Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AK Parti İzmir Milletvekili Kaya “İzmir’i CHP kamburundan kurtaracağız”

AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atila Kaya, İzmirlilerin kavga değil çözüm beklediğine dikkat çekerek, “Depremin siyaseti olmaz. Siyasetini yapan CHP’liler zaten İzmirli bile değil. Parti ve belediye birbirinden habersiz. İzmir’i sırtındaki CHP kamburundan kurtaracağız” ifadelerini kullandı. Öte yandan Aksoy davası sürecine dair yapılan CHP İl Başkanlığı’nın yaptığı açıklamalara tepki gösteren Kaya, “İl Başkanına sorarım, madem yanlışları tespit ettin, neden savcılara gitmedin” diye konuştu.

AK Parti İzmir Milletvekili Kaya “İzmir’i CHP kamburundan kurtaracağız”

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atila Kaya, gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. İzmir’in gündemine bomba gibi düşen Menemen Belediyesi eski Başkanı Serdar Aksoy sürecine dair açıklama yapan Kaya, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in “İzmirliler bu olayda partimizin tavrından, ilkeli duruşundan memnuniyetlerini her fırsatta bizlere iletiyorlar” sözlerini eleştirdi. Kaya, “Ben Sayın İl Başkanı Deniz Yücel’in, İzmirlilerden ne diye teşekkür aldığını anlayamıyorum, bu açıklamasına çok şaşırdım. ‘Bu yolsuzlukları yapan kişiyi nasıl başkan yaptınız’ diye mi teşekkür alıyormuş? Gerçekten çok ilginç! Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu sorumluluktan kaçabilme şansı yok. Aksoy’u başkan yapan CHP, CHP’lileri dinlediğim zaman, ‘Acaba, Serdar Aksoy’u AK Parti olarak biz mi aday gösterdik’ diye düşünür noktaya geliyorum. Menemen’de birçok aday çıkmıştı, aynısını Urla için de konuşabiliriz. Urla’dakini savundular, nasıl savunduklarını anlamakta da güçlük çekiyorum. Yargı süreci kesinleşme aşamasında ama ilk derece mahkemesi FETÖ’cü olduğu noktasında kararını verdi. Yargı aşaması devam ediyor. Avukatlığını da Deniz Yücel yaptı. Çok ilginç ilişkiler. Urla’ya gidiyoruz, bölgedeki hemşerilerimiz, ‘Başka kişi yok muydu da bu kişi aday yapıldı’ diyorlar. Menemen’e geliyorsunuz, sanki biz aday göstermişiz gibi bir yaklaşımdalar. Menemen’de de birçok aday adayı vardı. Bunların içinden bir tercihte bulundunuz. Hatta 15 senedir ilçeyi yöneten kendi partiliniz Tahir Şahin’i değiştirip, bu kişiyi çıkarttınız. Sonra, ‘Biz hiç sorumluluk almayalım, burada yanlış işler olmuş’, iyi de o yanlış işler olurken siz neredeydiniz kardeşim” diye konuştu.

 

“AKSOY İÇİN SAVCILARA GİTTİNİZ Mİ?”

Aksoy için neden savcılığa suç duyurusunda bulunulmadığını soran AK Partili Kaya, “Ben CHP İl Başkanına sorarım, o yanlış işlerden haberdar olduğunuzda neden savcılara gitmediniz? Madem o yanlış işleri gördün, tespit ettin, sana partililerin bu konuları getirdi. Cumhuriyet Savcılığı’na gidip bir dilekçe verdin mi? Yap bunu, ‘Tamam’ diyelim. Sen duymuşsun, ‘Ben kendi aramda bir değerlendireyim’ demişsin, mahkeme misiniz siz? Böyle bir şey olabilir mi, böyle bir değerlendirme yapılabilir mi? Ben açıklamalarına baktıkça şaşkınlıkla karşılıyorum. İzmirli hemşerilerimizin de bu açıklamalara gülerek geçtiğini düşünüyorum. Aksoy orada 2 yıldır belediye başkanlığı yapıyor. Savcılık tespitini, işlemini yaptıktan sonra da ‘Biz bunu zaten disipline sevk etmiştik’ öyle yağma yok! Bu sorumluluktan kaçamazlar. Ben yaklaşımlarını İzmirlilere hakaret olarak değerlendiriyorum. Çıkın, sorumluluktan kaçmayarak, ‘Hata yaptık’ deyin. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu gördük, ‘Çok güzel bir aday bulduk. Serdar Aksoy’u Menemenlilere emanet ettim’ diye videosu var. CHP bu dönemde birçok belediye başkanını değiştirdi. CHP’nin, İzmir’de aldığı kolay oylar İl Başkanını da, Genel Merkezi de şımarttı. Milletvekilleri seçiminde bakıyorsunuz, İzmir’de ikamet etmeyen, İzmir’de ikameti dahi olmayan 10’un üzerinde kişiyi İzmir’de milletvekili yaptılar. Selin Sayek Böke, geliyor, ahkam kesiyor. Nedir kendisinin İzmir’le alakası? İzmir’in genel bir sorununu dile getirdiğini bir defa duydunuz mu? İzmir’i çantada keklik gibi görerek, bu gibi isimleri aday gösteriyorlar. Gelelim yerel seçime 3 tanesini Genel Başkan Yardımcısı, 2 tanesi diğeri, 3 tanesini İl Başkanı, 1 tanesini bilmem kim çıkartıyor. İzmirli, Menemenli, Urlalı ne düşünür kimsenin umurunda değil. ‘Benim adamım olsun, nasıl olsa oylar da kolay gelecek’ anlayışıyla yapılmış tercihlerdir bunlar. Bugün yaşanan tablonun sebebi budur. CHP’nin problem yaşadığı birçok ilçe var. CHP yerel yönetimi İzmirlinin sırtında kamburdur. Biz, inşallah 2024 seçimlerinde İzmir’i bu kamburdan kurtaracağız” dedi.

 

“DEPREM SİYASETİ YAPAN CHP’LİLER İZMİRLİ BİLE DEĞİL”

30 Ekim’de yaşanan depremin ardından, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Selin Sayek Böke’nin yaptığı açıklamaları değerlendiren AK Partili Atila Kaya, “Depremin olduğunda Buca’daydım. Bayraklı’da yıkılan binaların olduğunu duyar duymaz hemen bölgeye geçtim. CHP’li bazı arkadaşların bu dönemdeki değerlendirmeleri hiç hoş olmadı. Siyaset yapılacak ve yapılmayacak zaman var. Depremin ilk anından itibaren çok ağır şekilde, İzmir’i 25 yıldır CHP’li belediyelerin yönettiğini unutarak, üzerlerine hiçbir sorumluluk almaksızın açıklamalarda bulundular. Ben bu açıklamaları yapanları İzmirli olarak da görmüyorum. CHP’de İzmirli birkaç milletvekili var, diğerleri İzmirli değil, İzmir’de de değil. İzmir’de ikameti bile olmayan arkadaşlar. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, devletimiz, bakanlarımız neredeyse kabinenin tamamı 2-3 saatte İzmir’de oldu. Herkes kendi bakanlığını ilgilendiren konulara ilişkin bir koordinasyon oluşturdu. Anında müdahale sağlandı. Eskiden deprem olduğunda, vatandaşın ‘Devlet nerede’ çığlığını duyardık. Depremin üzerinden birkaç saat geçmeden bırakın devletin kurum ve kuruluşlarını, bakanlarımız geldi. Biz CHP’nin söylemlerini süreçte elbette duyduk fakat kan kustuk, kızılcık şerbeti içtik. Enkaz altında hemşerilerimiz vardı. AK Parti olarak hiçbir siyasi saik gütmeden, CHP’li milletvekillerinin, Genel Başkan Yardımcılarının söylemlerine cevap dahi vermeden işimizi yaptık. Bu noktada siyaset yapma ihtiyacı duymaları çok enteresan ve çok acı. Kendilerinin İzmir’le alakaları olmadıkları için çok da ciddiye almıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

“CHP BELEDİYELERİ BİRBİRİNDEN HABERSİZ”

İl Başkanı Yücel’in yaptığı açıklamalardan görüyoruz ki, CHP kendi belediyelerinden habersiz. Aralarında ciddi kopukluk, iletişim sorunu var. Şehir Hastanemizin yan tarafında, Tarım ve Orman Bakanlığımıza ait arazide rezerv alanının belirlenmesi ve yapılacak konutlara kadar tüm çalışmalarda süreç ilçe ve büyükşehir belediyesi ile birlikte yürütüldü. Bu çalışmalardan büyük ihtimalle İl Başkanı Deniz Yücel’in haberi yok. Yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda öyle olduğunu düşünüyorum, öyle olduğuna inanmak istiyorum. Bu noktadaki sorumlularla yani ilçe ve il belediyesiyle, Bakanlığımız görüşüyor. Geçtiğimiz hafta içinde Bakanımız Sayın Murat Kurum geldi. Sayın Soyer ve İlçe Belediye Başkanı da vardı, bir divan kuruldu. Biz de milletvekili arkadaşlarımızla birlikte oradaydık. Sayın Bakanımızca projelerin tanıtımı yapıldı. Çok açık, şeffaf bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantılar 3 grup halinde yapıldı, vatandaşlar da akıllarına gelen tüm soruları Bakanımıza yöneltti. Bakanımız teker teker her birine cevap verdi. Burada belediye başkanları da vardı” diye konuştu.

 

“DAVALARI BIRAK, İLETİŞİME GEÇ”

Depremden herkesin bir ders çıkartmasını gerektiğine dikkat çeken Kaya, siyaset değil icraat üretme zamanı olduğunu vurgulayarak, Karabağlar’daki yapı stoğunun yüzde 65’inin depreme dayanıklı olmadığına dikkat çekti. İlçenin büyük çoğunluğunun imar alanı olmayan bölge içinde yer aldığını belirten Kaya, “Karabağlar’da muhtarlarımızla toplantı yaptık. Bölgede kentsel dönüşüm için 2013 yılından beri, 7 senedir uğraş veriyoruz. Maalesef Karabağlar Belediyesi’nin açmış olduğu davalar nedeniyle en ufak mesafe alamadık. Kavga etmek, dava açmak çok kolay işler. Vatandaş bizden kavga değil, çözüm, icraat bekliyor. Depremin siyaseti olmaz. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’na buradan çağrıda bulunuyorum. Artık dava açma faslını bir kenara koyması lazım. Bakanlığımız da depremin ardından, dönüşüm konusunda belediyelere davette bulundu. Bakanlığın koordinasyonunda yapılan toplantıya Karabağlar, Bornova, Bayraklı, Narlıdere, Balçova Belediyesi de geldi. Sayın Selvitopu’nun bir düşüncesi, görüşü varsa, bunu çok rahat bizlerle, bakanlığımızla görüşebilir. Gerek Bakan gerek Bakan Yardımcılığı düzeyinde gerekse de Genel Müdür düzeyinde defalarca toplantılar yapıldı. Dava açmak yerine gelsin, görüşünü toplantılarda söylesin. Biz süreci şeffaflıkla yürütüyoruz” dedi.

 

“GÜVENLİ KONUTLARA KAVUŞSUN”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir müdürümüz, 1 yıl boyunca Karabağlar’da kalıp, muhtarlarımız, dernekler, vatandaşlarımız ve Karabağlar Belediyesi ile bir araya geldi. Beraber yapılan çalışmalar neticesinde 540 hektarlık alandaki imar planlamaları yapıldı. Vatandaşımızın arzusu, talebi neticesinde yerinde dönüşüm karar alındı. ‘Vatandaşımızın yerinden yeşil alan gitmesin, poligonu tamamen Karabağlar’a kazandıralım, Karabağlar’a fazlasıyla yetecek büyük bir yeşil alan yapalım’ dedik. Burada vatandaşımızdan yeşil alan gitsin dersek, bu sefer vatandaş kendi dönüşümünü gerçekleştiremeyecek. Zaten bölgedeki evler 100-120 metrekare, siz buranın yüzde 40-45’ini yeşil alan olsun diye aldığınız zaman, vatandaşın yerinde dönüşüm şansı kalmıyor. Karabağlar değerlendi, kentsel dönüşüm yapılacak alanların hepsi denize nazır alanlar. Vatandaşımız yıllarca beklemiş. Biz, ‘ortada bir rant varsa bu rantı vatandaş alsın’ dedik. Karabağlar Belediyesi buna da itiraz edip dava açtı. Kendisi, hemen bu alanın yan tarafında kentsel dönüşüm yaptığı yerde 2 buçuk emsal istedi. Vatandaşımıza ise 2.4 emsalin verilmesine karşı çıktı ve dava açtı. Maalesef planları iptal etti. Ben artık yeni bir dönem başladığına inanıyorum. Buradan sesleniyorum, ‘Ben burasını sizden daha iyi biliyorum. Böyle değil, şöyle yapalım’ dediği bir yer varsa, biz de, Bakanlık da herkes görüşmeye açık. Yeter ki bu işi artık mahkeme köşelerine bırakmayalım. İtirazlarla uğraşmayalım. Bu işi yaşadığımız deprem gerçeğiyle, bir an evvel çözelim. Hemşerilerimizi güvenli konutlara kavuşturalım. Bu ortamı birlikte oluşturalım” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün