Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Aksünger: CHP Parti Meclisi üyeleri ön seçimle belirlensin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi İzmir eski Milletvekili Erdal Aksünger, kurultay öncesi temayül çağrısı yaptı. Aksünger, “CHP Parti Meclisi üyeleri ön seçimle belirlensin” dedi

Aksünger: CHP Parti Meclisi üyeleri ön seçimle belirlensin

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin büyük kurultayına sayılı günler kaldı. Pandemi süreci engel olmazsa 25-26 Temmuz’da CHP büyük kurultaya gidecek. Son yıllarda eli güçlenen lider konumunda olan Kılıçdaroğlu’nun, yeniden genel başkan seçileceği düşüncesi ağırlık kazanırken,  çok sayıda üye yeniden Parti Meclisi (PM)’ye girmeye çalışıyor. Kurultayda 52 PM üyesinin seçileceğini ifade eden CHP PM Üyesi Erdal Aksünger, adayların milletvekilliği gibi ön seçimle belirlenmesi çağrısı yaptı.Aksünger açıklamasında, parti içi demokrasi ve liyakatın bunu gerektirdiğini hatırlattı.

“TEMAYÜL YOKLAMASI”

İzmir’den farklı isimlerin PM’ye göz kırptığı iddia edilirken en dikkat çekici isimlerden biri İzmir Büyükşehir eski Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu. Kulislerde Kocaoğlu’nun Parti Meclisi’ne gireceği konuşulurken Kocaoğlu, kendisinin bu yönde herhangi bir talebi, görüşmesi olmadığını kamuoyuna deklare etti. Her kurultay öncesi güçlül isimlerin ortaya atılması eski bir gelenek olarak varlığını sürdürürken, demokrasi gereği, parti içi liyakatın öne çıkması açısından PM’ye seçilecek olan isimlerin de temayül yoklaması ile üyeler tarafından seçilmesi gerektiği kulislerde dillendiriliyor. CHP’nin en son genel seçimlerde ön seçim uygulaması parti içi ve dışında da takdir toplamıştı. Bu yönde genel başkan olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun lider olarak elini güçlendirmişti.

CHP İzmir eski Milletvekili Parti Meclisi Üyesi Erdal Aksünger, PM üyesinin de milletvekilleri gibi ön seçimle belirlenmesi gerektiğini ifade etti. PM üyesi Aksünger, “İzmir’de keşke kendi üyelerimizle isimleri belirleseydik ve bir eğilim yoklaması yapsaydık. Bugüne kadar liyakat sistemini oturabilseydik, aktif üyelik, aktif yönetim, bu tartışmaların hiçbiri bugün olmayacaktı. Parti içi tartışmaları için ise eğer genel başkan bu süreci değiştirmek istiyorsa bu durumun bir şans olduğunu düşünmesi lazım. Bundan sonra böyle bir süreç yakalanmayacak. Çarşaf liste yapmak zaten tüzüğümüz gereğidir, aksini yapmak parti içi demokrasiye zarar vermektir. Bu da yetmez anahtar liste çıkarmaması gerekir bence. Gelsin herkes kime teveccüh gösterilirse onlar yukarıdan aşağı sıralansın. CHP kurultayları şölen gibi oluyor” diye konuştu.

“ALTYAPISI DÜZENLENDİ”

Aksünger, parti meclisi üyelerinin seçilmesi yönünde herhangi bir kriterin olmadığını ifade ederek, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Herhangi bir kriter de yok. Kim aday olacak, kim seçecek, İzmir kime beni parti meclisinde temsil et diyor mesela. Pratikte herkesin kafasına yatar mı, yatmıyor bazen. Örneğin 10 kişi çıkar kim ne kadar oy alır, alt alta sıralanır, genel merkez kaç kişi alacaksa bu listeye göre alır. Bu da geçici bir durum kalıcı değil. Liyakat  ve aktif üyelik için bunların altyapısı merkezde düzenlemiştik ve bunların devreye sokulması gerekir. Böylece ölçme değerlendirmelerle 3 yılda bir liyakatlı olan kişilerin aktif bir sekilde seçimlere dahil olmasıyla parti içi demokrasinin işlemesi, delege sisteminin ortadan kalkmasıyla mümkün olsun, demokrasi işleyebilsin.”

SEÇİME SAYILI GÜN KALDI

Bilim Kurulu’nun izin vermesi durumunda CHP 37. Olağan Kurultayı’nın ilk günü olan 25 Temmuz’da genel başkan, 26’sında 60 üyeli PM’nin seçimi yapılacak. Parti tüzüğüne göre genel başkan adayı olmak için yüzde 5, yani 69 delegenin imzası gerekiyor. Kurultayda mevcut genel başkan olan Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkmak üzere  adaylığını açıklayan tek isim şimdilik CHP Mersin eski Milletvekili Aytuğ Atıcı. Kurultayda Genel Başkan seçilmlerinde  1362 parti delegesinin oy kullanması bekleniyor. - Mehmet EMİN AL  

Next page

Gazete Yenigün