Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

AK Parti gözünü askeriyeye dikti

Özellikle Ege ve Akdeniz'de askeriyeye ait önemli sosyal tesis ve gazinoların kiralanması için AK Parti'li vekiller yasa teklifi hazırladı. Sakarya'daki Tank Palet fabrikasını özelleştirmeye açan iktidarın hazırladığı teklif, muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen İçişleri Komisyonu'ndan geçti. Meclis Genel Kurulu'nun gündemine taşınacak teklifle ilgili tepkiler de beraberinde geldi

AK Parti gözünü askeriyeye dikti

YENİGÜN / Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) elindeki Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine tepkiler devam ederken şimdi de askerin kullandığı gazinolar ve sosyal tesisler tehlikeye girdi.
AK Parti milletvekilleri, Jandarma ve Sahil Güvenlik personelinin askeri eğitim ve dinlenme amacıyla kullandığı kışlaların içinde ya da dışındaki sosyal tesislerin, gazinoların, vardiya yatakhanelerinin ve özel donanımlı eğitim merkezlerinin özel şirketlere kiralanması için yasa teklifi hazırladı. Teklif, muhalefet partilerinin itirazlarına rağmen İçişleri Komisyonu'ndan geçti ve Meclis Genel Kurulu'nun gündemine girdi.

KİŞİ YA DA ŞİRKETLER 
KİRALAYABİLECEK

Sosyal tesis ve gazinoların özel sektöre kiralanmasının önünü açacak düzenlemeye ilişkin yasa teklifinin 22 ve 32'nci maddelerine göre, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı vardiya yatakhaneleri, gazinolar, kantinler ve sosyal tesisler ile özel, yerel ve kış eğitim merkezlerinin tamamı, bir kısmı ya da bazı şubeleri özel kişi veya şirketlere kiraya verilebilecek.
Mevcut uygulamada tesislerin, komutanlıklar tarafından kurulacağı hükmü yer alırken işletmesinin 'kiralanabileceğine' yönünde bir izin bulunmuyordu.
Yeni düzenleme, askeri birliklerin içinde ya da dışında bulunan ve sadece askeri personelin yararlanabildiği yerler, kiralama yetkisi verilen kişi ya da şirketler tarafından işletilip kazanç elde edilen tesislere dönüşmesinin yolunu açacak.

GELİRİN BİR BÖLÜMÜ 
BÜTÇEYE AKTARILACAK

Meclis Genel Kurulu'na gönderilen teklife göre, kiralamadan elde edilecek gelirlerin önemli bir bölümü komutanlıklara bırakılırken bir bölümü de bütçeye aktarılacak. Tesislerden yararlanacak tüm askeri ve sivil personelden üye aidatı ve kart ücreti alınacak. 
Düzenlemeye sert tepki gösteren CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, böyle bir maddeyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtti. Milletvekillerine verilen bilgi notunda, ‘buralarda er, erbaş sayısının az olmasından, erlerin artık askerlik yapmamasından kaynaklı müşteri bulamamdığı'nın yer aldığını dile getiren Öztunç, “Sanki gazinolara er gidiyordu. 'Bu komutanlıkların Akdeniz'de, Ege'de çok güzel yerleri var. Yer de kalmadı, bütün kuşlar bitti, sıra leyleğe geldi. Bunu kabul edemeyiz” ifadesini kullandı.


CHP'Lİ ÇELEBİ'DEN TEPKİ
Teklife ilk itirazda CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi'den geldi. Asker kökenli olan Çelebi, tesislerin kimlere, hangi yöntemlerle kiraya verilebileceğine ilişkin açık hüküm bulunmadığını vurgulayarak bu konuda idareye geniş taktir yetkisi bırakıldığına dikkati çekti, "Askeri personelin tesislerden yaralanması pahalı hale gelecek ve zorlaşacak" dedi.
Çelebi şöyle devam etti:
"Teklifin 22 ve 332 maddeleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'na ait vardiya yatakhaneleri, gazinolar, sosyal tesisler, özel, yerel ve kış eğitim merkezleri ile kantinlerin tamamı, bir kısmı veya bazı şubelerinin kiraya verilebilmesine olanak sağlanıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin de yaralandığı bu tesislerin kiraya verilmesi, bu personelin buralardan yaralanmalarını pahalı hale getirerek zorlaştırabilecektir. Bu nedenle sözkonusu maddelerde yer alan 'vardiye yatakhaneleri gazinolar, sosyal tesisler, özel yerel, ve kış eğitim merkezleri ile kantinlerin tamamı bir kısmı veya bazı şubeleri kiraya verilebilir' ifadelerinin metinden çıkarılmalıdır. Buna yönelik verdiğimiz önergeler red edildi, girişimlerimiz sonuçsuz kaldı."

EMEKLİ SUBAYLARIN 
DEĞERLENDİRMESİ

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği(TEMAD) Genel Başkanı Hamza Dürgen, edindiği bilgilere göre, Jandarma ve Sahil Güvenliğe ait sosyal tesislerin yetki devri ile ilgili olduğunu kaydetti. Genel Başkan Dürgen, "Şimdiye kadar edindiğimiz bilgilere göre burada bir yetki devri var. Jandarma ve Sahil Güvenlik İçişleri Bakanlığı'na bağlanınca burada bir yetki devri şeklinde okuyorum. Ancak şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM)'de görüşülen yasa teklifin içeriğini incelemediğim için bilemem ancak sosyal tesislerin özelleşeceği, satılacağı şeklindeki değil benim gördüğüm. Meclisteki, konu ile ilgili yasa teklifini ayrıntılı bir şekilde okunmadan net olarak anlayamayız" dedi.

VARDİYA YATAKHANESİ NEDİR?
Türk Silahlı Kuvvetleri yasalarında vardiya yatakhanesi, askeri gazino ve kışla gazinoları dışındaki, TSK personeli ile eş, çocuk, kardeş, anne ve babası gibi hak sahiplerinin öncelikle barınma olmak üzere konaklama, beslenme ve günlük ihtiyaçlarının karşılandığı kışla içindeki veya dışındaki yerler olarak tanımlanıyor. Kış eğitim merkezleri ise askerlerin hayatta kalmasını sağlayacak yerler olarak ifade ediliyor.


İzmir'deki bazı askeri sosyal tesisler
Kordon, Konak, Varyant Orduevleri, İnciraltı Yenikale, Gaziemir Ulaştırma Okulu, Urla Uzunada Yolluca Sosyal Tesisleri, Yeni Foça, Eski Foça, Ilıksu ve Özdere Özel Eğitim Merkezleri, Narlıdere İstikham Okulu Gazinosu, Bornova Askeri Gazinosu, Güzelyalı Kışla Gazinosu, Bergama Askeri Gazinosu, Alsancak Astsubay Misafirhanesi

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün