. Yoğun katılımın olduğu törene; İzmir Vali Yardımcısı Erhan Günay, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Rıfkı Kulaksız, İlçe Emniyet Müdürü Yasin Uğurtaş, İlçe Müftüsü Süleyman Demiryürek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, askeri erkân, stklar, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saatler 09.05’i gösterdiğinde siren sesleri eşliğinde gerçekleştirilen iki dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı büyük bir coşkuyla okundu.

MUSTAFA GÜNGÖR ÇOLAKOĞLU ANADOLU LİSESİ OKUL MÜDÜRÜ HASAN DOĞAN: “10 KASIM’LAR ATATÜRK’ÜN FİKİRLERİNİN DAHA İYİ TATBİK EDİLECEĞİ GÜNLER OLMALIDIR”

10 Kasım Atatürk’ü Anma programı, Aliağa Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen program ile devam etti. Mustafa Güngör Çolakoğlu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okul müdürü Hasan Akdoğan yaptı. Mustafa Kemal Atatürk’ün barış ve insan severlik değerleri ile evrensel bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Akdoğan, “Aynı çağda yaşayan gerek kendi ülkeleri için gerekse dünya milletleri için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü mirası ile anılır olmuşlardır. Atatürk ise sevgi ve saygı uyandırarak Türk Milletini çağ ile tanıştırmaya gayret etmiş, bu gayretinde de başarılı olmuş bir liderdir. 10 Kasım’lar bir yas günü olmaktan ziyade Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır” dedi. 

Akdoğan’ın konuşmasının ardından Mustafa Güngör Çolakoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinden Buse Sunal ‘Mustafa Kemaller Tükenmez’ isimli şiirini seslendirdi. Atatürk konulu video gösterimi sonrasında öğrenciler tarafından gerçekleştirilen ‘Onu Anıyoruz’ adlı oratoryo ve zeybek gösterisi izleyenlerden büyük alkış aldı. Yaklaşık iki saat süren anma programı çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu. 

Next page

Gazete Yenigün