Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AK Partili Kaya'dan Buca cezaevi müdesi: “Sayın Gül, İzmir’e gelecek”

AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Buca cezaevindeki mahkümlerin taşınmasının ardından sürecin hzılanmasına ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün İzmir'e geleceğini söyledi

AK Partili Kaya'dan Buca cezaevi müdesi:   “Sayın Gül, İzmir’e gelecek”

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - İzmir’in yıllardır konuşulan diğer bir deyişle kronikleşmiş sorun haline gelen Buca Cezaevi'ne dair konuşan AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, önümüzdeki günlerde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün İzmir’e geleceğini söyledi. Mahkümlerin taşınmasında son aşamaya gelinen cezaevininin öncelikle Buca'da büyük sorun olan trafik sorunun çözüleceğini belitiliyor.

 

SORUN ORTAK AKIL İLE ÇÖZÜLECEK 

AK Partili Kaya, “Buca cezaevinin kaldırılması yıllardır konuşulan bir konuydu...Sayın Bakanımız Abdülhamit Gül, çok sağ olsun, bu konuda büyük bir gayret ve özveri gösterdi. Mülk, Adalet Bakanlığı’nın ama ortak akılla meseleyi çözmek adına, ben bir çağrıda bulundum. Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç da, bu konuda birlikte hareket etme noktasında tavrını çok açık bir şekilde koydu. Önce belediyede ardından ilçe başkanlığında toplantıları gerçekleştirdik. İzmir Valimizle gerekli görüşmeleri ve çalışmaları yaptık. Sayın Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül Bey’i ziyaret ederek, süreçteki yol haritasını değerlendirdik. Önümüzdeki günlerde Sayın Bakanımız Abdülhamit Gül, İzmir’de olacak” diye konuştu.

 

“YENİ PLANLAMA BİRLİKTE YAPILACAK”

Cezaevinin bulunduğu alan için hazırlanacak projenin de ortak akılla yapılacağına vurgu yapan AK Partili Kaya, “Cezaevi boşaltıldı, kamuoyunda, ‘Depremle alakalı mı boşaltıldı’ diye bir soru oluştu. Hayır, cezaevindeki mahkum ve tutukluların başka cezaevine nakli hususunda zaten işlemler başlamıştı. O işlemler bitme noktasına geldi. Kısa zamanda da Sayın Bakanımız Abdülhamit Gül, İzmir’e geldiğinde bu mutluluğu vatandaşlarımızla paylaşacağız. Buca, İzmir’in en büyük ilçesi, ortasında bir cezaevi ilçeye hiç yakışmıyordu. Cezaevinin oradan kaldırılmasıyla birlikte hem arkasından hem de alternatif yollara kavuşma imkanına sahip olacak ilçemiz. Trafik sorununun çözülmesi açısından ve şehircilik anlamında önemli katkı sağlayacak. Yeni planlama döneminde de Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç’la birlikte, ortak akılla değerlendirerek, Adalet Bakanlığı’nın arazisini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla değerlendirme toplantısı yapacağız. Ardından vatandaşlarımızın da istekleri doğrultusunda yeni alan planlamayı yapacağız” açıklamasında bulundu.

Next page

Gazete Yenigün