Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AK Parti’de kongre heyecanı devam ediyor

AK Parti İzmir Teşkilatı “Menderes’te Süleyman Artçı, Karabağlar’da İrfan Doğrucan, Çiğli’de Sedat Karatekin ve Bornova’da Hasan Ali Karaman’la devam” dedi.

AK Parti’de kongre heyecanı devam ediyor

AK Parti İzmir Teşkilatının kongre heyecanı devam ediyor. Delegeler Menderes’te Süleyman Artçı, Karabağlar’da İrfan Doğrucan, Çiğli’de Sedat Karatekin ve Bornova’da Hasan Ali Karaman’la devam etme kararı aldı. Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen kongrelere AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, AR-GE Başkanı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Milletvekilleri Mahmut Atila Kaya, Cemal Bekle, Ceyda Bölünmez Çankırı, Yaşar Kırkpınar, Necip Nasır, Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi katıldı.

DAĞ: “ÇOK KRİTİK BİR DÖNEMEÇTEYİZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ gerçekleştirilen kongrelerin Türkiye’nin kaderini tayin edeceğine vurgu yaptı. Yaptığı konuşmada Türkiye’nin dış politikasına dair önemli değerlendirmelerde bulunan Dağ, “18 yıllık bir iktidar geçmişimiz, 19 yıllık partileşme geçmişimiz var. Bugüne kadar girdiği her seçimi kazanan bir siyasi partiyiz. Bugüne kadar girdiği her seçimi kazanan bir lidere sahibiz. Resmi olarak kaybettiği seçimler dahil masa başında kaybettirilmiş bir lidere sahibiz. O sebeple 2023 seçimleri öncesinde gerçekleştirdiğimiz bu kongreler hem partimiz adına çok kritik bir dönemeçte hem de siyaset anlamında çok kritik bir dönemeçte gerçekleşmektedir. Yani bugün alacağımız kararlar, oluşturacağımız yönetimler ve onların 2023’e kadar yapacağı çalışmalar, 2023 seçimleri sadece AK Parti’nin kaderini tayin etmeyecek aynı zamanda Türkiye’nin de kaderini tayin edecek” dedi.

“ABD MUHALEFETLE BİR OLACAĞINI SÖYLÜYOR”

Uluslararası siyasi aktörlerin Türkiye tutumunu değerlendiren AK Partili Hamza Dağ Türkiye’nin başarılı dış politika güdümünden rahatsız olan cenahların Türkiye düşmanlığını açıkça dile getirdiğini vurguladı. Düşmanlığın nedeninin Türkiye’nin başarılı iç ve dış siyasi politikaları olduğunu söyleyen Dağ, “Eskiden kapalı devre olarak arka planda iş çevirenler şu anda açıkça bunu gerçekleştiriyorlar. Bugün Amerikan seçimleri yapılırken, ABD Başkan adayı, artık darbeyle, başka yollarla netice alamayacaklarını ifade edip, muhalefet liderleriyle beraber Erdoğan’ı, AK Parti’yi iktidardan indirmekten bahsediyor. Birkaç gün önce Fransa Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamaları topyekûn değerlendirdiğimiz zaman ne kadar kritik bir eşik, kritik bir dönemeçte olduğumuzu görebiliriz” diye konuştu.

“DAEŞ, PKK/PYD’YE FIRSAT VERMEDİK”

Türkiye’nin DAEŞ, PKK/PYD’ye karşı aman vermeyen mücadelesinin yarattığı rahatsızlığı anlatan Dağ, “Eskiden Müslüman bir halk olması sebebiyle, Müslümanlığı hasebiyle birçok konuda bizimle aynı noktada anılan ve zaman zaman da özellikle sol cenahın ve bir dönemin Cumhurbaşkanının ‘Şunu isteyenler Suudi Arabistan’a gitsin, bunu isteyenler başkaca ülkelere gitsin’ diye itham edildiğimiz dönemleri düşündüğümüz zaman; şimdi o devletlerin açık bir şekilde Türkiye karşıtlığı noktasında bir arada olduğunu görüyoruz. Peki neden? Kendilerince Erdoğan – AK Parti ayrı, Türkiye ayrı gibi bir ayrımcılık yaparak istifham oluşturmak istiyorlar. Nedeni ‘Sadece kendi şahsi durumumuz için bir takım hamleler yapıyoruz’ diyorlar. Tüm bunların nedeni iç politika değil. Eğer bugün Suriye’de hem DAEŞ hem PKK/PYD terör örgütünün oluşumuna fırsat vermiş olsaydık sesleri çıkmazdı” açıklamasında bulundu.

“KURTULUŞ SAVAŞI’NDA DA AYNISINI YAŞADIK”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Doğu Akdeniz’de 2000’li yıllardan bu yana insanların iştahı kabardı. Nasıl kabarmasın? Dünya keşfedilmiş doğalgaz rezervinin yüzde 47’si var orada. Tüm raporlar 20 sene içinde dünyadaki petrolün artık önemini kaybedeceğini gösteriyor. Gelecekte doğalgaz var. Doğalgazın yüzde 47’sinin olduğu yerde herkesin iştahının kabarması anormal değil. İştahı kabaranlara Türkiye olarak sesini çıkartmazsan ‘Aferin’ alırsın. Şimdi programlarda ‘Yalnız mıyız’ diye soruyorlar, ‘yalnızız’ diyorlar. Kardeşim Kurtuluş Savaşı’nda yalnız değil miydik? Kurtuluş Savaşı’nda bu yalnızlığı yaşamadık mı? İngiltere, Yunanistan’ı üzerimize sürüp bin yıldan fazla yaşadığımız toprakları işgal etmedi mi? Fransa işgal etmedi mi Antep’i, Kilis’i civardaki şehirlerimizi? ABD henüz dünyanın hegemonyasını almamıştı. İngiltere ile beraber arkadan o da uğraşıyordu. Sadece Rusya bir devrim yaşadığı için o anda kendini toparlamamıştı. Evet, bize herkes karşıydı. ‘Herkes karşıydı’ diyerek Kurtuluş Savaşı’nı vermese miydi Mustafa Kemal Atatürk? Vermese miydi Kuvayı Milliye hareketi? Vermeseydi şu anda İzmir’de yapmış olduğumuz toplantıyı yapabilir, yaşamı devam ettirebilir miydik? Karaburun, Kiraz, Konak’ta olabilir miydik” diye sordu.

“AT KOŞTURAMADILAR”

AK Parti’ye yönelik ‘Yalnız kaldınız’ eleştirilerini değerlendiren Dağ, “Bugün ‘yalnız kaldınız’ diyerek bizi eleştiriye tutanların, yapmak istediğimizi gayet iyi tarihten bilmeleri gerekir. Biz bir siyasi parti, iktidar, lider olarak ‘aferin’ almak isteseydik sesimizi çıkartmazdık. İsteyen istediği gibi at koştururdu. At koşturamadılar. Kuzey Kıbrıs Rum Yönetimi, Fransa şirketi TOTAL ve İtalya şirketi EVİ ile anlaşma yapalı çok oldu. Birçok işlem yaptılar. Şu 3-4 yılda yaptığımız hamlelerle tüm yaptıkları işi boşa çıkardık. Bu 3-4 yıllık süreç çok önemli. 18 yıldır iktidardayız, daha önce yapmamız belki çok daha iyi olurdu ama birçok şeyle uğraştık. 3-4 yılda 3 tane sondaj gemisi 2 tane sismik araştırma gemisi aldık. Donanmaya neredeyse her 6 ayda bir yeni geminin eklenmesi bölgedeki etkinliğimizi artırdı. Çırpınıyorlar, ‘bir şeyler yapabilir miyiz’ diye” açıklamasında bulundu.

“SAHADA OLACAKSIN, GÜÇLÜ OLACAKSIN”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Masada hakkınızı ortaya koymak yetmiyor. Bunu gördük, ‘kara suları böyle, deniz mili böyle’ diye Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nde söylüyorsunuz, ‘haklısınız’ diyorlar neticesi gelmiyor. 2013’ten beri Suriye uçuşa yasaklı bölge. Recep Tayyip Erdoğan her ortamda ‘güvenli bölge olması lazım’ dedi. Evet dinlediler, Obama da Trump da ‘Doğru söylüyorsun’ dediler. Ne zaman Barış Pınarı’yla PKK/PYD’ye karşı mücadeleye başladık, 24 saat sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı buraya geldi. Yani tek başına masada haklı olman yetmiyor, sahada olacaksın. Sahada olmak için güçlü olacaksın. Güçlü olmak için hem maddi gücün olacak hem manevi gücün olacak hem de millet gücün olacak. Bugün maddi, manevi gücümüz yerinde, Allah’ın izniyle millet gücümüz de yerinde. 2023’te de bu millet gücü daha da aratacak. Bundan şüphem yok” ifadelerini kullandı.

“SAÇIMDA AĞARMA YOKSA RAHAT OLUN”

