Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AK Partili Çiftçioğlu’ndan Başkan Tugay’a ‘100 günlük’ eleştiri 

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu, görev süresinde 100 gününü dolduran Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’a eleştirilerde bulundu.

AK Partili Çiftçioğlu’ndan Başkan Tugay’a ‘100 günlük’ eleştiri 

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu, görev süresinde 100 gününü dolduran Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın, şimdiye kadar ilçenin sorunlarının çözümüne yönelik hiçbir adım atmadığını söyledi. Başkan Tugay’ın belediyeye ait gayrimenkulleri de satmaya başlayarak, Karşıyaka’yı uçuruma sürüklediğini belirten Çiftçioğlu, “Seçimden önce ‘Çılgın projelerim var’ diyerek mangalda kül bırakmayan Sayın Tugay, şimdi ne olduysa tek projeden bahsetmiyor. Mazbatayı alır almaz, bütün projelerini unuttu.  Ne yazık ki aldatılan, zamanı çalınan, hayal kırıklığına uğratılan, önceki dönemlerde  olduğu gibi, yine Karşıyaka halkı oluyor. Karşıyakalılar artık bıktı” diye konuştu.


AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu, kahvaltılı basın toplantısı düzenleyerek, Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın 100 günlük performansını değerlendirdi. Toplantıda Başkan Tugay’ı sert sözlerle eleştiren Çiftçioğlu, Tugay’ın 2 bloktan oluşan Karşıyaka Sosyal Yaşam Kompleksinin satış kararını aldırtmakla göreve başladığını hatırlatarak, belediyenin malları elinden çıkarma telaşına girdiğini söyledi. Başkan Tugay’ın seçim öncesinde yapmayı taahhüt ettiği projeleri tek tek kamuoyu ile paylaşan Çiftçioğlu, verilen sözlerin sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve Karşıyaka halkının haklarını savunacaklarını belirtti.


EN ÖNEMLİ SORUNLARA DEĞİNMEDİ
Başkan Çiftçioğlu, “Sayın Cemil Tugay, 12 Şubat 2019 tarihinde bir basın kuruluşuna projeleriyle alakalı yaptığı açıklamada, dijital bir oyun turnuvası planladığını, İzmir’in her yerinden görünen dönme dolap projesinin olduğunu ve yeni iskele alanlarının oluşturularak taksi-bot seferleri başlatabileceğini söylemişti. Karşıyaka’ya bu projelerle yeni bir soluk getireceğinin sözünü verdi. Ama şu anda bu projeleri ağzına bile almıyor. Tugay, Karşıyaka’nın en önemli sorunlarından biri olan otopark problemleriyle alakalı da ‘Yer altı otoparkları için yeni yerler planlıyorum, toplu taşıma alternatiflerinin geliştirilmesi gerekiyor’ diyerek, ulaşım problemlerine dikkat çekmişti.  Ama ne yazık ki 100 günlük mesaisini açıklarken ve gelecek Karşıyaka hayalini anlatırken Karşıyaka’nın en önemli problemi olan otopark ve ulaşım sorununa da değinmedi. Bostanlı Pazar Yeri’ndeki yapısal değişiklikler, STK’ların faaliyetleri ve ortak çalışmaları için bina tahsisi gibi projeler de gündeme alınmadı. Sayın Tugay, taksi-dolmuş mantığında çalışan küçük elektrikli araçlarla toplu taşımaya alternatifler oluşturulması projesini de hatırlamıyor. Gerçekten Sayın Tugay’ı, hayretler içinde izliyoruz” dedi.

SORUNLARI GÖRMEZDEN GELİYOR
Karşıyaka’nın daha fazla kaybedecek zamanının kalmadığı belirten Başkan Çiftçioğlu, “Karşıyaka Belediyesi, insanların hayatını kolaylaştıran çalışmalar yapmalı. STK'ların ve Halk Eğitim Merkezlerinin yaptığı sosyal ve eğitim içerikli çalışmalar, belediyecilik değildir. Kentlerin simgesel olarak zenginliğini gösteren meydanları ve alanları vardır. Halen Karşıyaka olarak kent meydanına sahip değiliz. Öncelikli iş olarak bu konunun ele alınması gerekmektedir. İktidar partisi olarak bu projede de tarafımıza düşen her şeyi yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.

"KENT A.Ş.'DEN NE KADAR MAAŞ ALIYORSUN?"

Belediyenin borç durumunun tam olarak açıklanmadığını eleştiren Çiftçioğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'a ‘Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ne kadar maaş alıyorsun’ diye sordu.

TUGAY'DAN JET YANIT

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’dan,  Çiftçioplu'nun sorusuna jet hızıyla cevap geldi. Başkan Tugay, “Ben Kent A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanıyım ve bir kuruş maaş almıyorum. Yönetim Kurulu Üyeleri maaş alıyor ancak ben almıyorum" sözleriyle AK Partili Çiftçioğlu’na yanıt verdi. 

KARŞIYAKA KENT A.Ş'DEN AÇIKLAMA

AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu’nun iddiaları üzerine, belediye iştirakimiz Kent AŞ Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama: 

"11.04 2019 tarihi itibari ile bu tarihten önce 7 kişilik Yönetim Kurulu olan şirketimiz, beş kişilik Yönetim Kurulu ile yönetilmeye başlanmıştır. Yeni Yönetim Kurulu ile kararı ile Genel Müdürlük ve Genel Müdür Yardımcılığı makamları kaldırılmıştır. Şirket Yönetim Kurulu tarafından yönetilmektedir. Bilindiği üzere şirketimiz Belediye iştiraki olan bir şirkettir. Belediye Başkanları da bu tip şirketlerde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadırlar. Hemen hemen tüm belediye iştiraki şirketlerde bu durum böyledir. Kent A.Ş. olarak Yönetim Kurulu Başkanımız Cemil Tugay’dır. Belediye başkanımız bu görevi dolayısı ile herhangi bir huzur hakkı almadığı gibi başkaca bir ödeme de almamaktadır. 
Kent A.Ş. olarak şirketimizin vizyonunun genişlemesi, kar edecek yeni yatırımlar yapılması, mevcut işletmelerin yenilenerek ve yeni projelerle güçlenmesini, daha fazla gelir elde eden işletmeler haline getirilmesi için, her şirkette olması gerektiği gibi işinin ehli danışman ve elemanlarla çalışması doğaldır. Bu bağlamda şirketimiz İnşaat Yüksek Mühendisi İTÜ mezunu Hakan Memiş, Hacettepe Üniversitesi mezunu, Gastronomi alanında ciddi tecrübeleri olan Hakan Barçın ile çalışmaya başlamıştır. Bu kişiler tecrübelerini şirketimize aktarırken özveri ile çalışmaktadır. 
Ayrıca, Celal Bayar Üniversitesi Maliye Bölümü mezunu, Okan Üniversitesi Muhasebe Denetim Bölümü yüksek lisans mezunu Cenk Erdöl şirketimizde Mali İşler Bölümünde, eğitimine ve kariyerine uygun olarak mali işler yönetici yardımcısı olarak çalışmaktadır." 

Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Murat Aydın'dan açıklama

Çiftçioğlu'nun iddiaları üzerine bir açıklama da Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Murat Aydın'dan geldi:

"Ak Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Sayın İsmail Çiftçioğlu bugün basına yansıyan açıklaması sırasında şahsıma yönelik sözler sarf etmiştir. 
Sayın Başkan açıklamasında; Bayraklı Belediyesi’nin şirketinde göreve getirilmem için Karşıyaka Belediye Başkanı sayın Dr. Cemil Tugay’ın referans olup olmadığını sormuş. 
Kendisine cevap olarak değil ama kamuoyunun doğru bilgilenmesi ve üstlendiğim Meclis Üyeliği görevinin kamuoyuna hesap verme borcunu da içermesinin bir gereği olarak açıklama yapmak isterim. 
Hayatları boyunca ancak başkalarının referansı ve inayeti ile bir yerlere gelebilenler, başkalarının da öyle olduğunu sanabilir. 
30 yıla yakın süredir bu ülkeye hizmet veren bir hukukçu olarak; yaratılan hukuksuz KHK düzeninin yol açtığı işçi sorunları ve hakları yönünden gereken çaba ve katkıyı sunacak hukuki bilgi birikime sahip olmam nedeniyle Bayraklı ilçesinde geçici olarak üstlendiğim görev için Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Dr. Cemil Tugay’ın bir referansı söz konusu olmamıştır. 
Bu görev için tarafıma ödenen bir maaş olmayıp, huzur hakkı olarak ödenen ve önceki miktarından azaltılmış bir ödeme yapılmaktadır. 
Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım. "

 

Next page

Gazete Yenigün