Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AK Partili Hızal, “Tüm farklılıklar kenara bırakılmalı, İzmir yeniden inşa edilmeli”

AK Partili Özgür Hızal, depremin izlerini silmek, İzmir’i yeniden inşa etmek için siyaset üstü düşünülmesi gerektiğini söyledi. Elazığ depreminin ardından, İzmir’in deprem master planı olmadığını dile getirdiklerini söyleyen Hızal, ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi depreme hazır’ diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın makamının olduğu bina depreme hazır değilmiş” diye konuştu.

AK Partili Hızal, “Tüm farklılıklar kenara bırakılmalı, İzmir yeniden inşa edilmeli”

Halime ERDOĞAN/YENİGÜN- İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, İzmir’de yaşanan deprem sürecini değerlendirdi. Deprem anında İzmir Büyükşehir Belediye binasında bulunan Hızal, tüm farklıların bir kenara bırakılarak İzmir’in yeniden inşa edilmesi gerektiğini kaydetti. AK Parti Grup Başkan Vekili Hızal, “30 Ekim'de deprem gerçeğiyle yüzleştik. Depremin olduğu sırada İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde komisyon toplantısındaydım. Belediye binasından çıkarak hızlıca Bayraklı’ya geldik. Çok üzüldük, derinden yaralandık. 116 hemşerimizi kaybettik, Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılarımıza şifa diliyorum" dedi.

 

"30 EKİM’İN BİZİM İÇİN MİLAT OLMALI"

İzmir'i tehdit eden çok sayıda fay hattının olduğunu hatırlatan Özgür Hızal, "İzmir 17 aktif fay hattının üzerine kurulmuş bir şehir, bu fayların ne zaman kırılacağı, ne zaman deprem üreteceği konusunda bir öngörümüz yok. Bir gün olacak, 30 Ekim’in bizim için milat olmalı. İzmir’de yönetici, söz sahibi olduğunu söyleyen herkes İzmir’in depreme dayanıklı konutlar açısından dönüşümünü gerçekleştirmek adına gerekeni yapması lazım. Tüm farklılar bir kenara bırakılmalı ve İzmir yeniden inşa edilmeli.Ben depremin hemen sonrasında enkaz alanlarına geldiğimde enkazın üstünde AFAD yetkilileriyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye daire başkanlığı personeli, Sağlık Bakanlığı personelimiz birlikte çalışıyordu. Tüm kurumlar çok hızlı reaksiyon verdi" şeklinde konuştu.

 

"KİMSE SİYASET ÜRETME ÇABASINA GİRMEDİ"

Arama kurtarma çalışmalarında sağlanan kordinasyonun çok hızlı ve sağlıklı işlediğini söyleyen Hızal, "Koordinasyon çok sağlıklı işledi. Merkezi hükümet, Bakanlıklarla İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve ilçe belediyelerin özellikle arama kurtarma, yardım faaliyetlerindeki koordinasyonu örnek teşkil edecek nitelikteydi. Hiç kimse siyaset üretme, siyasi prim yapma çabasına girmedi. Bazı zamanlar birileri tarafından bir takım açıklamalar oldu ama bunlar İzmirliler tarafından kabul görmedi. İlk iki gün bütün bakanlarımız buradaydı. Adeta Bakanlar Kurulu İzmir’de toplandı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’e geldi, acılarımızı paylaştı. Bütün AK Parti Milletvekillerimiz yıkım ve enkaz alanlarında görevliydi. Tabi CHP Milletvekillerini de gördük, onlar da alandaydı. İzmir’in depreme dayanıklı olarak yeniden inşasında da bu işbirliğiyle hareket edileceğini düşünüyorum, olması gereken de bu” diye konuştu.

 

"ALTERNATİF SUNSUNLAR BUNU DA YAPMIYORLAR"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği(TMMOB)’a bağlı odaların tutumuna değinen AK Partili Özgür Hızal, “Ben odalar konusunda, bazı STK’lar konusunda gerçekten İzmir’in önüne artık engel olmamalarını istiyorum. Bir şey yapmıyorlar, en azından engel olmasınlar. Ormanlık alan ya da başka bir gerekçe varsa bunlar elbette yerel yönetimler tarafından değerlendiriliyor. Bu şehri yönetenler var. Yerel yönetimlerin yanı sıra merkezi hükümet, bakanlıklar tarafından da değerlendiriliyor. En sağlıklı neresiyse oralar tespit ediliyor. Bir taraftan çıkıp, ‘Bu bölgede konut yapılmaz, orası ormanlık’ diyorsunuz. Bu insanlar bir yerde hayatını sürdürecek. Alternatif sunsunlar ama bunu da yapmazlar. Bir çalışmanın içinde olmazlar, olumlu hiçbir katkı koymazlar ama sürekli bir eleştiri getirirler. Böyle bir anlayış İzmir’e hiçbir şekilde katkı koymaz” açıklamasında bulundu" ifadelerini kullandı.

 

“SOYER’İ ELEŞTİRMİŞTİK, HAKLI ÇIKTIK”

Özgür Hızal, “Biz İzmir Büyükşehir Belediye Binasının depreme dayanıksız olduğunu yani çürük olduğunu, en ufak depremde dahi yıkılabileceğini söylemiştik. Biz, ‘İzmir depreme hazır mı’ sorusunu gündeme taşıdığımızda, Sayın Soyer, ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi depreme hazır’ demişti. Ben de, ‘Bir şehir depreme hazır değilse, bu şehrin yerel yönetimleri de depreme hazır değildir’ demiştim. İzmir’in depreme hazır olabilmesi için, yapı stoğunun yüzde 80’inin dayanıksız olmaması, İzmir deprem master planının var olması gerekir. Yolların depreme hazır olması gerekir. Yani depreme hazırlığa sadece, deprem sonrası faaliyetlere hazırlık açısından bakılmaması gerekir. Bunlar hem mecliste hem kamuoyunda konuşuldu. Biz bu konuda Sayın Soyer’i eleştirmiştik, ne kadar haklı olduğumuz da şimdi görüyoruz. ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi depreme hazır’ diyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın makamının olduğu bina depreme hazır değilmiş. O binanın içinde 2 bine yakın insan çalışıyor” diye konuştu.

 

“İZMİR İÇİN UYUMUMUZ DEVAM EDECEK”

İzmir Büyükşehir Belediye Meclis toplantılarının İzmir için uyum içinde geçeceğini söyleyen Hızal, "Şu süreçte İzmir’e yakıştıramadığımız bir acı yaşadık, 116 canımızı kaybettik. Onlarca yapı yıkıldı, yüzlerce yıkılacak. Bu acılar üzerinden bir takım siyasi söylemler ortaya koymak doğru değil. Kasım ayı aynı zamanda bütçe ayı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesini, performans hedeflerini konuşacağız. Bugüne kadar nelerin eksik yapıldığını ortaya koyacağız. Kentsel dönüşümün neden bugüne kadar yapılmadığını soracağız. İzmir’in planlarını tartışacağız, neden 100.000 binlik planların onaylanmadığını, İzmir’in ulaşımını konuşacağız. Deprem Master Planını konuşacağız” dedi.

 

“EYLEMCİLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Kasım ayı ilk oturumunda, DİSK’in meclis salonuna girerek gösteri yapmasını yorumlayan Hızal, "İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılmış bir eylemdir. Emekten bahsedenlerin, emekçilere karşı yapmış olduğu bir eylemdir. Günlerce, ülkenin her noktasından İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanları da dahil olmak üzere o enkazın tepesinde kurtarma çalışması yaparken, molozları elleriyle kaldırırken, emek sarf ederken bu eylemin yapılması, onlara saygısızlık. Enkazın altında can veren 116 hemşerimize haksızlık, evini, işyerini, ailesini yitirenlere haksızlıktı. Bu eylemi gerçekleştiren kişileri şiddetle kınıyorum. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne kimlerin girebileceği, kimlerin konuşma yapabileceği, düzenin nasıl sağlanacağı, kim tarafından sağlanacağı yönetmeliklerle ortaya konulmuş. Dolayısıyla burada öncelikli sorumluluk meclisi yöneten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’dedir. Bu anlamda da ciddi bir güvenlik zafiyetinin olduğunu düşünüyoruz. Çok uzun bir koridordan gelip, öncesinde hazırlık yapıp, bu hazırlığı arkadaşlarım görmüş. Öncesinde gelip, toplanıp sonrasında da salona kadar yürüyüş yapıp, salona girmeleri güvenlik zafiyetini gösteriyor. Bu eylemi gerçekleştirenler kamuda, belediyede çalışan personel. Biz hem bu personelin hem de güvenlikle ilgili zafiyet içinde olanlara herhangi bir yaptırımınız olacak mı diye sorduk. Bazı işlemlerin başlatıldığını söyledi Sayın Soyer, biz de bunun takipçisi olacağız” dedi.

Next page

Gazete Yenigün