Dağ 2023 yılında AK Parti’nin daha güçlü olarak iktidarda olacağını belirterek, “Bana durumlar nasıl’ diye soruyorlar, ‘AR-GE Başkanı olarak saçımda çok fazla ağarma yoksa rahat olun’ diyorum. Çünkü ayda en az 3-4 defa ya kendisi anket yapan ya da anket yapanların, ‘Biz anket yaptık, inceler misiniz’ dediği bir birimin başındayım. Bunu elimdeki verilere dayanarak söylüyorum. Birileri avucunu ovuştursa da, içimizden çıkan siyasi partilerden medet umsa da, onlardan bir şey beklese de bundan önce nasıl bir takım toplum mühendislikleriyle avucunuzu yalamışsanız, çok net bir şekilde elimdeki verilere göre 2023 yılında da avucunuzu yalayacaksınız. Önce kendi birliğinizi beraberliğinizi sağlayın. Tabi eğer bunu başarabilecekseniz. Herkes birbirinin altını oyma derdinde. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için siz söyleyin 3, ben söyleyeyim 5 adayınız birbiriyle uğraşır noktada. Cumhurbaşkanı adayınızı kendi kongrenizde en olmayacak yere oturtarak aslında kendi kendinizle çeliştiniz. Bu sizin iç meseleniz, bizi ilgilendirmez ama biz bu durumu görüyor ve Allah’a hamdolsun mutlu oluyoruz. Bize, bizden sonrakilere, torunlarımıza, bu millete Rabbim ellinci, beş yüzüncü, beş bininci kongreyi yapmayı nasip etsin” diye konuştu.

SÜREKLİ: “TÜRKİYE BİR ERDOĞAN’DIR

AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli gündemi değerlendirdiği konuşmasında, “Bornova’da heyecanlı bir kongre icra ediyoruz. Kuruluşta birlikte görev yaptığımız Dursun Çetin Başkanımız ve ardından bayrağı devralan tüm başkanlarımıza, teşkilat mensuplarımıza çok teşekkür ediyorum. En son Cevdet Çayır başkanım bayrağı devretti. Son dakikaya kadar elinden gelen gayreti ortaya koydu. Bayrağı alan Hasan Ali Başkanım da ekibiyle çok güzel çalışmalar yaptı. Ben kendilerine başarılar diliyorum. Önümüzde önemli süreçler var. 2023-2024 var. Yaşananları gözlemliyoruz. Bu hafta bazı olaylar oldu. İsmini anmak bile istemediğim birisi İmam Hatiplilerle ilgili çok kötü kelime kullandı. İmam hatiplerden nice alimler, vatanseverler yetişti. İmam Hatiplilere bu kelimeleri sarf eden kişiyi ve zihniyetini şiddetle kınıyorum. Bunlar değerleri gördükçe hazmedemiyorlar. Milletimizin takdirine sunuyoruz. Fransa Cumhurbaşkanı ‘bizim problemimiz Türk halkıyla değil Erdoğan’la’ dedi. EY Fransa Cumhurbaşkanı Türkiye bir Recep Tayyip Erdoğan’dır. Erdoğan kimsesizlerin kimsesi, mazlumların sesidir. Türkiye Erdoğan’ın arkasındadır. Bunu bil, buna göre konuş. Sana dersini Cumhurbaşkanımız veriyor, vermeye de devam edecek” dedi.

“HEDEFİMİZ 100 BİN YENİ ÜYE”

Gönül seferberliği kapsamında 100 bin yeni üye hedefini açıklayan Başkan Sürekli, “Gönül seferberliğini icar ediyoruz. Vatandaşımızı, esnafımızı ziyaret ediyor, üye kaydını yapıyoruz. 35 bin üyeyi İzmir’e kazandırdık, ‘yılsonuna kadar 86 bin üye’ dedik ama İstanbul 10 bin üye yaptı, ha gayret biz de 100 bin üye yapalım arkadaşlar. Kongreden sonra 1 gün dahi dinlenme yok. Hemen sahaya çıkıyoruz. Eski yeni kadrolarla birlikte hedefimize ulaşacağız. Hedeflerimiz önemli. 2023’de İzmir’de Sayın Cumhurbaşkanımızı en yüksek oyla seçtireceğiz, birinci parti olacağız. 2024’te birçok belediyeyi, inşallah hepsini alma hedefimiz var. Büyükşehir Belediyesini inşallah halkımızın oylarıyla kazanacağız. 500 gün geçti, faaliyet raporu hazırlandı. Taş, çiçek, böcek var başka bir şey yok. Gezdiği yeri bilmiyor, akıllarda kalan bunlar. Koku problemi, devam ediyor, 50 yıldır olmayan su problemi var, ulaşım, altyapı, hiçbir şey yapılmadı. Ulaşımda 3 tane battı çıktı yapacağız dediler. Hiçbir şey yapmadılar. Trafik keşmekeş. ‘Biz size yardımcı olalım’ diyoruz. Özkanlar Pazar yeri çözülmüyordu, Sayın Genel Başkan Yardımcım devreye girdi sorun çözüldü. Yeşildere’de Konak Tüneli devredilsin dediler, Karayolları burayı Büyükşehir’e devretti. Buca Metrosu dediler, Çiğli Tramvayı dediler, Ankara’da yatırım programına alındı. Biz destek oluyoruz, siz de köstek olmayın. İzmir’e hizmet lazım. Biz güçleneceğiz, durmak yok, yola devam” diye konuştu. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün